Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Autobusy wracają na stałą trasę w Gołonogu, choć remont i przebudowa nadal trwają

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W dzielnicy Gołonóg trwa remont i przebudowa układu drogowego, ale od 29 września autobusy wracają na swoje stałe trasy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W dzielnicy Gołonóg trwa remont i przebudowa układu drogowego, ale od 29 września autobusy wracają na swoje stałe trasy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Od czwartku 29 wrześnią linie autobusowe, które od czerwca kursowały objazdem, wracają do obsługi przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle w Dąbrowie Górniczej. Wyjątkiem będą linie nr 18, 807 i 972, które będą obsługiwać przystanek Gołonóg Szkoła. O takie rozwiązanie zabiegali sami dąbrowianie.

W środę 28 września drogowcy układali asfalt na ul. Uklańskiego (dawna Piecucha), by w czwartek móc przywrócić ją dla ruchu samochodów i autobusów. Tego dnia na stałe trasy – z obsługą przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle – wracają linie nr 55, 140, 237, 637, 638, 690, 814, 903N i M2.

Co jednak ważne, przystanek Gołonóg Dworzec PKP obsługiwany będzie jeszcze w tymczasowych lokalizacjach, czyli na wysokości spółki Gühring oraz w pobliżu dawnego Uniwersalu.

– Na docelowych peronach autobusy będą mogły zatrzymywać się po pełnym stężeniu betonu w nowych zatokach i wybudowaniu chodnika po stronie dworca – mówi Samuel Tomczyk z firmy Drogopol, która prowadzi prace w al. Zagłębia Dąbrowskiego i na ul. Uklańskiego.

Przystanek Gołonóg Szkoła zostaje. Tego chcieli mieszkańcy

Przystanek Gołonóg Szkoła działa od początku czerwca. W zamyśle miał to być przystanek tymczasowy, uruchomiony na czas przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego i ulicy Uklańskiego. Wielu mieszkańców – m.in. z osiedla Cieszkowskiego i Górki Gołonoskiej – było jednak za tym, by pozostawić go już na stałe. O pozostawienie przystanku na stałe oraz linie, które mogłyby się na nim zatrzymywać, w minionym tygodniu zapytał mieszkańców prezydent miasta Marcin Bazylak. Podobne pytania padły także na profilu miasta.

Wcześniej przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która finansuje kursowanie metrolinii, podkreślali, że na stałą trasę – z obsługą przystanków Gołonóg Dworzec PKP i Gołonóg Osiedle – powinna powrócić linia M2.

– W przypadku pozostałych linii decyzja należy do miasta i mieszkańców – podkreśla Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ZTM ds. przewozów.

Decyzja jest taka, że przystanek Gołonóg Szkoła naprzeciwko SP18 nadał będzie funkcjonował i będzie obsługiwany przez linie 18, 807 i 972.

Ronda, tunel, nowy układ komunikacyjny w Gołonogu

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego jest częścią wartych 67,5 mln zł prac przy budowie nowego układu torowo-drogowego. Na stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstają dwa zewnętrzne perony oraz przejście podziemne pod torami. W miejscu istniejącego peronu zachowana zostanie rezerwa pod nowe tory kolei metropolitalnej. Częścią nowego układu drogowego będą ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej.

Przede wszystkim jednak przejazd przez tory zostanie zastąpiony bezpiecznym tunelem dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Projekt przewiduje także powstanie nowych chodników i dróg rowerowych. Prace w Gołonogu mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2023 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera