Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Sposób na ciekawe życie w dzielnicy Ostatni Grosz

Janusz Strzelczyk
W dzielnicy Ostatni Grosz harcerze organizują między innymi zabawy dla dzieci, na podwórku
W dzielnicy Ostatni Grosz harcerze organizują między innymi zabawy dla dzieci, na podwórku Janusz Strzelczyk
Ośrodek w dzielnicy Ostatni Grosz prowadzą wolontariusze z częstochowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Nie ma co narzekać, że nudno, że nikt nic nie robi, ale próbować coś robić, zwłaszcza, gdy jest okazja - twierdzi Anna Kozik, mieszkanka częstochowskiej dzielnicy Ostatni Grosz.

A tą okazją na Ostatnim Groszu było otwarcie ośrodka Organizowania Społeczności Lokalnej przy ul. Bardowskiego.

Ośrodek prowadzą wolontariusze, harcerze z częstochowskiego hufca ZHP.

- Nasze propozycje to stworzenie klubu mieszkańców, kącika seniora, biblioteki, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży, spotkań ze specjalistami m.in. od poszukiwania pracy, integracja z osobami niepełnosprawnymi - mówi Wojciech Śliwowski, komendant Hufca ZHP w Częstochowie.

Otoczenie przy ośrodku jest bardzo dobre do organizowania pikników, zabaw dla dzieci, zajęć sportowych.

Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18. - Harcerze doskonale znają potrzeby mieszkańców Ostatniego Grosza. Jestem przekonany, że działania w ramach inicjatywy będą prowadzone z największym zaangażowaniem - twierdzi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Organizowanie Społeczności Lokalnej funkcjonuje w Częstochowie od 2012 roku. Zaczęło się na Rakowie, a później doświadczenia te rozwinięto także w dzielnicy Stare Miasto. Inicjatywa wyszła od samorządu - zajęła się tym specjalnie powołana komórka MOPS. Dziś działa już sześć takich ośrodków w Częstochowie. Poza wymienionymi także w dzielnicach Trzech Wieszczy, Stradomiu, Kawodrzy.

Grupa osób, stowarzyszenie czy konkretna instytucja wychodzi do mieszkańców danej dzielnicy z inicjatywą zrobienia czegoś dobrego, nowego i potrzebnego dla lokalnej społeczności. Działania mogą być różnorodne - dla dzieci, młodzieży, seniorów czy sąsiadów.

Praca poprzez grupy obywatelskie jest ukierunkowana na aktywizowanie mieszkańców lokalnych społeczności, którzy tworząc grupę, planując i realizując wspólne działania wzajemnie się wspierają. Zaangażowanie różnych osób umożliwia szersze spojrzenie na problem dotyczący zamieszkiwanej społeczności i wskazanie sposobów jego rozwiązania. Wspólne działanie stanowi siłę dla osób tworzących grupę, mobilizuje do działania, umożliwia wykorzystanie tkwiącego w ludziach potencjału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!