MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: drogowe zmiany cieszą mieszkańców. Są też jednak opóźnienia. Podobnie jak w Sławkowie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przebudowa i remont ul. Ogrodowej w Czeladzi trwa także zimą Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przebudowa i remont ul. Ogrodowej w Czeladzi trwa także zimą Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi remontowanych jest obecnie kilka dróg. Prace na ul. Ogrodowej i Dehnelów posuwają się do przodu, nieco gorzej jest natomiast na ul. Kilińskiego, gdzie są duże opóźnienia. W Sławkowie także modernizacja jednej z dróg powiatowych zakończy się później niż pierwotnie było to planowane.

Ogrodowa w dużej części gotowa

Przebudowa ulicy Ogrodowej w Czeladzi z dnia na dzień przybliża nas do finału tej inwestycji, która wyznaczona została na koniec kwietnia tego roku. Na dużej części odnowionej nawierzchni, do bloku pod numerem 22, położona została już pierwsza warstwa asfaltu, dzięki czemu na święta kierowcy mogą już od grudnia parkować samochody na nowych miejscach parkingowych wzdłuż będącej wciąż w remoncie ulicy. Obecnie prace koncentrują się na fragmencie w kierunku ulicy Wojkowickiej, który po ułożeniu kanalizacji deszczowej oraz przygotowaniu wszystkich instalacji podziemnych także doczeka się nowej, pierwszej warstwy asfaltu. Pracownicy Domaksu układają także nowy chodnik po stronie posesji prywatnych. Nowością, która ucieszyła mieszkańców i kierowców, jest nowe, ledowe oświetlenie, które na części ulicy zostało włączone kilka dni temu. Teraz jest tu jasno, jak nigdy wcześniej, w trakcie stosowania lamp sodowych, nie było.

Przebudowa i generalny remont ulicy Ogrodowej to duża i ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców osiedla Ogrodowa oraz osiedla domków przy ul. Chmielnej czy Malinowej. Po przebudowie jezdnia ma mieć 5,5 metra szerokości. Miejsca parkingowe pozostały w obecnym kształcie, a więc kierowcy parkują prostopadle do chodnika, na wyznaczonych czerwoną kostką betonową miejscach. Nowy chodnik powstaje z kostki betonowej, ale w kolorze szarym. Pojawi się również nowe oświetlenie ledowe wraz z przebudową sieci energetycznej. Wartość tej inwestycji to ponad 8 mln złotych.

Powiat cały czas remontuje także część ulicy Dehnelów. Tam kierowcy muszą uważać, bo przejazd w stronę ulicy Legionów jest dość utrudniony. Tutaj prace potrwają jeszcze kilka tygodni, a w planach jest przebudowa kolejnego fragmentu tej ulicy.

Kilińskiego czeka na szczęśliwy finał prac

Na zakończenie drogowej inwestycji czekają również mieszkańcy posesji przy wąskiej ulicy Kilińskiego, ale ono akurat nie mają szczęścia do tego typu przedsięwzięć. Prace rozpoczęły się tam 24 września 2020 i nadal nie widać ich końca. - Opóźnienia w wykonaniu tego przedsięwzięcia przez firmę Eurovia spowodowane są kolizjami z istniejącą infrastrukturą, między innymi gazociągiem. Tego typu sytuacje powodują konieczność przeprojektowania instalacji. Stary gazociąg został posadowiony na nienormatywnej głębokości, co zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. W konsekwencji tego Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. musiała przeprowadzić procedurę postępowania przetargowego i zlecić przebudowę gazociągu wraz z przyłączami – tłumaczy zaistniałą sytuację Jakub Kubasik.

- W dalszym ciągu trwają prace związane z przebudową gazociągu, dlatego roboty są wykonywane etapami. Dlatego też za opóźnienia nie można winić tylko i wyłącznie wykonawcy. Do wykonania pozostała kanalizacja deszczowa na odcinku od nr 19 do 209 oraz dokończenie przepompowni i wylotu brzegowego. Z robót drogowych trzeba jeszcze wykonać chodniki oraz stabilizację gruntu wraz z podbudową na odcinku od nr 19 do 47 oraz ułożyć warstwy bitumiczne jezdni. Przebudowa ulicy Kilińskiego powinna zakończyć się do 21 maja tego roku – deklaruje Jakub Kubasik. – dodaje.

Nowy termin zakończenia prac to maj tego roku.

Opóźnienia w Sławkowie

Tymczasem jak informuje miasto do końca ubiegłego roku powiat będziński miał zakończyć remont ulicy Obrońców Westerplatte w Sławkowie.

Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie tłumaczy, że opóźnienie wynika z konieczności zastosowania innej technologii na końcowym odcinku drogi. Zgodnie z zawartym przez Powiatowy Zarząd Dróg aneksem do umowy prace mają zostać zakończone do połowy lutego. Kierowcy muszą więc uzbroić się w jeszcze chwilę cierpliwości. Na remont ulicy Obrońców Westerplatte miasto Sławków udzieliło pomocy powiatowi będzińskiemu w kwocie 300 tys. zł.

Łącznie od 2019 roku miasto Sławków udzieliło powiatowi będzińskiemu na drogowe prace na terenie Sławkowa finansowej pomocy w kwocie 753 tysięcy złotych. Dzięki niej w ostatnich trzech latach udało się przeprowadzić między innymi modernizację ulicy Hrubieszowskiej, budowę chodnika na ulicy Groniec czy modernizację odcinka ulicy Olkuskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni