Czy pracujący za granicą rodzice otrzymają świadczenie 500 plus? Tak, ale problemów nie brakowało

Olga Krzyżyk
Problemy z realizacją programu 500 +
Problemy z realizacją programu 500 + Olga Krzyżyk
Udostępnij:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej odpowiada za realizację programu 500 plus w sytuacji, gdy chociaż jeden z rodziców pracuje za granicą. Jednak placówka nie dostała do wojewody pieniędzy na to zadanie. Myślano nawet o kredycie, jednak w końcu przesunięta potrzebną kwotę z innego zadania.

1 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła nowe świadczenia wychowawcze, przyznawane w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach odpowiada za realizację tego zadania w sytuacji, gdy rodzice pracują za granicą. Na obsługę programu placówka miała otrzymać od wojewody śląskiego 700 tysięcy złotych.

- Pieniądze maja być przeznaczone głównie na zatrudnienie pracowników, wyposażenie stanowisk pracy, tłumaczenia przysięgłe oraz opłaty pocztowe - tłumaczy Witold Trólka z biura prasowego marszałka.

Samorząd Województwa Śląskiego kilkakrotnie występował do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o przyznanie tych pieniędzy. Wystąpiono nawet do Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jednak do tej pory placówka nie otrzymała żadnych środków finansowych na obsługę tego zadania. Czy to oznacza, że rodzice którzy pracują za granica nie otrzymają obiecanych przez rząd 500 złotych na dziecko? Przypomnijmy, że do ROPS wpłynęło już 1617 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Pieniądze w końcu się znalazły. Podczas dzisiejszej, 25 maja, sesji Sejmiku Województwa Śląskiego debatowano nad uchwała o zaciągnięciu kredytu. Dzięki niemu pokryte byłyby wydatki związane z realizacją 500 plus. W końcu zdecydowano się na wycofanie tej uchwały. Dlaczego? Wojewoda jednak znalazł pieniądze dla Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- W piątek wojewoda zdecydował się na przyznanie brakujących 700 tys zł na obsługę 500+. Problem polega na tym, że równocześnie wojewoda ściągnął pieniądze na ten cel z innego zadania związanego z koordynacją przez ROPS świadczeń rodzinnych, które jest także zadaniem zleconym administracji rządowej - mówi Witold Trólka.

Teraz w budżecie województwa śląskiego z kolei brakuje 700 tysięcy złotych na koordynację świadczeń. Luka finansowa była i wciąż jest. Tylko teraz w innym miejscu.

- 20 maja decyzją Wojewody Śląskiego przyznano środki dla Samorządu Województwa Śląskiego przez przesunięcie środków z obsługi koordynacji zadań w obszarze świadczeń rodzinnych na świadczenie wychowawcze we wnioskowanej wysokości 708 048 złotych. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem systemowym, które w jednolity sposób zabezpieczy środki na te cele w całym kraju - wyjaśnia Ksymena Szymczuk-Zawada z biura prasowego wojewody śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zuczek
Tłumaczenie ROPS są niedorzeczne. Państwo na obsługę programu 500+, czyli również na zatrudnienie dodatkowych pracowników dostarczyło pieniądze. Po roku od złożenia wniosku nie mieć informacji to jest Kpina. Proponuje wszystkim, którzy znajdują się w podobnej sytuacji złożyć pismo ponaglające. ROPS jako instytucja. która działa na zasadach przewidzianych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego jest zobowiązany do wydania decyzji w terminie jednego miesiąca. Jeżeli nie jest tego w stanie uczynić (ze względu na niemożność dostarczenia, czy sprawdzenia jakiś dokumentów z instytucji zagranicznej), jest zobowiązany powiadomić stronę o tym, że załatwienie spraw wymaga przedłużenia terminu i podać kolejny termin, z którego musi się wywiązać.
Proszę Państwa,proponuję wszystkim, którzy do dnia dzisiejszego nie otrzymali decyzji o napisanie pisma i powołać się na z art. 35 § 3 k.p.a. Jest to już podstawa do skarżenia Rops do Kolegium Odwoławczego za bezczynność oraz za nieprzedłużanie terminu załatwienia sprawy.
m
mama
mam ten samproblem i takze chce wniesc skarge
M
MATKA NASTOLATEK
Od roku czekam na decyzje czy moim dzieciom należy się 500+ Jestem po rozwodzie,mąż (były)pobierał dotychczas zasiłek na dzieci w Niemczech,ale pieniądze nigdy do nich nie trafiały!Do tej pory brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony R.O.P.S.Jedynie co napisano mi to mam cierpliwie czekać!Wszystko ma swoje granice.Moja cierpliwość się kończy,a dzieci nadal nie mają zasiłku,który im się należy!Drogą telefoniczną nie ma możliwości się skontaktować!Proszę o interwencję w tej sprawie,bo z tego co mi wiadomo to jest mnóstwo dzieci,które czekają na te pieniądze.Pozdrawiam-Laura
M
Matka
Czekam już rok na wyjaśnienie sprawy 500+ na dziecko.Czy to normalne????Mąż jest zatrudniony zagranica.Pol roku temu dostałam informację z ROPS,że dokumenty wysłano do zagranicznego urzędu.Podano nawet jego nazwę.Tylko tyle,że urząd ten zajmuje się zupełnie innymi sprawami.Dodzwonić się do ROPS to jak trafić 6 w lotto.Czyzby następni pseudo urzędnicy od wymadrzania
się?Wybieram się do Katowic z oficjalną skarga.Pozdrawiam cały urząd i jego pracowników.
M
Mama
Nie wiem po co są podane nr telefonów do ropsu skoro nie idzie sie tam dodzwonic:/ żadna pani nie podniesie słuchawki.. 05.02.2016r składałam wniosek o zasiłek macieżyński i jak narazie cisza..
J
Jacko
Jo łod pofu lot robia na Niymcach i dostowom kindergelt na dwóch bajtli razym 380 euro,bez komedyi robis to dostowos i żodyn niy wniko kiery to je bajtel -1,2,4,cy piytnosty mos i robis to sie noleży.Te 500 to niech sie wrazom w boty to bydom wiynksi!
H
Hans bleib do
biedny Polak mający jedno dziecko dostaje g.. a finansuje jeszcze ze swoich podatków 500 zł
dla zarabiającego w Anglii 4 razy więcej od niego.
Prawo i sprawiedliwość
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie