Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czy to długo, czy krótko?" - o tym, jak mierzymy czas i jak go postrzegamy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czy 5 minut do długo, czy krótko? Wydawałoby się, że krótko, ale każdy z nas inaczej postrzega upływ czasu. Jedni nudzą się na wykładzie po kilku minutach inni mogliby słuchać go godzinami, a gdy się kończy zastanawiają cię, dlaczego tak szybko. Książka "Czy to długo, czy krótko?" pokazuje najmłodszym, jak postrzegamy czas i dlaczego każdy z nas robi to inaczej. Od czego to zależy?

Nie ma chyba na świecie dzieci, które byłyby wyrozumiałe i cierpliwe w pełni podporządkowując się rytmowi czasu rodzica. Dzieci są z natury ciekawskie, szybko tracą zainteresowanie i nie są zbyt cierpliwe.

W wytłumaczeniu dziecku tego, jak postrzegamy czas i dlaczego pewne rzeczy trwają tyle samo czasu, ale jego upływ wydaje się być inny, przychodzi nam z pomocą książka "Czy to długo, czy krótko?". Autorka w prosty i zabawny sposób pokazuje, że to co dla jednych wydaje się zajmować mało czasu, innym strasznie się dłuży. Podpowiada też, jak pokonać nudę i "oszukać" mózg.

Oto jedne z przykładów zawartych w książce:

1 minuta.
Tyle musisz poczekać, aż mama skończy rozmowę przez telefon. Czy to długo, czy krótko?
Krótko, jeśli czekając, rysujesz patykiem po ziemi,
a długo, gdy pod ręką nie ma żadnego patyka.
45 minut.
Tyle trwa w szkole jedna lekcja. Czy to długo, czy krótko?
Dla Oli długo, gdy jest to matematyka, której nie lubi,
a krótko, gdy jest to wuef, który uwielbia.

Ta pozycja to swego rodzaju traktat o czasie dla najmłodszych. Treść, w której na każdej rozkładówce poznajemy co raz to dłuższe odstępy czasu, uzupełniają oryginalne ilustracje nawiązujące do twórczości ilustratorów z lat 60. czy 70. XX wieku. Z tą książką dzieci na pewno nie będą się nudzić, bo przecież każdy chciałby wiedzieć ile tak naprawdę trwają momenty w naszym życiu. Poznawanie tego zagadnienia jest naprawdę fascynujące.

Od autorki:

„Mój pięcioletni synek najbardziej na świecie nie lubi czekać i nie wiedzieć, jak długo coś będzie trwało. Przed każdym wydarzeniem zadaje mi dwa ważne pytania. Pierwsze: »Ile czasu będzie to trwało?« i drugie: »Czy to długo, czy krótko?«. Ta książka powstała dla wszystkich niecierpliwców takich jak on, niezależnie od tego, czy znają się na zegarku, czy nie. Tak to bowiem jest z czasem, że raz mija szybko, a raz wolno, płatając nam przy tym dziwne psikusy, i to przez całe życie.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera