MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej samobójstw młodzieży. Wystartowała inicjatywa okrągłych stołów. Za nami spotkanie w Dąbrowie Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Okrągły stół dla zdrowia psychicznego odbył się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Okrągły stół dla zdrowia psychicznego odbył się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. oraganizatorów
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja GrowSpace uruchamiają młodzieżowe sieci bezpieczeństwa w ośmiu miastach zachodniej Polski. Inicjatywa ma na celu promować zdrowie psychiczne, równość i demokrację w formule lokalnych Okrągłych Stołów. W 2021 roku 64 procent młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją, dlatego psychoedukacja jest pierwszą barierą ochrony zdrowia psychicznego. Jedno z wydarzeń odbyło się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej.

Bardzo potrzebna inicjatywa, bo dane są niepokojące

W 2022 roku na swoje życie targnęło się w naszym kraju 2031 osób poniżej 18 roku życia. 150 takich sytuacji zakończyło się tragicznie. W stosunku do danych z roku 2020 to wzrost o 150 procent. W województwie śląskim miało miejsce 301 prób samobójczych, z czego niestety 13 zakończyło się śmiercią. Tylko w Pomorskiem dane są jeszcze bardziej zatrważające. Tam prób samobójczych było 417. Najmłodsze dziecko, jakie podjęło zamach na własne życie, miało zaledwie 7 lat.

Na pogorszenie stanu psychicznego dzieci miała wpływ epidemia COVID-19, izolacja domowa, a także m.in. mobbing, przemoc w szkole, a także problemy rodzinne oraz zaburzenia psychiczne. Do tego dochodzi brak zrozumienia wśród rówieśników, brak edukacji w wielu w ważnych tematach, związanych ze współczesnymi wyzwaniami.

Dlatego w ośmiu miastach zachodniej Polski odbędą się wydarzenia w formule Okrągłych Stołów dla zdrowia psychicznego, przeciwdziałania przemocy i promowania wartości Unii Europejskiej. Jedno z wydarzeń miało miejsce 3 lutego (piątek) w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej. Dotyczyło tego, jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym w szkole. Udział wzięła ekspertka z Nastoletniego Azylu – Angelika Friedrich. Zaangażowana była także Młodzieżowa Rada Miasta. Formuła Okrągłego Stołu ma za zadanie zebrać pomysły od młodych ludzi, ale także wyposażyć w niezbędną wiedzę w obszarze psychoedukacji.

- Zaburzenia psychiczne stają się coraz poważniejszym i narastającym problemem w Europie. Dotyczy on w szczególności ludzi młodych, a zjawisko to zdecydowanie nasiliło się w trakcie pandemii. Często stanom depresyjnym towarzyszą niestety myśli samobójcze – mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. - Zdrowie psychiczne jest obecnie jednym z priorytetów w pracach Komisji Europejskiej, których efektem będą rozwiązania prawne ułatwiające potrzebującym dostęp do fachowej i natychmiastowej pomocy oraz służące ograniczeniu stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – dodaje.

- Bezpieczeństwo psychologiczne stało się jednym z priorytetów XXI wieku – podkreśla Martyna Kozdra, jedna z organizatorek Sieci Bezpieczeństwa. – Dziś to właśnie młode pokolenie przełamuje stereotypy dotyczące zdrowia psychicznego. Powinno być ono traktowane na równi ze zdrowiem fizycznym. Dlatego będziemy w kilku miastach rozmawiać o tym, jakie są potrzeby młodych ludzi oraz oczekiwania pod kątem zdrowia psychicznego, równości i przeciwdziałania przemocy – dodaje.

Zdrowie psychiczne młodych ludzi i działania UE

Pandemia oraz kryzys gospodarczy w jej następstwie ogromnie obciążyły nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzrosły zagrożenia psychospołeczne związane z pracą, coraz więcej osób odczuwa stres, lęk i cierpi na depresję. Mimo to zdrowie psychiczne nie jest traktowane priorytetowo tak jak zdrowie fizyczne, stwierdził Parlament Europejski w rezolucji przyjętej 5 lipca.

Badania pokazują, że w 2021 r. 64 procent młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją w z powodu braku zatrudnienia oraz perspektyw finansowych i edukacyjnych, a także samotności i izolacji społecznej. Dodatkowo, należy wspomnieć, że to właśnie psychoedukacja jest pierwszą barierą w zapobieganiu kryzysom psychicznym dzieci i młodzieży. Dlatego inicjatywa Młodzieżowych Sieci Bezpieczeństwa jest tak cenna.

Jak będzie wyglądać dalsza trasa?

Podobne inicjatywy zostaną uruchomione w innych miastach: 10 lutego w Kaliszu, 17 lutego w Gorzowie Wielkopolskim, 18 lutego w Zielonej Górze, 24 lutego w Opolu, 3 marca w Koszalinie, 10 marca w Szczecinie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej, które dostępne są w każdym większym mieście. To miejsca, w których możesz uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. Możesz również zadzwonić pod jeden z poniższych numerów:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym, tel. 800 80 2222 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Częstochowie, tel. 34 387 13 45, 34 387 13 47
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach, tel. (32) 285 42 13 (poradnia), 661 700 697 (oddział dzienny)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim, tel. 33 866 13 49, 33 432 28 47
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku, tel. 725 618 118, 724 630 625
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie, tel. 33 854 92 00 wew. 928/929 (Cieszyn), 570 860 477 (Skoczów)
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Bielsko-Białej, tel. 33 812 30 41.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera