Dąbrowa Górnicza: budżet obywatelski spełnia życzenia mieszkańców

Piotr Sobierajski
W dzielnicy Staszic w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstał plac zabaw. W tym roku mieszkańcy wybrali  powiększenie jego atrakcji o nowe urządzenia dla maluchów
W dzielnicy Staszic w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstał plac zabaw. W tym roku mieszkańcy wybrali powiększenie jego atrakcji o nowe urządzenia dla maluchów mat. UM
W przyszłym roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstanie m.in. miasteczko rowerowe, nowy park oraz parkingi.

Aż 48 nowych inwestycji powstanie w przyszłym roku w Dąbrowie Górniczej. Tak zdecydowali mieszkańcy podczas listopadowego głosowania w czwartej już edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wczoraj poznaliśmy dokładne wyniki tego przedsięwzięcia.

W sumie złożonych zostało 213 projektów, które omawiane były podczas 35 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców. Ostatecznie pod głosowanie trafiły 122 projekty o wartości ponad 20 mln zł.

Wybrano 46 projektów (plus dwa dodatkowe jako nagroda za frekwencję w dzielnicach Okradzionów i Kuźniczka Nowa, gdzie wyniosła 93 i 90 procent). Koszt tych wszystkich przedsięwzięć to ponad 7 mln 940 tys. zł.

Najwięcej punktów ze wszystkich dzielnic zdobył projekt w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie „Park rekreacji i wypoczynku przy ul. Grabocińskiej w Strzemieszycach Wielkich”. Zebrał 1045 punktów (1070 głosów mieszkańców). Najwięcej projektów, bo aż 26 związanych jest z drogami i chodnikami. 21 dotyczy boisk, placów zabaw oraz doposażenia świetlic środowiskowych i bibliotek. - Przekrój wiekowy głosujących jest dość zaskakujący, bowiem widać tu dużą aktywność osób w wieku dojrzałym. 6652 głosy napłynęły od osób w wieku 60 plus. Między 25 rokiem życia, a 60 było 14 tysięcy, a w przypadku osób od 16 do 25 lat zanotowaliśmy 1773 głosy - wyliczał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W sumie oddanych zostało 23 tys. 138 głosów, z czego 6335 głosów elektronicznych oraz 16 tys. 803 głosów na papierowych kartach do głosowania. 1600 głosów było nieważnych, głównie z powodu pomyłek podczas wpisywania numeru PESEL.

- W tegorocznej edycji aż dziesięć dzielnic porozumiało się, co do tego, co jest dla nich najważniejsze. W konsekwencji zgłoszonych zostało tylko po jednym projekcie. Tam głosowanie było tylko formalnością, aczkolwiek frekwencja była dość wysoka - mówiła Agnieszka Sienkiewicz z Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego.

Chodzi o dzielnice: Antoniów, Błędów, Łazy Błędowskie, Łęknice, Piekło, Łęka, Rudy, Stara Dąbrowa Staszic i Tworzeń.

- Po raz pierwszy mieszkańcy wybrali miasteczko rowerowe. Zmniejszyła się zdecydowanie liczba siłowni pod chmurką i placów zabaw, co pokazuje, że takimi inwestycjami przestrzeń miejska już się nasyciła. W tym roku dominują inwestycje drogowe. Mamy też jeden projekt związany z kulturą, czyli organizację koncertów w dzielnicy Ząbkowice. I już na początku przyszłego roku taki koncert noworoczny powinien się tam odbyć - dodała Agnieszka Sienkiewicz.

W przyszłym roku Dąbrowski Budżet Partycypacyjny ma wyglądać nieco inaczej. Pojawią się w dzielnicach specjalni animatorzy, którzy mają podczas spotkań z mieszkańcami wypracować kompromis w sprawie liczby projektów i najważniejszych potrzeb. Optymalnie byłoby, gdyby udało się ograniczyć liczbę zgłoszonych projektów do trzech lub wypracować jeden wspólny pomysł dla dzielnicy.

Budżet w Sosnowcu
Mieszkańcy Sosnowca już w listopadzie poznali zwycięskie projekty tamtejszego budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w 2017 roku. Do podziału tym razem była kwota 7 milionów złotych. 36 674 mieszkańców Sosnowca oddało 62 075 głosów. Najwyższą frekwencję odnotowano w Maczkach i w Porąbce.

Najwięcej głosów w skali całego miasta otrzymał projekt pod nazwą „Bulwar Czarnej Przemszy” zakładający wzdłuż rzeki budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Otrzymał aż 3378 głosów. Wśród innych zwycięskich projektów są oświetlenie siłowni na Górce Środulskiej, park seniora w rejonie ul. Łomżyńskiej i Białostockiej, centrum gier plenerowych w rejonie ul. Białostockiej i Kieleckiej, modernizacja boiska przy ul. Biała Przemsza. modernizacja otoczenia Miejskiego Klubu Maczki, zakupy książek do dzielnicowych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej czy budowa wybiegu dla psów przy ul. Wagowej.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie