MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarne plamy i osad na liściach? To nie brud, tylko coś gorszego. Wyjaśniam, co to jest i co z tym zrobić, zanim zaszkodzi roślinom

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na liściach roślin dość często pojawia się czarny osad. Czasem bierzemy go za brud, ale to tak zwane grzyby sadzakowe.
Na liściach roślin dość często pojawia się czarny osad. Czasem bierzemy go za brud, ale to tak zwane grzyby sadzakowe. Katarzyna Laszczak
Dość często na liściach roślin pojawiają się czarne plamy i osad. Może on występować także na owocach. Czasem bierzemy go za brud, ale to coś gorszego. Wyjaśniam, czym jest czarny osad na liściach i owocach, czy może zaszkodzić nam albo roślinom oraz co z tym zrobić.

Spis treści

Czarne plamy i osad na roślinach – co to jest?

Późną wiosną i latem na liściach różnych roślin można zauważyć czarne plamy i osad. Czasem występują też na owocach, np. porzeczkach, ale też innych. Ten czarny osad często bierzemy za brud, np. z pobliskiej jezdni. Ale pojawiają się on także na roślinach, które rosną z dala od dróg. Albo tylko na niektórych. O co chodzi? Pomijając np. przydrożne żywopłoty, te czarne plamy i osad to nie brud, tylko tak zwane grzyby sadzakowe (inaczej grzyby czerniowe), które zajmują powierzchnię liści, a mogą też występować na owocach (i innych częściach roślin). Pokrywają je warstwą, przypominającą sadzę. Należy do nich wiele gatunków grzybów. Początkowo osad zajmuje niewiele miejsca i wygląda jak plamy, ale rozprzestrzenia się. Latem wiele liści jest już nim pokrytych niemal całkowicie.

Czy grzyby powodujące czarny osad są groźne?

Same grzyby sadzakowe nie są pasożytami roślin. Żyją na ich powierzchni. Ale już samo to jest dla roślin niebezpieczne. Jeśli warstwa tych grzybów jest duża, rośliny nie mogą korzystać ze słońca (prowadzić fotosyntezy), a przecież dzięki temu odżywiają się. Czarny osad zatyka też aparaty szparkowe w liściach i rośliny nie mogą „oddychać”. Zaatakowane liście z czasem żółkną, opadają, a roślina jest osłabiona. Mocno porażona może nawet zamrzeć, szczególnie jeśli jest delikatniejszym okazem.
A co z owocami pokrytymi takim osadem? Jeśli jest go niewiele, trzeba je dokładnie umyć i można zjeść. Jednak przy większym nasileniu problemu, lepiej zrezygnować z jedzenia.
(...) wśród grzybów sadzakowych pojawiają się gatunki groźne dla ludzi i zwierząt, a to dlatego, że mają zdolność produkowania naturalnych trucizn zwanych mykotoksynami. Mogą one choćby wywoływać alergie, rozstrój żołądka, ale problemem jest głównie ich działanie sprzyjające rozwojowi nowotworów. Tu szczególnie groźne są grzyby zwane kropidlakami – czytamy na stronie dionp.pl.

Początkowo, wiosną, czarnego osadu nie jest dużo. Ale powodujące go grzyby szybko rozwijają się. Latem cała powierzchnia liścia może być nimi pokryta.
Początkowo, wiosną, czarnego osadu nie jest dużo. Ale powodujące go grzyby szybko rozwijają się. Latem cała powierzchnia liścia może być nimi pokryta. Na kwiatach widoczne są mszyce. To na ich spadzi żerują grzyby. Katarzyna Laszczak

Nie chcesz mieć czarnych plam i osadu na liściach? Zwalcz… mszyce!

Czarny osad grzybowy można próbować zmyć z liści mocnym strumieniem wody (pamiętaj, żeby tego nie robić, gdy świeci na nie słońce). Ale przede wszystkim musisz zlikwidować przyczynę, czyli… mszyce!
Zanim pojawił się czarny osad, mogłeś zobaczyć na liściach błyszczące, lepkie kropelki, które szybko wysychały, ale pozostawały ich ślady. To spadź, czyli nadmiar soków roślinnych wydalanych głównie przez mszyce i inne szkodniki (m.in. przędziorki, tarczniki, miseczniki, mączliki). Spadź jest słodka i odżywcza, i właśnie ona jest sensem pobytu grzybów sadzakowych na liściach. Po prostu żywią się nią. Jeśli chcesz się pozbyć „sadzy” z roślin, musisz zlikwidować mszyce (lub inne szkodniki).
Walka z mszycami jest uciążliwa. Ale jest sporo środków zarówno domowych, jak i ekologicznych, które w tym pomogą. W ostateczności można też sięgnąć po opryski chemiczne (zawsze stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta). Polecamy skuteczne sposoby na mszyce. Sprawdź, czego użyć do oprysków i co jeszcze zrobić.

Nie wszystkie czarne plamy na liściach to grzyby sadzakowe

Uwaga: czarne plamy na liściach mogą też powodować inne choroby, np. taka, która nazywa się po prostu czarną plamistością liści i często atakuje róże. To również choroba grzybowa, ale innego typu (pasożyty opanowują także wnętrze liści). Dla grzybów sadzakowych charakterystyczny jest to, że zaczernienia wyglądają jak pokryte sadzą.

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarne plamy i osad na liściach? To nie brud, tylko coś gorszego. Wyjaśniam, co to jest i co z tym zrobić, zanim zaszkodzi roślinom - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni