Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa miastem przyjaznym jerzykom. W mieście jest już 7 tysięcy tych ptaków, które od środy mają w mieście specjalną tablicę

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa miastem przyjaznym jerzykom. W mieście jest już 7 tysięcy tych ptakówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częstochowa miastem przyjaznym jerzykom. W mieście jest już 7 tysięcy tych ptakówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Kolewiński (UM)
Na skwerze Solidarności w centrum Częstochowy stanęła tablica informacyjna poświęcona jerzykom. Nasze miasto w ostatnich latach stało się liderem w montażu budek lęgowych dla tych pożytecznych ptaków, zarówno na budynkach prywatnych, jak i publicznych. To skuteczna metoda walki z insektami, m.in. komarami.

Po okresie, w którym populacja jerzyków w Częstochowie zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, ptaki ponownie coraz częściej wybierają miasto jako miejsce do zamieszkania. Duża w tym zasługa społeczników zaangażowanych w inicjatywę „Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom”, ale także działaniom miasta, dzięki którym coraz więcej budek pojawia się na budynkach znajdujących się w zasobach miejskich, w tym na szkołach i urzędach.

- W Częstochowie szacuje się już liczbę budek dla jerzyków na ok. 7 tysięcy. Inne miasta zaczynają się wzorować na doświadczeniach Częstochowy oraz społecznej akcji „Jerzyk w dzielnic Stradom” – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Jerzyk zasługuje więc na szerszą informację w przestrzeni miejskiej, stąd inicjatywa postawienia przez społeczników tablicy na skwerze w samym centrum miasta.

Społecznicy z dzielnicy Stradom, prowadzą od trzech lat akcję promowania i wieszania budek dla jerzyków, a jednocześnie edukują na ich temat. Budki pojawiają się na kolejnych miejskich budynkach publicznych, ale także na wielu domach prywatnych, oczywiście nie tylko w dzielnicy Stradom (w tej dzielnicy jest ich obecnie ponad tysiąc).

Nie przeocz

- Jerzyk żyje 21 lat i wraca do miejsca, w którym się urodził i wychował, dlatego warto walczyć o te ptaki – przypomina Monika Gałwa-Widera, jedna z liderek społecznej akcji. – W ostatnich dwóch sezonach udało nam się uratować 200 jerzyków, a w ciągu trzech lat akcji populacja jerzyka w Częstochowie zwiększyła się o ok. 30%.

„Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom” to społeczna inicjatywa zapoczątkowana przez Jacka Tomasza Suchomela, który rozpoczął akcję tworzenia lepszych warunków do osiedlania się jerzyka w Częstochowie. Zainteresowanie tym pożytecznym ptakiem wzrosło na tyle, że akcje edukacyjne prowadzone przez społeczników ze Stradomia oraz montaże budek odbywają się w całym mieście, są też inspiracją do podobnych akcji w innych zakątkach Polski.

Z jednej strony w mieście jest więc bardzo mocno rozwinięta akcja edukacyjna związana z pożytkami z obecności jerzyków, a z drugiej strony - co roku przybywa dużo budek na elewacjach budynków prywatnych i miejskich, dzięki czemu mamy m.in. znacząco mniej komarów.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera