Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Remont DK91. Mieszkańcy korzystają już z nowych kładek i przejścia podziemnego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Remont DK91. Mieszkańcy korzystają już z nowych kładek i przejścia podziemnego
Częstochowa. Remont DK91. Mieszkańcy korzystają już z nowych kładek i przejścia podziemnego Piotr Ciastek
Zniknęły tymczasowe przejścia dla pieszych na wciąż remontowanej ale. Wojska Polskiego (DK91) w Częstochowie. Teraz mieszkańcy mogą korzystać z nowych kładek dla pieszych i przejścia podziemnego na wysokości ulicy Brzozowej. Niestety dojście do tych obiektów jest jeszcze utrudnione z powodu trwających prac wykończeniowych.

Częstochowianie korzystają już z nowych kładek nad DK91, a także z przejścia podziemnego pod mostem w miejscu dawnej estakady. Trwające jednak prace wciąż utrudniają w pełni z korzystania z nowych obiektów. Cześć z nich jest wygrodzone. Nieczynne są niektóre zjazdy dla wózków i rowerów. Do kładek nie zostały jeszcze w pełni doprowadzone chodniki. Także w przejściu podziemnym nie wszystko jeszcze zostało zrobione. Wykańczana jest m.in. nawierzchnia schodów. Nieczynne są także dwie windy zlokalizowane przy tunelu dla pieszych.

- W przypadku kładek nie wszędzie dojścia wyglądają, tak jak powinny wyglądać docelowo. Nawierzchnia została jednak wzmocniona i możemy przejść z jednej strony alei Wojska Polskiego na drugą - zauważa Maciej Hasik.

Po udostępnieniu kładek, wszystkie tymczasowe przejścia dołem przez plac budowy zostały zlikwidowane.

Przypomnijmy, że od środy, 7 lutego, możliwy jest wyjazd z ulicy Rejtana w aleję Wojska Polskiego w kierunku północnym i wjazd w ulicę Rejtana z alei Wojska Polskiego dołem skrzyżowania poprzez ronda. Tym samym kierowcy mogą jeździć na odcinku na osi Rejtana – Krakowska w obu kierunkach. I choć teren ten wciąż wygląda, jak plac budowy, jeździć się da. Dzięki oddaniu do użytku tego fragmentu, południowa część miasta powinna zostać nieco odciążona.

- Wszystkie prace wykończeniowe wciąż trwają - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. - W przypadku połączenia alei Wojska Polskiego i ulicy Rejtana, jest tam jeszcze element, który będzie wykańczany w momencie, kiedy jedna z łącznic będzie finalizowana. Układana będzie też warstwa nawierzchni, której tam brakuje. Już teraz można jednak przejechać bezpiecznie i bez obaw. Dzięki temu połączeniu jest opcja "ucieczki" z alei Pokoju przez ulicę Rejtana do trasy - dodaje.

Kiedy koniec prac na DK 91 w Częstochowie?

Modernizacja miejskiego odcinka "gierkówki" miała się zakończyć 30 listopada 2023 roku. Tego terminu nie udało się jednak dotrzymać. Zgodnie z późniejszymi zapowiedziami główne prace miały zakończyć 31 grudnia 2023 roku, a wyremontowany odcinek miał być w pełni przejezdny od 1 stycznia 2024 roku. Inaczej było ryzyko, że jeśli drogowcom nie uda się uporać ze wszystkimi pracami, i droga nie zostanie do użytku, to miasto straci dotację unijną. Wykonawca deklarował jednak, że zdąży...

Rzeczywistość zweryfikowała te deklaracje - terminu ponownie nie udało się dotrzymać. Miasto ostatecznie jednak dotacji nie straciło. Pod koniec roku wykonawca twierdził, że potrzebuje około trzech tygodni w styczniu - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - na zrealizowanie pozostałych prac, które pozwolą na oddanie DK 91 do użytku. Wtedy też miał być przejezdny pełen ślad drogi wraz z głównymi skrzyżowaniami. I tego terminu - jak twierdzą drogowcy, przez pogodę - nie udało się dotrzymać... Kiedy zatem dawna "gierkówka" będzie przejezdna? To wciąż wielka niewiadoma. Jak na razie inwestycja jest oddawana kawałek po kawałku - być może wkrótce te puzzle rzeczywiście uda się ułożyć w całość.

Przebudowa ma pochłonąć 359 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków UE. Kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 200 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera