Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Częstochowa na zielonym szlaku". Stowarzyszenie 2050 przedstawiło ekologiczny program dla miasta

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Na Placu Biegańskiego odbyła się konferencja Stowarzyszenia Polska 2050, podczas której lider tego ruchu w Częstochowie, Piotr Strach przedstawił specjalny program ekologiczny dla miasta "Częstochowa na zielonym szlaku"

- Polska 2050 to potężny ruch społeczno-polityczny złożony z trzech filarów – stowarzyszenia, Strategii 2050 i mamy nadzieję, że za chwilę również z partii politycznej. Aktualnie w naszym stowarzyszeniu w całej Polsce odbywają się wybory. To bardzo ważne wydarzenie dla naszego stowarzyszenia. W tej chwili mamy już bardzo dużą strukturę, która liczy 26 tysięcy wolontariuszy i ponad 2200 członków – mówiła Agnieszka Buczyńska, dyrektor Stowarzyszenia Polska 2050 ds. regionów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Agnieszka Buczyńska poinformowała, że przeprowadzono już wybory w ponad 100 powiatach. Po koniec października mają się odbyć wybory ogólnopolskie. Wybrano już lokalne władze w północnej części województwa. Liderem stowarzyszenia w powiecie lublinieckim została Małgorzata Imiolczyk, w powiecie myszkowskim wybory wygrał Łukasz Kapica, a w mieście Częstochowa Piotr Strach.

Łukasz Osmalak, czlonek Zarządu PL2050 w województwie sląskim podczas konferencji opowiadał o akcji „Poznajmy się” w naszym województwie. W ramach tego projektu zorganizowano ponad 20 wydarzeń takich, jak wspólne wyjazdy rowerowe i spływy kajakowe, pikniki, grille czy warsztaty ekologiczne. - Dziękujemy mieszkańcom województwa śląskiego, że tak licznie uczestniczyli w naszych wydarzeniach, które były okazją do poznania nas – mówił Łukasz Osmalak.

Nie przeocz

Piotr Strach, lider Stowarzyszenia 2050 w Częstochowie, przedstawił natomiast specjalny program ekologicznych „Częstochowa na zielonym szlaku” przygotowany dla miasta. Jak tłumaczył miejsce wybrane na konferencję prasową nie jest przypadkowe. Zorganizowano ją na Placu Biegańskiego, bo to miejsce chociaż ładne, jest betonową pustynią, na której brakuje zieleni. Natomiast pobliski Ratusz jest symbolem władzy samorządowej i nowego, zielonego ładu, który Unia Europejska zamierza wprowadzić także podczas samorządy, a który związany jest z ekologią i zmianami klimatycznymi, którym należy przeciwdziałać.

- To przed miastami stoją największe wyzwania, bo to one są największymi konsumentami i producentami zanieczyszczeń, to w miastach powstaje najwięcej odpadów – mówił Piotr Strach, który przedstawił szczegóły programy „Częstochowa na zielonym szlaku”, który nawiązuje do programu Stowarzyszenia Polska 2050 „Polska na zielonym szlaku”. Główne cele to zapobieganie zmianom klimatycznym i osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Dla Częstochowy przygotowano 15 punktów dotyczących zmian w polityce miasta. - Nie chodzi nam o jednorazowe zmiany, ale o zmiany kompleksowe, systemowe, które obejmą całe pokolenia – podkreślał Piotr Strach. Jego zdaniem program należy przygotować i wdrożyć jak najszybciej, aby przygotować się na zielony ład proponowany przez Unię Europejską.

Piotr Strach mówił, że opracowany program powinien zostać uchwalony przez Radę Miasta, a nad jego wykonaniem powinien czuwać wysoki urzędnik miejski, np. specjalny wiceprezydent ds. środowiska oraz specjalnie powołany architekt miejski.

W proponowanym rozwiązaniu znalazały się m.in. zadbanie kanalizację i właściwe odwodnienie, sadzenie drzew i inwestycję w zieleń miejską, powstanie ogrodu botanicznego, który spełniałby rolę edukacyjną dla dzieci, a jednocześnie zapewniałby rośliny, które mogłyby być sadzone w mieście. W programie mowa jest również o gromadzeniu deszczówki przy domach i budynkach publicznych, zwalczaniu roślin inwazyjnych, zarezerwowaniu specjalnej puli środków na ekologię w budżecie obywatelskim i inicjatywie obywatelskiej.

- Do udziału w tych zadaniach zachęcić powinniśmy również przedsiębiorców – mówił Piotr Strach, dodając, że ekologiczne inwestycje firm mogłyby być nagradzane obniżeniem podatków od nieruchomości lub ich promocją w przestrzeni publicznej.

Program „Częstochowa na zielonym szlaku” zakłada również inwestycje w infrastrukturę tramwajową, aby była ona przyjazna i tania dla mieszkańców. Ważną rolę powinna również odgrywać polityka dotycząca odpadów, a konkretnie ich właściwej segregacji. Aby zadbać o to właświcie, mieszkańcy bloków i kamienic powinny otrzymywać worki na odpady selektywne, a w odpowiedniej segregacji powinien im pomóc specjalny informator ekologiczny.

Musisz to wiedzieć

Stowarzyszenie Polska 2050 już chce zrealizować część ze swoich pomysłów, zgłaszając je do budżetu obywatelskiego. Nie wiadomo jeszcze, czy ruch wystawi swojego kandydata na prezydenta w wyborach samorządowych. - Na razie skupiamy się na pracy u podstaw – mówi Agnieszka Buczyńska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera