MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ze zsypów w blokach wciąż można korzystać? Sprawdź, co prawo mówi o zsypach do śmieci i zasadach ich likwidacji

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zsypy na śmieci w blokach często są dziś likwidowane. Warto jednak wiedzieć, że prawo wcale nie zakazuje ich używania, nawet mimo wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów. Wyjaśniamy, co przepisy mówią o likwidacji zsypów w blokach i zmianie przeznaczenia pomieszczeń po zsypach.

Spis treści

Zsypy w blokach – czy wciąż można ich używać? Co można wrzucać do zsypu?

Popularne niegdyś zsypy w blokach, czyli biegnące przez całą wysokość budynku rury służące do wyrzucania śmieci, są dziś różnie oceniane – dla jednych to wygoda, dla innych źródło brzydkiego zapachu i insektów. W ostatnich latach wiele spółdzielni i wspólnot zaczęło likwidować zsypy w związku z wprowadzeniem obowiązku segregacji odpadów. Warto jednak wiedzieć, że polskie prawo nie zabrania korzystania ze zsypów. Zgodnie z obecnymi przepisami nadal można używać zsypów do wyrzucania odpadów zmieszanych.

zsyp w bloku
Niegdyś popularne zsypy na śmieci dziś powoli zanikają, m.in. w związku z segregacją odpadów. Ludwik Kostus/Polska Press

Jednocześnie trzeba pamiętać, że do zsypu nie mogą trafiać odpady inne niż zmieszane, a więc np. plastikowe butelki, papier czy szkło. Mieszkańców bloków ze zsypami obowiązują bowiem te same co wszystkich zasady dotyczące sortowania śmieci – odpady należy wyrzucać do odpowiednich pojemników. Osoby niesegregujące mogą zostać obciążone wyższą stawką za wywóz śmieci.

Czy spółdzielnia lub wspólnota może zlikwidować zsyp? Czemu zsypy znikają?

Choć prawo nie nakazuje likwidacji zsypów, spółdzielnia lub wspólnota może zdecydować się na taki krok. Żeby to zrobić, wystarczy odpowiednia uchwała. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wspólnot mieszkaniowych likwidacja zsypu to czynność przekraczająca zwykły zarząd, a więc muszą na nią wyrazić zgodę właściciele lokali.

– Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej – podaje art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali.

Innym słowy, aby zlikwidować zsyp w bloku, konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli mieszkań. Bez takiej zgody wspólnota nie ma prawa podjąć decyzji o likwidacji.

W praktyce mieszkańcy wielu budynków sami domagają się likwidacji zsypu na śmieci i takie prace są przeprowadzane. Najczęstsze przyczyny likwidacji zsypów to:

  • trudności ze skłonieniem mieszkańców do segregacji odpadów (ludzie mimo zakazu wyrzucają wszystko do zsypu),
  • problemy z utrzymaniem zsypu w czystości i brzydki zapach,
  • dostawanie się przez zsyp do budynku insektów, np. karaluchów,
  • hałas, np. podczas wyrzucania do zsypu szkła,
  • częste zapychanie się zsypów.

Zdarza się też, że likwidacja zsypu jest następstwem kontroli Straży Pożarnej (zsyp może być niezgodny z przepisami przeciwpożarowymi) lub wiąże się z innymi pracami remontowymi, np. dobudową windy w bloku.

Jak można wykorzystać pomieszczenia po zsypach? Czy zmiana ich przeznaczenia wymaga zgody mieszkańców?

Pomieszczenia po zsypach, które niegdyś służyły do wyrzucania śmieci, tracą swoją funkcję w momencie likwidacji zsypu. W praktyce często wygląda to tak, że zsyp zostaje jedynie zaspawany lub zaklejony, a pomieszczenia zostają. W takiej sytuacji można dokonać adaptacji pomieszczeń pozsypowych na inne cele. W polskich blokach popularne jest przerabianie ich na:

  • komórki lokatorskie,
  • rowerownie,
  • wózkownie.

Pomieszczenia te mogą także zostać komuś wynajęte przez wspólnotę lub spółdzielnię.

Trzeba pamiętać, że zsypy w blokach są częścią nieruchomości wspólnej, a więc stanowią współwłasność wszystkich właścicieli mieszkań. Zgodnie z cytowaną już ustawą o własności lokali zmiana przeznaczenia pomieszczeń po zsypach przekracza zakres zwykłego zarządu wspólnoty. Oznacza to, że do takiej zmiany konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali, którzy muszą udzielić zarządowi pozwolenia, podejmując stosowną uchwałę.

Nie zgadzasz się z decyzją wspólnoty? Pamiętaj, że możesz zaskarżyć uchwałę

Jeśli właściciel mieszkania nie zgadza się z uchwałą wspólnoty mieszkaniowej dotyczącą likwidacji zsypu w bloku czy np. przekształceniem pomieszczeń po zsypach w komórki lokatorskie, może zaskarżyć uchwałę. Zaskarżenie odbywa się na zasadach określonych w ustawie o własności lokali i jest możliwe w dwóch przypadkach:

  • uchwała zawiera uchybienia natury formalnej,
  • uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela lokalu.

Trzeba jednak pamiętać, że na zaskarżenie jest jedynie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały, a obowiązek udowodnienia uchybień lub naruszenia interesów spoczywa na skarżącym. Więcej informacji znajdziesz w artykule o zaskarżaniu uchwał wspólnoty mieszkaniowej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy ze zsypów w blokach wciąż można korzystać? Sprawdź, co prawo mówi o zsypach do śmieci i zasadach ich likwidacji - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni