Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Dożynki Jasnogórskie 2023. Tłumy rolników na błoniach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
Niedziela 3 września na Jasnej Górze stała pod znakiem dożynek i wystawy rolniczej. W uroczystej sumie, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna uczestniczyli rolnicy z całego kraju. Wśród gości był też minister rolnictwa Robert Telus.

Niedzielne święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywa się pod hasłem „Do Maryi Matki Kościoła” . Tradycyjnie na początku Sumy starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów. Podczas mszy można było podziwiać dziesiątki koron dożynkowych misternie wykonanych ze zboża.

- Dziś przychodzimy dziękować za tegoroczne plony w przekonaniu, że nie czynimy tego po raz ostatni w naszym życiu, i że sami będziemy owocowali cnotami chrześcijańskiego życia. Błagamy uproś nam łaskę narodowej jedności w obliczu nowych zagrożeń zewnętrznych i duchowych – modlił się jasnogórski przeor, prosząc o ducha heroicznej odwagi Ojca Kordeckiego, który w godzinie dziejowej próby całkowicie zawierzył Maryi, łaskę autentycznej miłości Ojczyzny, na wzór św. Jana Pawła II i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - mówił przeor Jasnej Góry podczas Sumy dożynkowej

Jeszcze przed jej rozpoczęciem głos zabrał obecny na mszy minister rolnictwa.

- Ci, którzy pracują w pocie czoła, dziś przyjechali przed tron Matki Bożej, aby podziękować za tegoroczne zbiory i szczęśliwe żniwa. Jako rolnik, mieszkaniec wsi, a dziś minister rolnictwa, składam serdeczne "Bóg zapłać" wam za to, że dbacie, abyśmy mieli chleb, żywność na stole. Dziękuję za waszą wiarę, kultywowanie tradycji i miłość do Ojczyzny. Rolnik kocha swoją ziemię i jest gotów jej wszystko poświęcić - mówił Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odczytano także list od prezydenta RP. - Rolnictwo stanowi napęd polskiego wzrostu gospodarczego, buduje pozycję i autorytet Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Polska żywność odznacza się znakomitą jakością i cieszy się wielkim popytem na rynkach krajowych i zagranicznych. Dzięki ofiarnemu wysiłkowi rolników, nie musimy obawiać się, że zacznie jej brakować naszej Ojczyźnie - napisał Andrzej Duda.

O potrzebie wzajemnego zaufania i wspólnego działania, aby w łańcuchu żywnościowym „od pola do stołu” na wszystkie jego ogniwa rolnicy mieli wpływ, a nawet je współtworzyli mówił na Jasnej Górze bp Piotr Sawczuk.

- Chcielibyśmy, by pieśń dziękczynna wzniosła się z serc wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny, całej narodowej wspólnoty, wszyscy bowiem korzystamy z owoców trudu rolników – mówił w homilii bp Sawczuk. Zauważył, że praca na roli uczy wiary, miłości, zaufania, pokory, ale i rachunku ekonomicznego.

Wystawa rolnicza w Częstochowie

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za plony tradycyjnie towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Tegoroczna, 32. edycja, stała się także okazją do pokazania, na tydzień przed beatyfikacją bohaterów polskiej wsi, wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ekspozycję przygotował Oddział IPN w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Autorem wystawy jest dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera