Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy za 20 lat będą w Polsce kopalnie? Czy górnictwo na Śląsku ma jeszcze przyszłość? [LIST DO DZ]

Redakcja
Chociaż praca pod ziemią jest ciężka i niebezpieczna, nie brakuje młodych ludzi, którzy starają się o zatrudnienie w kopalni, bo górnictwo wciąż zapewnia godziwe zarobki i zawodową stabilizację
Chociaż praca pod ziemią jest ciężka i niebezpieczna, nie brakuje młodych ludzi, którzy starają się o zatrudnienie w kopalni, bo górnictwo wciąż zapewnia godziwe zarobki i zawodową stabilizację Mikołaj Suchan
Wszyscy na Śląsku zadają sobie pytanie: czy górnictwo ma jeszcze przyszłość? I czy ludzie w nim zatrudnieni dotrwają do emerytury?

Praca górnika dołowego nie jest wcale łatwa ani przyjemna, nie należy też do bezpiecznych, a warunki nie należą do komfortowych. Mimo to wciąż tysiące młodych ludzi starają się o zatrudnienie na kopalni. Wciąż przecież jest to państwowa praca z dobrymi zarobkami. Tylko czy jest to wciąż praca opłacalna? Czy górnictwo ma jeszcze przyszłość? (...)

Dzisiaj skończone studia nie są żadną gwarancją pracy, nie mówiąc o godnym zarobku czy pewnym zatrudnieniu. Wielu nawet nie myśli o pracy górnika, ale z czasem przychodzi taki moment w życiu każdego mężczyzny, że chce lub musi się ustatkować. Założyć rodzinę, kupić mieszkanie i myśleć poważnie o przyszłości. Coś takiego przeżyłem dwa lata temu.

Wcześniej pracowałem przez cztery lata w magazynie prywatnej firmy. Zarabiałem mniej niż 2 tysiące zł miesięcznie. W tamtym czasie ani nie myślałem o zjechaniu na dół, ani o pracy w górnictwie.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH - SERWIS GÓRNICTWO DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Kopalnia i jej oferta

(...) Pamiętam, jak modne było powiedzenie wśród naszych rodziców, którzy pilnowali nas przy nauce: ucz się, bo jak nie, to trafisz na kopalnię. W tamtych czasach każdy był negatywnie nastawiony do takiej pracy, bo mało o niej wiedział - i o życiu w ogóle. Jednak gdy trzeba było podjąć męską decyzję i usamodzielnić się oraz zacząć godnie zarabiać, okazało się, że nie tak łatwo jest dostać się na kopalnię. Kilka tysięcy młodych i starszych ludzi składało podania o przyjęcie, bo nie było i dalej nie ma innego tak pewnego zawodu z godnymi zarobkami i w miarę pewną przyszłością. Tylko czy tak będzie nadal?

Gdy starałem się o pracę na kopalni, żaden inny zakład nie był w stanie przedstawić lepszej oferty niż kopalnia. Młody człowiek na starcie miał zagwarantowany wysoki zarobek, dodatkowe nagrody jak Barbórka czy "14-tka", 8 ton węgla na rok i co miesiąc kartki żywieniowe - za każdy dzień zjazdowy. Nie można zapomnieć o tym, że po 25 latach można iść na emeryturę - co w przypadku młodych ludzi było wyjątkowo kuszącą ofertą. Dlatego tyle tysięcy młodych osób czekało na swoją szansę. (...)

Nadeszły chude lata

Rok 2012, gdy zatrudniałem się w kopalni, okazał się dla Kompanii Węglowej wyjątkowo dobry - osiągnęła wysokie zyski. Ale wystarczył rok, a okazało się, że jest źle, wręcz tragicznie. Cały sektor górnictwa w Polsce obudził się z letargu. Obecnie zarząd spółki wprowadził plan restrukturyza-cyjny i trochę ściął przywileje, zwłaszcza nagrody roczne. Administracja na 3 lata ma je zawieszone, a górnikom dołowym mają płacić ją w ratach. Przyszłość - niegdyś świetlana i pewna - nagle stanęła pod znakiem zapytania: czy za 20 lat nadal w Polsce będą kopalnie? Co, jeżeli przed osiągnięciem wieku emerytalnego będziemy zmuszeni zmienić zawód? Czy za kilka lat młodzi ludzie dalej będą myśleć o ciężkiej pracy górnika? (...)

Zarówno ja, jak i cała górnicza brać wierzymy, że uda się uratować górnictwo. Zdaję sobie sprawę, że bez wyrzeczeń się nie obejdzie i że za kilka lub kilkanaście lat kopalń będzie znacznie mniej, tak samo jak górników. (...) Czy jesteśmy ostatnim pokoleniem, które zjeżdża na dół? Czy uda nam się dorobić do emerytury? To są największe niewiadome i to najbardziej martwi nas, młodych górników (...) wychowanych na śląskiej ziemi z tradycjami. Byłoby przykro, gdyby te tradycje zanikły, a Śląsk musiał pożegnać się z kopalniami. Przed nami ciężkie czasy. Dlatego sobie i reszcie braci życzę jak zawsze: "Szczęść Boże".

Michał Piotrowski

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera