MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza - ośrodek wypoczynkowy nad Pogorią nadal czeka na właściciela. Będzie trzeci przetarg

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ośrodek wypoczynkowy nad Pogorią I w Dąbrowie Górniczej nadal jest na sprzedaż. Będzie trzeci przetargZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ośrodek wypoczynkowy nad Pogorią I w Dąbrowie Górniczej nadal jest na sprzedaż. Będzie trzeci przetargZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Ośrodek wypoczynkowy w Dąbrowie Górniczej, atrakcyjnie położony nad jeziorem Pogoria I, nadal jest na sprzedaż. Szykuje się trzecie podejście do znalezienia dla niego nowego właściciela, bowiem dwa pierwsze postępowania przetargowe zakończyły się fiaskiem. Zanim jednak to nastąpi trzeba na nowo wycenić cały teren zabudowany domkami kempingowymi, ponieważ dotychczasowa wycena zdezaktualizowała się. Kiedy zatem trzecie podejście do sprzedaży ośrodka?

Ośrodek wypoczynkowy w Dąbrowie Górniczej na sprzedaż: nikt nie wpłacił wadium

Drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości należącej do Skarbu Państwa miał odbyć 28 września 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej (ul. Graniczna 21). Cena wywoławcza wynosiła 1,5 miliona złotych. Przed przystąpieniem do przetargu, do 20 września, trzeba było wpłacić wadium w wysokości 300 tys. zł.

- Przetarg nie został rozstrzygnięty, ponieważ nikt nie zdecydował się wpłacić wadium. Ośrodek nadal nie ma więc nowego właściciela. Będziemy planować ogłoszenie kolejnego przetargu. Prawdopodobnie na początku przyszłego roku – mówił wówczas Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Ośrodek wypoczynkowy w Dąbrowie Górniczej na sprzedaż: konieczna nowa wycena

Od początku 2024 roku minęły już prawie trzy miesiące, ale jak na razie miasto nie zdecydowało się na ogłoszenie nowego, trzeciego przetargu na sprzedaż ośrodka wypoczynkowego nad Pogorią I. Dlaczego? Okazało się, że trzeba zrobić nową wycenę tej nieruchomości. Być może wartość będzie teraz niższa, co może zachęcić potencjalnych nabywców do przedstawienia swojej oferty.

- Rzeczoznawca został już wybrany. W terminie do dwóch tygodni wykona nową wycenę ośrodka, ponieważ poprzednie wyceny nie są już aktualne. Kiedy będziemy dysponować nową wyceną, wówczas wystąpimy o zgodę na ogłoszenie kolejnego przetargu do wojewody śląskiego. A kiedy samo postępowanie? Prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku – tłumaczy Piotr Purzyński.

Nieruchomość o powierzchni 5940 metrów kw. znajduje się przy ul. św. Antoniego 161. Tuż obok wjazdu w ulicę Żeglarską. Działka jest płaska i zalesiona, o nieregularnym kształcie. To dawny ośrodek wypoczynkowy nad Pogorią I, przy drodze biegnącej między Gołonogiem i Ząbkowicami.

Ośrodek wypoczynkowy w Dąbrowie Górniczej na sprzedaż: domki kempingowe i budynek gospodarczy czekają na nowego właściciela.

Na terenie przeznaczonej na sprzedaż nieruchomości znajduje się dziś budynek administracyjny o powierzchni użytkowej 138,90 metrów kw i kubaturze 480 metrów sześć. To budynek wolnostojący, parterowy, niepodpiwniczony, wybudowanym w latach 1985-1986 jako budynek piętrowy. Potem piętro zostało rozebrane a strop nad parterem stanowi obecnie dach budynku.

Budynek jest wymurowany z pustaków i cegły, tynki zwykłe, elewacja nieocieplona, nakrapiana, stolarka okienna i drzwiowa drewniana, posadzki lastryko, gumolit, płytki ceramiczne. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, ogrzewany kominkiem. Budynek znajduje się w średnim stanie technicznym. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku zostanie sporządzone przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży.

Na działce stoi też 10 domków typu „Turbacz” – każdy o powierzchni użytkowej 46,52 metrów kw. i kubaturze 187,50 m kw., To kempingi wolnostojące, piętrowe, wybudowane w 1986 roku, konstrukcji drewnianej szkieletowej, ocieplane, na podmurówce betonowej, stropy mają drewniane.

Dach jest drewniany, ocieplony, pokryty gontem drewnianym. Schody wewnętrzne drewniane, stolarka okienna i drzwiowa drewniana, podłogi z desek pokryte gumolitem lub wykładziną dywanową, w przedpokojach na podłodze płytki ceramiczne. Budynki wyposażone są w instalację elektryczną, odgromową i wodno-kanalizacyjną, nieogrzewane.

Ponadto na terenie nieruchomości zlokalizowany jest budynek byłej stacji trafo, blaszany garaż o powierzchni 12,60 m kw. (pomieszczenie gospodarcze) oraz dwa osadniki bezodpływowe trzykomorowe.

Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Do działki została doprowadzona woda oraz energia elektryczna z sieci napowietrznej. Nieruchomość posiada oświetlenie wewnętrzne. Przez południowy narożnik działki przebiega sieć gazowa; w pobliżu znajduje się sieć teletechniczna. Stan sieci nie jest znany. Przyłączenie obiektu do sieci infrastruktury technicznej możliwe będzie na warunkach określonych przez dysponentów sieci.

Kiedyś na terenie tego ośrodka odbywało się wiele imprez, a latem można było wypoczywać w sąsiedztwie jeziora i korzystać ze wszystkich atrakcji. Żeglowania, pływania na kajakach, rowerach wodnych, kąpieli. Organizowane były tam ogniska, pikniki, wspólne pieczenie kiełbasek. Od wielu lat ośrodek stoi jednak zamknięty.

Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, nieruchomość oznaczona jest symbolem 11UTS – teren zabudowy usługowej – turystyki, sportu i rekreacji wodnej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni