MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa chce wybudować stację ładowania pojazdów wodorowych. Podpisano już list intencyjny

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie zamierza postawić na autobusy z napędem wodorowym. Dlatego też podpisano umowę o współpracy ze spółką PAK-PCE Stacje H2. Jej efektem ma być między innymi powstanie stacji ładowania pojazdów na wodór.

Częstochowa chce wybudować stację ładowania pojazdów wodorowych

W sprawie współpracy pomiędzy MPK w Częstochowie a spółką PAK-PCE Stacje H2 podpisano już list intencyjny. Jej efektem ma być stworzenie optymalnych warunków do uruchomienia w Częstochowie transportu opartego o autobusy z napędem wodorowym wraz infrastrukturą niezbędną do ich tankowania.

Z planów miejskiego przewoźnika wynika, że do 2030 zamierza rozważyć zakup z dofinansowaniem ok. 20 autobusów wykorzystujących ogniwa wodorowe.

- Obecnie MPK zarządza flotą ok. 132 autobusów spalinowych oraz 40 autobusami z innym napędem (16 z napędem elektrycznym, 9 z napędem CNG i 15 z hybrydowym), a zatem w perspektywie 2030 roku rozważane jest przestawienie ok. 21% floty na pojazdy zeroemisyjne - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.

Z kolei PAK-PCE STACJE H2 oświadcza, iż w perspektywie 2026 roku zamierza wybudować i uruchomić stację w Częstochowie przy al. Niepodległości. Strony zobowiązują się też do wzajemnego wsparcia w procesie pozyskiwania środków finansowych na realizację projektów mających na celu wykorzystanie wodoru w transporcie zbiorowym.

Częstochowa testowała autobus na wodór

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w miejski przewoźnik w lipcu testował polski autobus wodorowy NesoBus. Przez kilka dni jeździł on po częstochowskich drogach. 12-metrowy pojazd ma zasięg 450 km, a jego ładowanie trwa zaledwie 15 minut. Oprócz tego, że nie emituje spalin i oczyszcza powietrze, jest bardzo efektywny, ponieważ zużywa około 8,5 kg wodoru na 100 km.

- Niedawno testowaliśmy na naszych ulicach autobus wodorowy. Testy wyszły nadspodziewanie dobrze - komentował Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta. - Zadowoleni byli zarówno kierowcy i przedstawiciele MPK, jak i ci, którzy nam użyczyli ten autobus, bo okazało się, że spalanie na terenie Częstochowy było najmniejsze w porównaniu z innymi miastami. To świadczy o tym, że mamy dobrych kierowców, którzy potrafią korzystać z takich technologii. Wiem też, że zadowoleni byli sami mieszkańcy, bo cicho, nowocześnie i przyjaźnie - podsumował.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera