Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: matura z języka polskiego 8 czerwca 2020. Odwiedziliśmy maturzystów w I LO im. W. Łukasińskiego. Zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Maturzyści w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej mają nadzieję, że egzamin dojrzałości mimo pandemii pójdzie im dobrze Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Maturzyści w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej mają nadzieję, że egzamin dojrzałości mimo pandemii pójdzie im dobrze Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W całej Polsce około 272 tysiące maturzystów przystąpiło w poniedziałek 8 czerwca 2020 roku do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. W Dąbrowie Górniczej w szkolnych ławkach zasiadło 1029 osób. My odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące im. W Łukasińskiego, gdzie maturę zdaje 157 tegorocznych maturzystów oraz 18 z lat ubiegłych. Zobaczcie zdjęcia maturzystów, zrobione tuż przed przystąpieniem do egzaminu z języka polskiego.

W dobie epidemii koronawirusa trzeba zachować w tym roku szczególne środki ostrożności. Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. W Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej zadbała o to, by uczniowie nie tłoczyli się przed wejściem.

Pierwsi maturzyści musieli usiąść w ławce ponad godzinę przed początkiem egzaminu

Wyznaczone zostały dla poszczególnych grup kolejne godziny wejść na sale, osobnymi wejściami. Tak więc uczniowie wchodzili do środka co kilkanaście minut. Byli tacy, którzy w ławce zasiedli już przed godziną 8 i musieli czekać ponad godzinę na poznanie tematów z języka polskiego. By było sprawiedliwie, w kolejnych dniach oni będą mogli przyjść tuż przed 9, a ich koledzy będą musieli zjawić się w szkolnych murach nieco wcześniej.

Uczniowie mówią: Przygotowania do matury były dość wymagające

Jeszcze przed wejściem do szkoły dało się wyczuć wśród maturzystów, że to oczekiwanie na egzamin dojrzałości trwało rzeczywiście długo i jak sami przyznali, trudno było znaleźć złoty środek, który pozwoliłby być pewnym, że matura pójdzie gładko. Nikt jednak nie narzekał, a wszystkim dopisywały raczej dobre humory.

Matura 2020. Język polski. Odpowiedzi, arkusze, tematy. Sprawdź tu

Przygotowania do matury były dość trudne. Dużo pracy czekało w domu. Nie można było wyjść przez długi czas z domu, zrelaksować się. Nie było wyjścia - każdy z nas sam musiał się dopingować do nauki, do tego, by zagłębić się w treść książek, zadań. Jak to będzie? Trudno powiedzieć. Na pewno większe obawy mam przed matematyką, ale trzeba być dobrej myśli – podkreślił Kamil Szwajca z klasy III e lingwistyczno-medialnej w I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

- Pandemia zrobiła swoje. Nie byliśmy ze wszystkim na bieżąco - przyznała Paulina Kowalska z klasy III d w I LO w Dąbrowie Górniczej. - Jednak w szkole mamy pod koniec intensywne powtórki i wszystko się pamięta. A i tak wiedza jest ulotna i trochę się rzeczy zapomina. Pomagaliśmy sobie wzajemnie, jak mogliśmy. Pomagali nam też nauczyciele, w każdej chwili można się było z nimi skonsultować, ale to nie jest to samo, co w szkole. Matematyka nie jest taka trudna, to język polski jest większą niewiadomą. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Ja na pewno nie chciałabym trafić na "Ferdydurke” - mówi Paulina.

Trzeba było szukać motywacji do nauki

Uczniowie dąbrowskiej szkoły podkreślali, że trzeba było szukać motywacji do nauki, zwłaszcza, że termin egzaminu dojrzałości oddalał się z tygodnia na tydzień i nie było wiadomo, kiedy będą mogli zasiąść w ławkach, by zmierzyć się z tym wyzwaniem.

- Jeśli nie ma się na sobą jakiegoś "kata” to czasami trudno się za coś zabrać. Z pewnością wolałbym, żeby matura była wcześniej, bo nie ukrywam - niezbyt chciało mi się uczyć przez ten ostatni czas. No, ale trzeba było się jakoś zebrać w sobie. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze - podkreślił Miłosz Sadowski z klasy III a w I LO im. W. Łukasińskiego

Jak przyznała Joanna Kita z klasy III d w I LO im. W. Łukasińskiego, uczniowie mieli cały czas z tyłu głowy, że jest jeszcze dużo czasu, bo matura jest przełożona.

Musisz to wiedzieć

- A tu ten czas się szybko skracał. Był miesiąc, dwa tygodnie, a tu nagle tylko kilka dni do matury. Na szczęście i w przypadku matematyki, i języka polskiego mieliśmy kontakt głosowy z nauczycielami, łączyliśmy się. Mogliśmy powtórzyć sobie cały materiał z matematyki oraz lektury – mówiła Joanna Kita.

Na początku był strach i niepewność

W przypadku Jakuba Moskala z klasy III D o profilu biologiczno-chemicznym w I LO im. W. Łukasińskiego do nauki najbardziej dopingował go dziadek.

- Mówił, że nie ma co narzekać. Trzeba się uczyć, zdać maturę, a studia potem też są potrzebne, bo bez nich trudno o dobrą pracę – podkreślił dąbrowski maturzysta.

Zobacz i zapamiętaj

- Liczyłem na to, że matura odbędzie się jednak w planowanym terminie. I trochę złym podejściem było to, że uczyłem się dużo na początku, przed majowym, pierwotnym terminem. To skutkowało tym, że na koniec nie było już materiałów do przerabiania, a i samych chęci też coraz bardziej brakowało. Trudno w kółko robić to samo, przecież nie pracujemy jeszcze w korporacji. Trochę bałem się też tego, że wszystko może się zakończyć konkursem świadectw, bo przecież szkoła szkole nie jest równa, ale jakoś to musi być – dodał.

Jak podkreślił Filip Handerek, także z klasy III d o profilu biologiczno-chemicznym w I LO im. W Łukasińskiego na początku pojawił się duży strach i niepewność.

To jest zabawne

- Po chwili przemyśleń trzeba było wziąć się do pracy. Nie da się jednak ukryć, że w całym tym zamieszaniu tak naprawdę takie intensywne przygotowania trwały około dwóch tygodni, kiedy pojawił się oficjalny termin egzaminów. A teraz zależy nam na tym, żeby to zdać. Potem odpoczynek, a w wakacje trzeba natomiast rozejrzeć się za pracą sezonową. No i oczywiście wybrać jakieś studia – przyznał dąbrowski maturzysta.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera