Cztery medale Katarzyny Pawlik

Michał Wroński
Piotr Uszok, prezydent Katowic i  Szczęsny Górski, syn aktorki
Piotr Uszok, prezydent Katowic i Szczęsny Górski, syn aktorki fot. arkadiusz ławrywianiec
W sobotę wieczorem na warszawskim Okęciu wyląduje Katarzyna Pawlik. 19-letnia pływaczka Startu Katowice to niekwestionowana gwiazda polskiej reprezentacji na zakończonej Paraolimpiadzie w Pekinie.

Zdobywając cztery medale Kasia poprawiła swoje osiągnięcie z Aten, gdzie wywalczyła trzy krążki (złoty i dwa srebrne). Nikt z 91-osobowej polskiej ekipy nie może pochwalić się takim dorobkiem medalowym.

W stolicy Chin prowadzona przez trenerkę, Grażynę Błaszczak, zawodniczka Startu była bezkonkurencyjna na dystansie 400 m stylem dowolnym, wyprzedzając o prawie 5 sekund dotychczasową rekordzistkę świata Amerykankę Ashley Owens i ustanawiając nowy rekord świata. Tym samym stylem zdobyła również srebro na 50 i 100 metrów, a kolekcję uzupełnia brąz na dystansie 200 metrów stylem zmiennym.

Kasia od urodzenia cierpi na chorobę neurologiczną, powodująca zaburzenia ruchu i ośrodka mowy. Jako 13-latka rozpoczęła treningi w katowickim Starcie. Prezes klubu, Henryk Pięta, w samych superlatywach wypowiada się o swej zawodniczce.

- To skromna i bardzo pracowita dziewczyna. Pływackie treningi to żmudna praca. Trzeba po kilkadziesiąt razy przepłynąć basen. Trzeba być naprawdę upartym, aby to wytrzymać - podkreśla. Jak zapowiada po powrocie Kasi do domu zorganizuje huczne powitanie z udziałem przedstawicieli władz regionu. Nie ukrywa, iż liczy na jakiś gest z ich strony.
- My jako biedny klub niczego nie możemy zaproponować. Zobaczymy jednak, co powie marszałek i prezydent miasta - nie kryje nadziei prezes Pięta.

W sumie cała polska reprezentacja na XIII Igrzyskach Paraolimpijskich zdobyła 30 medali. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 18 miejsce.