Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Krajowa Wystawa Rolnicza i Dożynki Jasnogórskie otwarte [ZDJĘCIA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Tradycyjnie w pierwszy wrześniowy weekend w Częstochowie odbywają się dwa niezwykle ważne wydarzenia dla rolników - Dożynki Jasnogórskie oraz Krajowa Wystawa Rolnicza
Tradycyjnie w pierwszy wrześniowy weekend w Częstochowie odbywają się dwa niezwykle ważne wydarzenia dla rolników - Dożynki Jasnogórskie oraz Krajowa Wystawa Rolnicza Katarzyna Gwara
Tradycyjnie w pierwszy wrześniowy weekend w Częstochowie odbywają się dwa niezwykle ważne wydarzenia dla rolników - Dożynki Jasnogórskie oraz Krajowa Wystawa Rolnicza. - Życzę, abyśmy dalej tworzyli wspólnotę wiejską, rolniczą i abyśmy mogli budować ją nie tylko dla nas, ale dla kolejnych pokoleń - mówił Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który dokonał oficjalnego otwarcia obu wydarzeń.

Krajowa Wystawa Rolnicza i Dożynki Jasnogórskie otwarte

Ogólnopolskim dożynkom na Jasnej Górze od lat towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Tradycyjnie potrwa dwa dni. W tym roku mamy już XXXII edycję tego wydarzenia. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę, 2 września, w obecności przedstawicieli władz państwowych - Sejmu i Senatu - a także niemal wszystkich instytucji i organizacji związanych z rolnictwem w naszym kraju.

Zobaczcie zdjęcia:

- Już po raz czterdziesty drugi pielgrzymujemy do Matki Boskiej w narodowej pielgrzymce rolników - mówił Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który dokonał oficjalnego otwarcia. - To był bardzo trudny rok - rok wojenny, kataklizmów, suszy, powodzi, mokrych żniw. Dzięki Bogu plon został zebrany, a rolnicy po raz kolejny zadbali o bezpieczeństwo żywnościowe. Oprócz bezpieczeństwa militarnego, które dziś jest bardzo mocno podnoszone ze względu na wojny, bezpieczeństwa energetycznego, istotne jest właśnie bezpieczeństwo żywnościowe. Jest ponad tym wszystkim. Żołnierze, energetycy i wszyscy, którzy walczą, chronią, bronią, mundurowi... oni też muszą jeść. I to właśnie rolnicy dbają o to bezpieczeństwo żywnościowe i za to chcę podziękować. W tych trudnych czasach tworzymy jedność i wspólnotę. Oczywiście, że to jest trudne. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne poglądy. To jest normalne, że tak jest. Są jednak cele ważniejsze od naszych poglądów. A jest nimi właśnie bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślał.

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, były minister rolnictwa podkreślał, że Jasnogórskie Dożynki to święto polskiego rolnictwa.

- Przybywają rolnicy, którzy za sprawą Królowej Polski, chcą podziękować za niełatwy rok. To święto dziękczynienia. To również okazja, aby mówić o rolnictwie w sposób kompetentny i odpowiedzialny, nie tylko symboliczny i alegoryczny. Krajowa Wystawa Rolnicza pokazuje w pigułce, czym państwo może wesprzeć rolników i rolnictwo. Są tutaj niemal wszyscy najważniejsi rolnicy odpowiedzialni za instytucje rolnicze w Polsce - zauważył Jan Krzysztof Ardanowski.

Na oficjalnym otwarciu obecni byli także przedstawiciele kościoła. Głos zabrał biskup Leszek Leszkiewicz. Był także ksiądz Stanisław Sojka, który jest Sekretarzem Krajowego Duszpasterstwa Rolników przy KEP.

Co znajdziemy na dożynka w Częstochowie?

Podobnie jak w ubiegłym roku stoiska wystawowe i targowe są zlokalizowane na terenie parkingów jasnogórskich, natomiast stoiska handlowe w III Alei Najświętszej Maryi Panny. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentuje ponad 500 firm i instytucji rolniczych z całego kraju.

Zaplanowano między innymi targi pszczelarskie, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, prezentacje Lokalnych Grup Działania oraz Odnawialnych Źródeł Energii, a także Festiwal Produktów Lokalnych i Tradycyjnych. Ten ostatni połączony jest z degustacją i ma na celu promocję regionu śląskiego i jego tradycji kulinarnych.

Szczególnym zainteresowaniem podczas tego wydarzenia rokrocznie cieszy się Wystawa Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Znani producenci maszyn i urządzeń rolniczych informują, jak kompleksowo wyposażyć swoje gospodarstwa w najnowocześniejszy sprzęt.

Wystawa to nie tylko ekspozycje, ale również dobra okazja do podnoszenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i integracji całego środowiska rolniczego. Ponadto rolnikom, będą doradzali pracownicy oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, a także ŚODR w Częstochowie.

Rokrocznie ogromnym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród najmłodszych – cieszy się Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wystawa Drobnego Inwentarza oraz Ptaków Ozdobnych przyciąga każde oko i pozwala na podziwianie pracy hodowlanej włożonej w uzyskanie tak pięknych i okazałych zwierząt. Sprawność i zwinność psów pasterskich będzie można oglądać na pokazach pasienia owiec. Nie zabraknie także pokazów koni. Ogromne wrażenie sprawia również bydło mięsne, które w tym roku oceniane będzie w trakcie Regionalnej Wystawy Bydła Mięsnego.

Jak zapowiadają organizatorzy, wzbogaceniem tegorocznej uroczystości związanej z organizacją Wystawy Rolniczej, będzie koncert w Bazylice Jasnogórskiej zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny. Poza tym - na placu Biegańskiego - mają wystąpić polskie i słowackie zespoły góralskie.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera