Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Szklany dom po coctail barze

Janusz Strzelczyk
Taki będzie pawilon usługowo-handlowy, który stanie w miejscu legendarnego coctail baru
Taki będzie pawilon usługowo-handlowy, który stanie w miejscu legendarnego coctail baru arc ANTA Architekci Daniel Cieślik
Częstochowa Kaca już nie ma, słynny coctail bar przeszedł do historii. W miejscu bardzo popularnego kiedyś Kaca powstanie nowoczesny budynek handlowo-usługowy. W części gastronomicznej ma nawiązywać do legendy.

Nie był tak sławny jak coctail bar na Krupówkach w Zakopanem, gdzie soki pijała śmietanka artystyczna i intelektualna PRL-u leniuchując pod Tatrami, ale swoją legendę ma. Coctail bar w centrum Częstochowy, na rogu Alei Najświętszej Maryi Panny i Piłsudskiego (za PRL-u Świerczewskiego). Kaca, bo tak był nazywany w Częstochowie w tych dniach rozwalono i zrównano z ziemią. Naprawdę to ruiny po coctai barze.

- Trochę żal, bo to miejsce to jednak kawał historii, nie tylko gastronomicznej, Częstochowy - mówi Marian Kosmala, częstochowianin.

Coctail bar został zbudowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Został zaprojektowany przez Bogdana Jezierskiego. Otrzymał wyróżnienie SARP na Regionalnym Przeglądzie Architektury w Katowicach w 1971 roku.

Miał taras, szklaną elewację, wyróżniający go w otoczeniu dach, wychodzący daleko poza ścianę budynku. Klientów przyciągał kolorowy neon. Do dobrego tonu należało bywać w coctail barze. Chodziło się tam na sok marchewkowy, pomarańczowy, koktajle mleczne z truskawkami, jagodami, coca-colę.

Wśród klienteli byli też poranni bywalcy, którzy po zabawie w okolicznych knajpach leczyli "tupot białych mew o pusty pokład" i stąd pieszczotliwa nazwa Kac. Ale przychodziły też całe rodziny na lody zwane kulą cassate.

Lata 90. to już był okres schyłkowy Kaca. Zamienił się w fast food. Była pizza, hamburgery, kebab. Nie pomogła próba wprowadzenia oficjalnej nazwy Kac. Wreszcie został zamknięty. Rozlatująca się buda szpeciła reprezentacyjną ulicę miasta.
Ruiny rozwalono i w tym miejscu powstanie trzykondygnacyjny obiekt usługowo-handlowy z podziemnym garażem. Nowy obiekt postawią Mirosław Mrowiec i Tadeusz Bajda, którzy tworzą spółkę Tami.

Projekt powstał w częstochowskiej pracowni ANTA Architekci Daniel Cieślik. Będzie to typowy budynek usługowo-handlowy o powierzchni 600 metrów kwadratowych z garażem podziemnym na 19 samochodów. Będzie miał, zgodnie z wytycznymi konserwatora (Aleja Najświętszej Maryi Panny jest objęta nadzorem i opieką konserwatorską), dwa piętra.
Według planów parter miałby być przeznaczony na część gastronomiczną i w ten sposób podkreślając związek z legendarnym coctail barem. Będzie to nowoczesny budynek, ze szklaną elewacją. Ma być gotowy za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo