Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: budżet obywatelski wkracza w decydującą fazę. Jest 16 pomysłów ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Budżet obywatelski 2018 w Czeladzi wkracza powoli w decydującą fazę. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych projektów, a od 13 listopada mieszkańcy będą mogli głosować na wybrane przez siebie projekty.

W sumie wpłynęło tym razem 17 projektów, ale rozpatrywanych będzie tylko 16. Dlaczego? – W tym roku mieszkańcy zaproponowali zadania z zakresu sportu i rekreacji, poprawy stanu infrastruktury chodników i poprawy bezpieczeństwa, ale także kultury i podtrzymywania tradycji. Złożonych zostało w sumie 17 formularzy, z czego 16 trafiło do weryfikacji merytorycznej, a jeden nie wpłynął w terminie – informuje Iwona Szczepanik, naczelnik Wydziału Promocji Miasta, Kultury i Współpracy z Zagranicą UM w Czeladzi.

Wnioski do tegorocznej edycji budżetu Obywatelskiego można było składać od 18 września do 6 października. Teraz, do końca tego miesiąca, trwać będzie ich weryfikacja rzeczowa i finansowa. Na wszystkie zakwalifikowane ostatecznie do głosowania pomysły będzie można oddawać głosy od 13 do 21 listopada. Nie tylko osobiście, ale również z wykorzystaniem internetu. Do rozdysponowania jest aż 526 tysięcy 79,23 zł. Co ważne, w 2016 roku zniesione zostały strefy konsultacyjne, a co za tym idzie każdy mieszkaniec może wybrać dowolny, interesujący go projekt.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Czeladzi w okręgu konsultacyjnym nr 1 na osiedlu Nowotki powstał plac zabaw z ogrodzeniem (koszt – prawie 70 tys. zł), przy Przedszkolu nr 7 przy ul. Waryńskiego nowy parking (koszt – ponad 11,3 tys. zł), a na ul. Kombatantów w rejonie Przedszkola nr 11 wyznaczone i oznakowane zostały przejścia dla pieszych (koszt – ponad 7,8 tys. zł). W okręgu konsultacyjnym nr 2 w parku Jordana powstał plac zabaw dla najmłodszych (koszt – 114 tys. 925,32 zł), a wewnątrz osiedla Piłsudskiego zielony teren zagospodarowany został na cele rekreacyjne (koszt – prawie 48 tys. zł). W okręgu konsultacyjnym nr 3: powstała strefa aktywności fizycznej przy ul. Krótkiej (koszt – 99 tys. 994,58zł). W ramach tego zadania zamontowanych zostało 12 sztuk podwójnych urządzeń do ćwiczeń siłowych.

Druga edycja budżet obywatelskiego miała miejsce w 2016 roku. Wówczas w okręgu konsultacyjnym nr 1: przy ul. Waryńskiego na osiedlu Nowotki powstała strefa aktywności rodzinnej (koszt – 131 tys. 781,60 zł). W okręgu konsultacyjnym nr 2:
plac zabaw poszerzony został o strefę aktywności rodzinnej w parku Jordana, przy ul. Katowickiej (koszt – 136 tys. 779,58 zł). W okręgu konsultacyjnym nr 3 zrealizowana została budowa placu zabaw przy ul. Krakowskiej i Lwowskiej (koszt – 152 tys. 770,32 zł).
Trzecia edycja budżetu obywatelskiego, realizowana w 2017 roku, odbywała się już po likwidacji okręgów konsultacyjnych. Mieszkańcy wybrali jeden konkretny projekt, a więc budowę placu zabaw „Grodzisko zabaw – od juniora do seniora. Całość będzie kosztowała 558 tys. 194,31 zł. Obecnie na terenie między ul. Kombatantów i ul. Pieńkowskiego trwa realizacja tego projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera