Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covid, grypa, RSV. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie? Sprawdziliśmy!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Choroby w natarciu. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie?
Choroby w natarciu. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie? arc
Kolejki przed przychodniami, pacjenci odsyłani z kwitkiem, oblężenie w aptekach - krótko mówiąc tegoroczna fala grypy i przeziębień tradycyjnie daje się we znaki. Duża liczba chorych to efekt kumulacji patogenów, w tym głównie grypy, RSV i koronawirusa. Okazuje się jednak, że w ostatnich dniach sytuacja się nieco ustabilizowała.

Trwa sezon chorobowy. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie?

Rokrocznie w okresie jesienno-zimowym znacząco rośnie liczba infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi. Wiodące są: grypa, covid i RSV.

- Można powiedzieć, że sytuacja w okresie świąteczno-noworocznym nieco się ustabilizowała - przyznaje Tomasz Bojkowski, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. - Przypadków zachorowań jest mniej. W tym sezonie epidemicznym 2023/24 najgorsza sytuacja miała miejsce na początku listopada. Jeśli chodzi o covid - w trzecim i czwartym tygodniu listopada - mieliśmy po ponad dwa tysiące przypadków. Pod koniec listopada sytuacja zaczęła się poprawiać i liczby zaczęły spadać. Na początku grudnia było to do 1800 przypadków - wyjaśnia.

Koniec grudnia i początek stycznia to zdecydowanie mniej przypadków zachorowań. Minionej doby (5.01.2024r.) w sumie w naszym województwie odnotowano 331 nowych przypadków zachorowań na covid. Liczba ta w całej Polsce wyniosła natomiast w sumie 2 232.

- W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy niecały tysiąc zachorowań na covid. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że okres świąteczno-noworoczny jest dość specyficzny. Obecnie nie ma jednak masowego wzrostu zachorowań, ani hospitalizacji - tłumaczy Tomasz Bojkowski, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Oczywiście mimo statystyk w rzeczywistości zachorowań w naszym województwie może być znacznie więcej. Wiąże się to z ogólną niechęcią mieszkańców do testowania. Ludzie chorują przecież w domach i ewentualne rozpoznania nie są potwierdzone czy laboratoryjnie, czy antygenowo.

Wirus RSV szaleje wśród dzieci

Ze statystyk wynika, że najwięcej osób hospitalizowanych z powodu covid było na początku grudnia.

- Obecnie nie mamy żadnych sygnałów ze strony szpitali o drastycznym zmniejszeniu się liczby miejsc dla chorych - przyznaje Tomasz Bojkowski, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Wśród osób, które zmagają się z licznymi infekcjami są oczywiście nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci.

- Jeśli chodzi o grypę, dzieci od 0 do 14. roku życia spośród wszystkich przypadków, stanowią aż 50% chorych. Jeśli chodzi o RSV statystyki są jeszcze wyższe - ponad 60% spośród wszystkich przypadków zachorowań na RSV stanowią dzieci do 2. roku życia - wyjaśna.

Jest lepiej niż przed rokiem

Okazuje się, że mimo że co chwilę słyszymy, o tym, że ktoś jest chory, sytuacja nie jest fatalna. Mało tego - w tym roku jest zdecydowanie lepiej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Sezon 2022/23 pod kątem infekcji górnych dróg oddechowych był najgorszym na przestrzeni ostatnich kilku lat. Notowaliśmy wówczas największe wzrosty zachorowań. Były one wręcz rekordowe. Ten sezon epidemiczny jest o wiele lepszy. W ubiegłym roku było o 60-70% więcej przypadków zachorowań w porównaniu do tego roku - podkreśla Tomasz Bojkowski, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Trzeba jednak mieć świadomość, że dopiero pierwsza fala zachorowań jest za nami. Obecnie mamy co prawda tendencję spadkową, ale możemy się spodziewać, że druga fala zachorowań przyjdzie na przełomie lutego i marca.

Obecna sytuacja nie powinna, więc martwić, a raczej skłonić do powzięcia odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pamiętamy z czasów początku pandemii. Warto zwiększyć profilaktyczny nadzór polegający na unikaniu dużych skupisk ludzi, przestrzeganiu zasad higieny oraz noszeniu maseczek.

Nowa szczepionka na covid

Od 6 grudnia 2023 roku w naszym kraju można zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid przeciw COVID-19. Chętnych nie brakuje. Poradnie i punkty szczepień stale otrzymują telefony w tej sprawie. Jak poinformował resort zdrowia, niedawno przyszło dodatkowych 200 tysięcy szczepionek. Jest też około 80 tys. wolnych terminów. Poza tym Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych właśnie dostarcza kolejne 202 tys. do placówek POZ, aptek, szpitali i Domów Pomocy Społecznej. W sumie do tej pory dostarczono prawie 600 tys. szczepionek, dzięki czemu zaszczepiło się ponad 360 tys. osób.

Nowa szczepionka jest dostępna w różnych częściach województwa śląskiego:

  • w Bielsku-Białej jest 10 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Bytomu jest 12 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Chorzowie jest 10 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Częstochowie są 24 punkty, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Gliwicach jest 15 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Katowicach jest 35 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Sosnowcu jest 18 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Rybniku są 4 punkty, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid,
  • w Zabrzu jest 15 punktów, w których dostępna jest szczepionka Nuvaxovid.

Szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i:

  • wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19,
  • szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą.

Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Resort zdrowia kolejną dawkę zaleca przede wszystkim osobom z tzw. grup ryzyka:

  • w wieku powyżej 60 lat,
  • w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne.

Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19)
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera