MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: na starych, krzywych torach hałasują tramwaje, a mieszkańcy nie mogą w nocy spać. Co dalej?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowianie narzekają na stan torowiska tramwajowego w dzielnicy Gołonóg. Remont ma rozpocząć się wiosną 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowianie narzekają na stan torowiska tramwajowego w dzielnicy Gołonóg. Remont ma rozpocząć się wiosną 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Torowiska tramwajowe w miastach Zagłębia są obecnie wymieniane w kilku miejscach. Dzieje się tak w Będzinie, Sosnowcu, a ostatnio zakończona została taka wymiana na odcinku od Ronda im. Budowniczych Huty Katowice w kierunku ArcelorMiittal Poland, czyli byłej Huty Katowice. Dalej w dzielnicy Gołonóg – w stronę Redenu i centrum miasta - tory są już stare i pokrzywione, co denerwuje mieszkańców. Jak podkreślają hałas jadących składów tramwajowych nie daje im w nocy spać.

Taka sytuacja ma miejsce m.in. na wysokości osiedla Sikorskiego przy ul. Piłsudskiego oraz nieco dalej, na dojeździe do Ronda Budowniczych Huty Katowice w rejonie ul. Kasprzaka.

- Torowisko na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Morcinka a ul. Tysiąclecia jest w coraz gorszym stanie. Dziury pomiędzy szynami i hałas jadących tramwajów sprawiają, że my, w większości starsi ludzie, tracimy po prostu zdrowie – podkreślają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, którzy interweniowali już w tej sprawie w Tramwajach Śląskich.

Jak podkreślają dąbrowianie ostatnio po kolejnym monicie u dyspozytora przyjechała ekipa pogotowia torowego i poprawiła ubytki w dwóch miejscach, ale to jest ich zdaniem zbyt mało.

- Kiedy wreszcie doczekamy się remontu kompleksowego torowiska, które to w większości miast zostało już wykonane. Kiedy ktoś przeprowadzi kalkulację opłacalności jeżdżenia tramwajów, w większości w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy to jeżdżą zupełnie puste. Może na wskazanym odcinku należałoby wprowadzić ograniczenie prędkości dla tramwajów w celu częściowego złagodzenia problemu – zastanawiają się dąbrowianie.

Sytuacja w Dąbrowie Górniczej znana jest w Tramwajach Śląskich, m.in. dlatego wskazany przez mieszkańców fragment torowiska jest częścią ciągu tramwajowego, który spółka zakwalifikowała do gruntownej modernizacji.

- Pierwszym etapem realizacji tego zamierzenia były prace modernizacyjne torowiska wzdłuż ul. Kasprzaka, które praktycznie dobiegły końca i niebawem rozpocznie się procedura odbiorowa. Zadanie pn. „Przebudowa torowiska wydzielonego w ciągu ulicy Królowej Jadwigi i ul. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej na odcinku od Al. Róż do ul. Kasprzaka” jest zaplanowaną inwestycją, która realizowana będzie wspólnie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej (miejska część w zakresie przebudowy układu drogowego i kolizji infrastruktury podziemnej oraz podziemnych przejść dla pieszych). Zadanie to jest jednym z elementów „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską – spółka Tramwaje Śląskie S.A. zawarła stosowną umowę na dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Nie przeocz

Obecnie firma przygotowująca dokumentację projektową – Mosty Katowice spółka z o.o. – jest na etapie uzyskiwania części wymaganych prawem uzgodnień, niezbędnych do zatwierdzenia dokumentacji projektowej. Po uzyskaniu uzgodnień projektant jest zobowiązany do uzyskania decyzji administracyjnej, na podstawie której będą realizowane roboty budowlane.

Musisz to wiedzieć

- Biorąc pod uwagę powyższe spółka Tramwaje Śląskie S.A. wspólnie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej planują ogłoszenie wspólnego postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót w czwartym kwartale 2020 roku. Planujemy, że roboty budowlane rozpoczną się na początku 2021 roku. Do tego czasu torowisko będzie utrzymywane przez służby techniczne Zakładu Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie S.A., które dokonują bieżących przeglądów i ewentualnych drobnych napraw eksploatacyjnych – tłumaczy Andrzej Zowada.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera