Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. O wyzwaniach, zagrożeniach we współczesnym świecie podczas Forum Szkół Katolickich

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy ze szkół katolickich, obradują na Jasnej Górze podczas 33. Forum Szkół Katolickich. Doroczne spotkanie to między innymi próba odpowiedzi na pytanie jak lepiej wychowywać, jak radzić sobie z wyzwaniami jakie niesie współczesny świat.

Dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy ze szkół katolickich, obradują na Jasnej Górze podczas 33. Forum Szkół Katolickich. Doroczne spotkanie to między innymi próba odpowiedzi na pytanie jak lepiej wychowywać, jak radzić sobie z wyzwaniami jakie niesie współczesny świat.

- Wyzwań przed nauczycielami jest sporo. Każdego roku ustalając tematykę obserwujemy naszą szkolną rzeczywistość, wsłuchujemy się w głosy naszych dyrektorów i nauczycieli. Okazuje się, że jest wielka troska i niepokój, jeżeli chodzi o kondycje psychiczną dzieci i młodzieży. Tego problemu w naszych szkołach jeszcze niedoświadczany, ale słyszymy o nim i ten problem coraz bardziej się uwidacznia. Dzieciom i młodzieży coraz trudniej mierzyć się z życiem. Uczestniczymy w takich spotkaniach, byśmy mieli coraz więcej narzędzi, metod i coraz bardziej znali rzeczywistość – mówi siostra Patrycja Garbacka z Rady Szkół Katolickich.

Tematyka konferencji odnosi się do problemów psychicznych, depresji, niepokojów jakie mogą dotykać dzieci i młodzież we współczesnym świecie. Dziś, do wygłoszonych prelekcji zostali zaproszeni m.in. redaktor Grzegorz Górny, ks. dr Marek Dziewiecki. W swoich wystąpieniach podjęli tematy: „Młodzież jako ofiara wojny kulturowej”. „Rola szkoły katolickiej w pogłębionej formacji religijnej dzieci i młodzieży w zlaicyzowanym świecie”, „Rola szkoły w promowaniu wolności i w ochronie wychowanków przed uzależnieniami”.

- Tegoroczna tematyka Forum ma wyostrzyć nasze spojrzenie, żebyśmy byli czujni. Przez kilka dni w tygodniu mamy młodego człowieka obok siebie. My też musimy się uczyć rozpoznawać pewne symptomy, by w natłoku wymagań i podstaw programowych, które mamy do zrealizowania, widzieć jeszcze coś więcej, widzieć kondycje psychofizyczną ucznia - mówi Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

Forum Szkół Katolickich zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich.
Mottem przewodnim 33. Forum Szkół Katolickich są słowa bł. kard. S. Wyszyńskiego, wypowiedziane do młodych w Gnieźnie w 1966 r. „Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości (…).

Doroczne spotkania są też przypomnieniem, co jest najważniejsze w tożsamości szkół katolickich.
– Zawsze priorytetem dla szkoły jest edukacja, to oczywiste, ale też wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich. To oznacza, że chcemy wszczepić nie tylko system wartości naszym wychowankom, ale nade wszystko doprowadzić do osobistego relacji z Chrystusem, bo ta relacja jest źródłem mocy do wszelkich przeciwności życiowych, ale też do pięknego życia. - podkreśla siostra Garbacka z RSK.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Liczba uczniów w szkołach katolickich stale wzrasta. W tym roku szkolnym do różnych typów placówek, uczęszcza 74 664 uczniów.
Forum Szkół Katolickich zakończy się jutro aktem zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera