Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej samobójstw młodzieży. Wystartowała inicjatywa okrągłych stołów. Za nami spotkanie w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Okrągły stół dla zdrowia psychicznego odbył się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Okrągły stół dla zdrowia psychicznego odbył się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. oraganizatorów
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja GrowSpace uruchamiają młodzieżowe sieci bezpieczeństwa w ośmiu miastach zachodniej Polski. Inicjatywa ma na celu promować zdrowie psychiczne, równość i demokrację w formule lokalnych Okrągłych Stołów. W 2021 roku 64 procent młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją, dlatego psychoedukacja jest pierwszą barierą ochrony zdrowia psychicznego. Jedno z wydarzeń odbyło się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej.

Bardzo potrzebna inicjatywa, bo dane są niepokojące

W 2022 roku na swoje życie targnęło się w naszym kraju 2031 osób poniżej 18 roku życia. 150 takich sytuacji zakończyło się tragicznie. W stosunku do danych z roku 2020 to wzrost o 150 procent. W województwie śląskim miało miejsce 301 prób samobójczych, z czego niestety 13 zakończyło się śmiercią. Tylko w Pomorskiem dane są jeszcze bardziej zatrważające. Tam prób samobójczych było 417. Najmłodsze dziecko, jakie podjęło zamach na własne życie, miało zaledwie 7 lat.

Na pogorszenie stanu psychicznego dzieci miała wpływ epidemia COVID-19, izolacja domowa, a także m.in. mobbing, przemoc w szkole, a także problemy rodzinne oraz zaburzenia psychiczne. Do tego dochodzi brak zrozumienia wśród rówieśników, brak edukacji w wielu w ważnych tematach, związanych ze współczesnymi wyzwaniami.

Dlatego w ośmiu miastach zachodniej Polski odbędą się wydarzenia w formule Okrągłych Stołów dla zdrowia psychicznego, przeciwdziałania przemocy i promowania wartości Unii Europejskiej. Jedno z wydarzeń miało miejsce 3 lutego (piątek) w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej. Dotyczyło tego, jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym w szkole. Udział wzięła ekspertka z Nastoletniego Azylu – Angelika Friedrich. Zaangażowana była także Młodzieżowa Rada Miasta. Formuła Okrągłego Stołu ma za zadanie zebrać pomysły od młodych ludzi, ale także wyposażyć w niezbędną wiedzę w obszarze psychoedukacji.

- Zaburzenia psychiczne stają się coraz poważniejszym i narastającym problemem w Europie. Dotyczy on w szczególności ludzi młodych, a zjawisko to zdecydowanie nasiliło się w trakcie pandemii. Często stanom depresyjnym towarzyszą niestety myśli samobójcze – mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. - Zdrowie psychiczne jest obecnie jednym z priorytetów w pracach Komisji Europejskiej, których efektem będą rozwiązania prawne ułatwiające potrzebującym dostęp do fachowej i natychmiastowej pomocy oraz służące ograniczeniu stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – dodaje.

- Bezpieczeństwo psychologiczne stało się jednym z priorytetów XXI wieku – podkreśla Martyna Kozdra, jedna z organizatorek Sieci Bezpieczeństwa. – Dziś to właśnie młode pokolenie przełamuje stereotypy dotyczące zdrowia psychicznego. Powinno być ono traktowane na równi ze zdrowiem fizycznym. Dlatego będziemy w kilku miastach rozmawiać o tym, jakie są potrzeby młodych ludzi oraz oczekiwania pod kątem zdrowia psychicznego, równości i przeciwdziałania przemocy – dodaje.

Zdrowie psychiczne młodych ludzi i działania UE

Pandemia oraz kryzys gospodarczy w jej następstwie ogromnie obciążyły nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzrosły zagrożenia psychospołeczne związane z pracą, coraz więcej osób odczuwa stres, lęk i cierpi na depresję. Mimo to zdrowie psychiczne nie jest traktowane priorytetowo tak jak zdrowie fizyczne, stwierdził Parlament Europejski w rezolucji przyjętej 5 lipca.

Badania pokazują, że w 2021 r. 64 procent młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją w z powodu braku zatrudnienia oraz perspektyw finansowych i edukacyjnych, a także samotności i izolacji społecznej. Dodatkowo, należy wspomnieć, że to właśnie psychoedukacja jest pierwszą barierą w zapobieganiu kryzysom psychicznym dzieci i młodzieży. Dlatego inicjatywa Młodzieżowych Sieci Bezpieczeństwa jest tak cenna.

Jak będzie wyglądać dalsza trasa?

Podobne inicjatywy zostaną uruchomione w innych miastach: 10 lutego w Kaliszu, 17 lutego w Gorzowie Wielkopolskim, 18 lutego w Zielonej Górze, 24 lutego w Opolu, 3 marca w Koszalinie, 10 marca w Szczecinie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej, które dostępne są w każdym większym mieście. To miejsca, w których możesz uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. Możesz również zadzwonić pod jeden z poniższych numerów:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym, tel. 800 80 2222 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Częstochowie, tel. 34 387 13 45, 34 387 13 47
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach, tel. (32) 285 42 13 (poradnia), 661 700 697 (oddział dzienny)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim, tel. 33 866 13 49, 33 432 28 47
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku, tel. 725 618 118, 724 630 625
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie, tel. 33 854 92 00 wew. 928/929 (Cieszyn), 570 860 477 (Skoczów)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Bielsko-Białej, tel. 33 812 30 41.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera