Czołg z os. Księcia Władysława w Żorach stoi dziś w...

  Czołg z os. Księcia Władysława w Żorach stoi dziś w prywatnym lesie. Kiedyś był symbolem - ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czołg w Żorach przy niegdysiejszej Alei Zwycięstwa był kultowym miejscem i symbolem dla mieszkańców miasta. W 1991 roku czołg postanowiono usunąć, ale
  1/14
  przejdź do galerii

  Czołg w Żorach przy niegdysiejszej Alei Zwycięstwa był kultowym miejscem i symbolem dla mieszkańców miasta. W 1991 roku czołg postanowiono usunąć, ale nie trafił na złom, a do prywatnego kolekcjonera, i pozostał w Żorach ©Rafał Kalinowski

  Czołg w Żorach przy niegdysiejszej Alei Zwycięstwa był kultowym miejscem i symbolem dla mieszkańców miasta. Wielu jeszcze pamięta pomnik i ma w swoich archiwach stare zdjęcia. W 1991 roku czołg postanowiono usunąć, ale nie trafił na złom, a do prywatnego kolekcjonera. Pozostał w Żorach. Jak czołg wygląda obecnie, a jak kiedyś? Zobaczcie nasze zestawienie archiwalnych i współczesnych zdjęć!
  Historia czołgu sięga 1945 roku. Wtedy w bitwie o Żory zniszczono sporo maszyn. Żory wyzwalała z Armią Czerwoną 1. Pancerna Dywizja Czechosłowacka, dzięki której szalę zwycięstwa udało się przechylić na czerwoną stronę. Niemcy bronili się zawzięcie, ale ostatecznie oddali miasto 24 marca. Te wydarzenia miał upamiętnić Pomnika Braterstwa Broni, przy ówczesnej Alei Zwycięstwa. Dzisiaj to Aleja Jana Pawła II.


  Pomnik odsłonięto 5 maja 1975 roku, w czym udział brali oficjele i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Czołg na postumencie budził podziw. - W kolejnych latach - zawsze 24 marca delegacje składały przed nim wiązanki kwiatów – wspominała kilka lat temu Barbara Kieczka, mieszkanka Żor, autorka książek historycznych o naszym mieście.

  Pomnik stał w pobliżu osiedla 16 lat. W 1991 r. podjęto decyzję o jego usunięciu, bo był symbolem minionego ustroju i mógł być traktowany jako pochwała dla Armii Czerwonej. Maszyna nie trafiła jednak na złom, bo czołg został odkupiony przez prywatnego kolekcjonera, zresztą mieszkańca Żor. W ten sposób maszyna trafiła na posesję w Kleszczowie, przy granicy z Rudziczką i tam stoi do dziś. Ostatnio najnowsze zdjęcia czołgu-symbolu wykonał żorski fotograf Rafał Kalinowski. Jego prace możecie zobaczyć w naszej galerii, razem z archiwalnymi fotografiami.
  Zobacz galerię
  Dzisiaj w miejscu, gdzie do 1991 roku stał czołg, stoi książę Władysław. Ściślej mówiąc, oczywiście jego pomnik, bo całe osiedle jest nazwane na jego cześć. Razem z usunięciem czołgu przemianowano również osiedle XXX-lecia PRL na osiedle Księcia Władysława. Posąg władcy odsłonięto 27 czerwca 2004 roku, razem z rozpoczęciem Jarmarku Władysławowskiego. Pomnik zaprojektował projektant z Żor – Leszek Zbożil.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co

  Giftzwerg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  jeszcze sie szrothandlyrz niy zameldowou?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo