Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. 30-lecie pracy jasnogórskiego fotografa Krzysztofa Świertoka

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
BPJG
Od 30 lat jest fotografem Jasnej Góry. Jego dorobek to kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, którymi utrwala zarówno wielkie uroczystości, jak i codzienność jasnogórskiego sanktuarium.

30-lecie pracy jasnogórskiego fotografa Krzysztofa Świertoka

Od 30 lat jest fotografem Jasnej Góry. Jego dorobek to kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, którymi utrwala zarówno wielkie uroczystości, jak i codzienność jasnogórskiego sanktuarium. Krzysztof Świertok, bo to o nim mowa, pokazał swoje prace na jubileuszowej wystawie, zorganizowanej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Składa się na nią ponad siedemdziesiąt zdjęć umieszczonych na 21 planszach. Wśród nich te najważniejsze - unikatowe ujęcia Cudownego Obrazu Matki Bożej wykonane w czasie jego konserwacji.

Dominuje na wystawie temat pielgrzymowania. Opowieść o pątnikach, którzy w sezonie pielgrzymkowym pieszo wędrują do Jasnogórskiej Królowej i tych, którzy przyjeżdżają do Sanktuarium przez cały rok. W sumie, przed jego aparatem, tylko w pieszych pielgrzymkach, przeszło około pięć milionów osób. Sam to wyliczył.

- Rocznie, w sezonie, wchodzi na Jasną Górę pieszo kilkadziesiąt tysięcy osób. Ja przez te 30 lat nigdy nie opuściłem sezonu pielgrzymkowego, zawsze jestem przed szczytem jasnogórskim. Choć są pielgrzymi, którzy co roku przybywają do Sanktuarium i czasem nawet rozpoznaje ich twarze, a niektóre wydarzenia są cykliczne, każdy rok jest inny, podobnie, jak każde ujęcie.

Zapisuje aparatem emocje danej chwili i konkretnego człowieka. Krzysztof Świertok pokazuje też samą Jasna Górę. Sanktuarium, zmieniające się wraz z porami roku i upływem lat. Dzięki tym fotografiom możemy też bliżej poznać samego fotografa. Jego wrażliwość i styl pracy.

- Każdy dzień przepracowany na Jasnej Górze jest wyjątkowy, te 30 lat minęło bardzo szybko. Może dlatego, że każdego dnia idę do pracy z uśmiechem. Wszystko tam dzieje się w bliskości Kaplicy Matki Bożej dlatego funkcję fotografa Jasnej Góry traktuję, jako wielki przywilej – powiedział Jubilat.

Wśród fotografowanych przez niego pielgrzymów, byli również Ci najważniejsi: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i papież Franciszek. Ma też w swoim dorobku zdjęcia wielu prezydentów, znanych w świecie ludzi kultury, nauki, polityki. Ważne dla niego są też te momenty kontaktu z przeszłością. Chwile, kiedy może bezpośrednio jej dotknąć.

- Niezwykłym, wzruszającym momentem było, kiedy mogłem trzymać w rękach monstrancję o. Augustyna Kordeckiego, czy pióro Henryka Sienkiewicza. Przydarzyło mi się to wtedy, kiedy w muzeum 600-lecia dokumentowałem złożone tam eksponaty. Przez moje ręce przeszły też wszystkie vota umieszczone na ścianach w Kaplicy Matki Bożej.

Krzysztof Świertok urodził się w 1962 r. Jest absolwentem częstochowskiej WSP. W liceum działał w towarzystwie fotograficznym i publikował swoje zdjęcia w lokalnej prasie. W czasie studiów udzielał się w studenckiej agencji fotograficznej; był autorem zdjęć m.in. ze strajku 1981 r. Jest autorem kilku wystaw zbiorowych oraz indywidualnej - w Muzeum Polskim w Chicago w USA. Jego zdjęcia są opublikowane w wielu książkach, albumach i przewodnikach, także m.in. w dwumiesięczniku „Jasna Góra”, tygodniku „Niedziela” a także na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera