Nasza Loteria

Częstochowa. Dożynki Jasnogórskie 2023. Tłumy rolników na błoniach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
Niedziela 3 września na Jasnej Górze stała pod znakiem dożynek i wystawy rolniczej. W uroczystej sumie, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk z Drohiczyna uczestniczyli rolnicy z całego kraju. Wśród gości był też minister rolnictwa Robert Telus.

Niedzielne święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywa się pod hasłem „Do Maryi Matki Kościoła” . Tradycyjnie na początku Sumy starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów. Podczas mszy można było podziwiać dziesiątki koron dożynkowych misternie wykonanych ze zboża.

- Dziś przychodzimy dziękować za tegoroczne plony w przekonaniu, że nie czynimy tego po raz ostatni w naszym życiu, i że sami będziemy owocowali cnotami chrześcijańskiego życia. Błagamy uproś nam łaskę narodowej jedności w obliczu nowych zagrożeń zewnętrznych i duchowych – modlił się jasnogórski przeor, prosząc o ducha heroicznej odwagi Ojca Kordeckiego, który w godzinie dziejowej próby całkowicie zawierzył Maryi, łaskę autentycznej miłości Ojczyzny, na wzór św. Jana Pawła II i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - mówił przeor Jasnej Góry podczas Sumy dożynkowej

Jeszcze przed jej rozpoczęciem głos zabrał obecny na mszy minister rolnictwa.

- Ci, którzy pracują w pocie czoła, dziś przyjechali przed tron Matki Bożej, aby podziękować za tegoroczne zbiory i szczęśliwe żniwa. Jako rolnik, mieszkaniec wsi, a dziś minister rolnictwa, składam serdeczne "Bóg zapłać" wam za to, że dbacie, abyśmy mieli chleb, żywność na stole. Dziękuję za waszą wiarę, kultywowanie tradycji i miłość do Ojczyzny. Rolnik kocha swoją ziemię i jest gotów jej wszystko poświęcić - mówił Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odczytano także list od prezydenta RP. - Rolnictwo stanowi napęd polskiego wzrostu gospodarczego, buduje pozycję i autorytet Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Polska żywność odznacza się znakomitą jakością i cieszy się wielkim popytem na rynkach krajowych i zagranicznych. Dzięki ofiarnemu wysiłkowi rolników, nie musimy obawiać się, że zacznie jej brakować naszej Ojczyźnie - napisał Andrzej Duda.

O potrzebie wzajemnego zaufania i wspólnego działania, aby w łańcuchu żywnościowym „od pola do stołu” na wszystkie jego ogniwa rolnicy mieli wpływ, a nawet je współtworzyli mówił na Jasnej Górze bp Piotr Sawczuk.

- Chcielibyśmy, by pieśń dziękczynna wzniosła się z serc wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny, całej narodowej wspólnoty, wszyscy bowiem korzystamy z owoców trudu rolników – mówił w homilii bp Sawczuk. Zauważył, że praca na roli uczy wiary, miłości, zaufania, pokory, ale i rachunku ekonomicznego.

Wystawa rolnicza w Częstochowie

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za plony tradycyjnie towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Tegoroczna, 32. edycja, stała się także okazją do pokazania, na tydzień przed beatyfikacją bohaterów polskiej wsi, wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ekspozycję przygotował Oddział IPN w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Autorem wystawy jest dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni