MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę. Sprawdź, co musisz zrobić!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę. Sprawdź, co musisz zrobić! KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE
Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę. Sprawdź, co musisz zrobić! KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE Pixabay
Świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe od kwietnia 2023 roku. Za jego brak właściciele nieruchomości poniosą karę. Dotychczas taki dokument przygotowywano w przypadku budynków, jakie powstały po 2009 roku. Na wiosnę natomiast, konieczność sporządzenia tego typu formalności obejmie także właścicieli starszych domów i lokali. Nowy wydatek w wysokości kilkuset złotych to efekt nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Ustawa o zmianie przepisów została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2022 roku, a wejdzie w życie w kwietniu bieżącego roku. Wdraża ona ustalenia zawarte w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej. Sprawdź, czy nowy obowiązek dotyczy również Ciebie i co musisz zrobić, aby uniknąć kary!

Obecnie obowiązujące przepisy nie dotyczą wszystkich budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie stanowią żadnej nowości wśród wymaganych od właścicieli nieruchomości dokumentów, bowiem wystawiane są w Polsce już od kilkunastu lat. W takim dokumencie zawarte są informacje o jakości energetycznej budynku, czyli jego zapotrzebowaniu na energię, która jest wykorzystywana do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji, a także oświetlenia – w przypadku budynku użyteczności publicznej. Wszystkie dane zamieszczone w świadectwie energetycznym przekazywane są do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE. TO TRZEBA WIEDZIEĆ!

Obowiązek sporządzenia dokumentu obowiązuje póki co właścicieli obiektów, jakie zostały wzniesione lub zmodernizowane po 2009 roku. Kopię świadectwa energetycznego należy zaś załączyć do zawiadomienia o ukończeniu budowy. Od kwietnia tego roku przepisy ulegną zmianie, w związku z czym konieczność przygotowania tego typu formalności obejmie także właścicieli starszych domów i lokali.

Zmiany w zakresie świadectwa energetycznego od kwietnia 2023 roku

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2022 roku, natomiast wejdzie w życie w kwietniu bieżącego roku. Wdraża ona ustalenia zawarte w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej.

W efekcie dokonanych w przepisach zmian, konieczność przygotowania świadectwa energetycznego nie będzie obejmować właścicieli wyłącznie tych obiektów, które zostały wzniesione lub zmodernizowane po 2009 roku. Kopia dokumentu musi być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy, świadectwa charakterystyki energetycznej będą nadal wydawane na okres dziesięciu lat. Jeżeli w tym czasie dojdzie do remontu budynku, a w ramach tego do zmian, mających wpływ na zużycie energii – na przykład przy termomodernizacji, wymianie okien czy zmianie źródła ciepła – to trzeba będzie uzyskać nowy dokument.

Zmienią się koszty wystawienia świadectwa energetycznego, a także wysokość kary za jego brak. Nowelizacja wprowadzi też powszechny dostęp do informacji o świadectwach energetycznych w centralnym rejestrze, prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W załączonej galerii prezentujemy najważniejsze informacje, związane z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która wejdzie w życie w kwietniu 2023 roku. Sprawdź, czy nowy obowiązek dotyczy również Ciebie i co musisz zrobić, aby uniknąć kary. Dowiesz się także, kto może wystawić dokument, jakie będą koszty sporządzenia świadectwa energetycznego, a także wysokość grzywny za brak takiego dokumentu. Zobacz!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera