Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy 2019 był dobrym rokiem dla Bytomia? Pojawił się raport o stanie miasta

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Rok 2019 był całkiem udany dla Bytomia. Pojawił się raport, z którym mogą zapoznać się mieszkańcy.
Rok 2019 był całkiem udany dla Bytomia. Pojawił się raport, z którym mogą zapoznać się mieszkańcy. UM Bytom
Prezydent Mariusz Wołosz przedstawił raport o stanie miasta za rok 2019. Trafił już on do Rady Miejskiej. Ze wspomnianego dokumentu jasno wynika, że ubiegły rok pod względem finansowych był dla Bytomia całkiem udany.

Na samym wstępie przypomnijmy: na podstawie przepisów ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o samorządzie gminnym, prezydent miasta jest zobowiązany do przedstawienia raportu o stanie miasta, który obejmuje podsumowanie działalności w roku poprzednim.

Mariusz Wołosz taki dokument - liczący ok. 150 stron - pod koniec lipca udostępnił mieszkańcom (można go znaleźć w TYM miejscu), a także przekazał do Rady Miejskiej. Dyskusja na jego temat odbędzie się podczas najbliższej sesji, nastąpi ona 24 sierpnia (poniedziałek).

Mariusz Wołosz: 2019 był dobrym rokiem dla Bytomia

- Przywracamy miasto na właściwe tory. Pokazują to wyniki finansowe – nadwyżka operacyjna w wysokości ponad 44 mln zł, niespełna 4 mln deficyt przy prawie miliardowym budżecie, ponad 102 mln zł przeznaczonych na inwestycje oraz ponad 90 mln zł pozyskanych funduszy zewnętrznych. 2019 rok był dobrym rokiem dla Bytomia – w taki oto sposób raport o mieście podsumował prezydent Mariusz Wołosz.

Dochody i przychody miasta w 2019 r. wyniosły łącznie 998 mln 955 tys. zł, to oznacza, że były wyższe o 5,95 proc. od tych uzyskanych w 2018.

Nie przeocz

- Nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami a wydatkami bieżącymi wyniosła aż 44 mln zł. To najlepszy wynik od ponad 10 lat. Deficyt w wysokości niespełna 4 mln zł był najniższy od 2014 r. Udało się to osiągnąć dzięki sprawnej, oszczędnej polityce finansowej prowadzonej przez prezydenta miasta – dodaje natomiast Ewa Tomczak, skarbnik miasta.

Bytom stawia na inwestycje

Na inwestycje w ubiegłym roku z budżetu Bytomia przeznaczono ponad 100 mln zł. Dzięki temu, udało się przeprowadzić rewitalizację miasta, zmodernizowano oświetlenie uliczne, wyremontowano szkoły czy przebudowano drogi.

- W 2019 r. zmieniliśmy politykę inwestycyjną miasta. Duży nacisk położony został na remonty dróg - kontynuuje Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia. W porównaniu do 2018 roku przeznaczono na tego typu cele o ponad 14 mln więcej.

Przebudowano m.in. następujące ulice: Reptowską, Musialika, Grota-Roweckiego czy Wyzwolenia. - Przeprowadziliśmy też wymianę około 2,5 tys. opraw oświetleniowych, dzięki czemu na bytomskich ulicach zrobiło się jaśniej i bezpieczniej. Nowoczesne oświetlenie generuje też oszczędności finansowe - dodaje Michał Bieda.

Warto także wspomnieć, że na realizację nowych zadań inwestycyjnych oraz projektów społecznych gmina pozyskała w 2019 r. ok. 90 mln zł, w tym 60 mln ze środków unijnych.

Najważniejszą z inwestycji jest niewątpliwie budowa lodowiska przy ul. Pułaskiego. - Inwestujemy w bazę sportową dostępną dla dzieci, młodzieży i wszystkich mieszkańców. Budujemy nowoczesne lodowisko, przeznaczyliśmy środki na rozbudowę kortów tenisowych – wylicza Adam Fras, zastępca prezydenta miasta.

Musisz to wiedzieć

Miasto nie zapomina także o kulturze czy ochronie środowiska

W ubiegłym roku w mieście odbyła się największa impreza plenerowa – Dni Bytomia, w której wzięło udział około 55 tys. osób czy Festiwal Dziwnie Fajne z Międzygalaktycznym Zlotem Superbohaterów na czele.

Władze miasta ponadto zdecydowały się na zmianę przepisów prawa miejscowego dotyczących zasad najmu mieszkań komunalnych. Spowodowało to, że umowy są przejrzystsze.

- W 2019 r. Bytomskie Mieszkania zawarły aż 477 umów na lokale mieszkalne. To ponaddwukrotnie więcej niż w 2018 r. Skontrolowaliśmy także prawidłowość przyznawania lokali poza kolejnością w latach wcześniejszych – okazało się, że na 120 zawartych umów, aż 80 lokali zostało przyznanych bez uzasadnienia – wyjaśnia Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Władze miasta pamiętają także o bardzo ważnym temacie, jakim jest ochrona środowiska. - W 2019 r. prezydent uchylił, wygasił, cofnął około 30 decyzji na gospodarowanie odpadami. Urząd podjął ścisłą współpracę z organami ścigania, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Inspekcją Transportu Drogowego – współpraca ta ma na celu wyeliminowanie procederu nielegalnego składowania odpadów w Bytomiu – kontynuuje Waldemar Gawron.

Udzielono także ponad 400 dotacji do wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera