Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: budżet obywatelski spełnia życzenia mieszkańców

Piotr Sobierajski
W dzielnicy Staszic w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstał plac zabaw. W tym roku mieszkańcy wybrali  powiększenie jego atrakcji o nowe urządzenia dla maluchów
W dzielnicy Staszic w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstał plac zabaw. W tym roku mieszkańcy wybrali powiększenie jego atrakcji o nowe urządzenia dla maluchów mat. UM
W przyszłym roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstanie m.in. miasteczko rowerowe, nowy park oraz parkingi.

Aż 48 nowych inwestycji powstanie w przyszłym roku w Dąbrowie Górniczej. Tak zdecydowali mieszkańcy podczas listopadowego głosowania w czwartej już edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wczoraj poznaliśmy dokładne wyniki tego przedsięwzięcia.

W sumie złożonych zostało 213 projektów, które omawiane były podczas 35 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców. Ostatecznie pod głosowanie trafiły 122 projekty o wartości ponad 20 mln zł.

Wybrano 46 projektów (plus dwa dodatkowe jako nagroda za frekwencję w dzielnicach Okradzionów i Kuźniczka Nowa, gdzie wyniosła 93 i 90 procent). Koszt tych wszystkich przedsięwzięć to ponad 7 mln 940 tys. zł.

Najwięcej punktów ze wszystkich dzielnic zdobył projekt w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie „Park rekreacji i wypoczynku przy ul. Grabocińskiej w Strzemieszycach Wielkich”. Zebrał 1045 punktów (1070 głosów mieszkańców). Najwięcej projektów, bo aż 26 związanych jest z drogami i chodnikami. 21 dotyczy boisk, placów zabaw oraz doposażenia świetlic środowiskowych i bibliotek. - Przekrój wiekowy głosujących jest dość zaskakujący, bowiem widać tu dużą aktywność osób w wieku dojrzałym. 6652 głosy napłynęły od osób w wieku 60 plus. Między 25 rokiem życia, a 60 było 14 tysięcy, a w przypadku osób od 16 do 25 lat zanotowaliśmy 1773 głosy - wyliczał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W sumie oddanych zostało 23 tys. 138 głosów, z czego 6335 głosów elektronicznych oraz 16 tys. 803 głosów na papierowych kartach do głosowania. 1600 głosów było nieważnych, głównie z powodu pomyłek podczas wpisywania numeru PESEL.

- W tegorocznej edycji aż dziesięć dzielnic porozumiało się, co do tego, co jest dla nich najważniejsze. W konsekwencji zgłoszonych zostało tylko po jednym projekcie. Tam głosowanie było tylko formalnością, aczkolwiek frekwencja była dość wysoka - mówiła Agnieszka Sienkiewicz z Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego.

Chodzi o dzielnice: Antoniów, Błędów, Łazy Błędowskie, Łęknice, Piekło, Łęka, Rudy, Stara Dąbrowa Staszic i Tworzeń.

- Po raz pierwszy mieszkańcy wybrali miasteczko rowerowe. Zmniejszyła się zdecydowanie liczba siłowni pod chmurką i placów zabaw, co pokazuje, że takimi inwestycjami przestrzeń miejska już się nasyciła. W tym roku dominują inwestycje drogowe. Mamy też jeden projekt związany z kulturą, czyli organizację koncertów w dzielnicy Ząbkowice. I już na początku przyszłego roku taki koncert noworoczny powinien się tam odbyć - dodała Agnieszka Sienkiewicz.

W przyszłym roku Dąbrowski Budżet Partycypacyjny ma wyglądać nieco inaczej. Pojawią się w dzielnicach specjalni animatorzy, którzy mają podczas spotkań z mieszkańcami wypracować kompromis w sprawie liczby projektów i najważniejszych potrzeb. Optymalnie byłoby, gdyby udało się ograniczyć liczbę zgłoszonych projektów do trzech lub wypracować jeden wspólny pomysł dla dzielnicy.

Budżet w Sosnowcu
Mieszkańcy Sosnowca już w listopadzie poznali zwycięskie projekty tamtejszego budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w 2017 roku. Do podziału tym razem była kwota 7 milionów złotych. 36 674 mieszkańców Sosnowca oddało 62 075 głosów. Najwyższą frekwencję odnotowano w Maczkach i w Porąbce.

Najwięcej głosów w skali całego miasta otrzymał projekt pod nazwą „Bulwar Czarnej Przemszy” zakładający wzdłuż rzeki budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Otrzymał aż 3378 głosów. Wśród innych zwycięskich projektów są oświetlenie siłowni na Górce Środulskiej, park seniora w rejonie ul. Łomżyńskiej i Białostockiej, centrum gier plenerowych w rejonie ul. Białostockiej i Kieleckiej, modernizacja boiska przy ul. Biała Przemsza. modernizacja otoczenia Miejskiego Klubu Maczki, zakupy książek do dzielnicowych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej czy budowa wybiegu dla psów przy ul. Wagowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera