MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Podwyżki cen wody i ścieków. Miasto nadal będzie jednak dopłacać mieszkańcom do miesięcznych opłat

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Za korzystanie z wody płacimy coraz więcejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Za korzystanie z wody płacimy coraz więcejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay/pexels
W Dąbrowie Górniczej mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki. Dlaczego? Bo jak się okazuje koszty ponoszone przez spółkę Dąbrowskie Wodociągi dość znacznie wzrosły. To wszystko znalazło odzwierciedlenie w nowym, trzyletnim planie taryfowym. Jednocześnie miejscy radni utrzymali na dotychczasowym poziomie dopłaty dla mieszkańców, pozwalające nieco złagodzić skutki podwyżek.

Podwyżki opłat za wodę i ścieki w Dąbrowie Górniczej w latach 2024-2027

W maju 2024 roku zakończył się poprzedni, trzyletni plan taryfowy dla Dąbrowy Górniczej, określający koszty zużycia wody i odprowadzania ścieków. Na wniosek spółki Dąbrowskie Wodociągi przyjęta została nowa kalkulacja kosztów, mająca teraz swoje bezpośrednie przełożenie na wysokość opłat w nowym planie taryfowym, który będzie obowiązywał od 2024 do 2027 roku.
Aktualna taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków mieszkańców Dąbrowy Górniczej została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które od 1 stycznia 2018 roku jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Jednym z jego zadań, które dotąd leżało po stronie rad miejskich, jest decydowanie o wysokości opłat wodno-ściekowych.

Dotychczasowa stawka za 1 metr sześć. wody w Dąbrowie Górniczej wynosiła do maja 2024 roku 7,54 zł, a stawka za 1 metr sześć. odprowadzonych ścieków 10,40 zł. Obecnie stawki pójdą w górę, z każdym rokiem.

Tak więc od maja 2024 do maja 2025 roku stawka za 1 metr sześć. wody wynosić będzie 9,44 zł, a za 1 metr sześć. odprowadzonych ścieków 13,38 zł. Od maja 2025 do maja 2026 stawka za 1 metr sześć. wody wynosić będzie 9,81 zł, a za 1 metr sześć. odprowadzonych ścieków 13,53 zł. Z kolei od maja 2026 do maja 2027 stawka za 1 metr sześć. wody wynosić będzie natomiast 9,90 zł, a za 1 metr sześć. odprowadzonych ścieków 13,79 zł.

Skąd taki wzrost kosztów. Spółka Dąbrowskie Wodociągi we wniosku taryfowym, który poddany został ocenie organu regulującego, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, wskazała elementy wpływające na ceny i stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, takie jak koszty amortyzacji,
wynagrodzeń, materiałów, energii, usług obcych, podatku od nieruchomości oraz opłat za usługi wodne.

W trakcie trzech ostatnich lat spółka Dąbrowskie Wodociągi odnotowała wzrost kosztów:

  • o 136 proc. zakup energii,
  • o 166 proc. koszty pracownicze,
  • o 133 proc. podatki i opłaty,
  • o 122 proc. zakup wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i innych dostawców,
  • o 104 proc. pozostałe koszty.

Dopłaty do kosztów wody i ścieków w Dąbrowie Górniczej utrzymane

Tymczasem 22 maja podczas sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej radni jednogłośnie podjęli uchwałę o kontynuacji dopłat dla mieszkańców do wody i odprowadzanych ścieków.

Zgodnie z uchwałą dopłata wyniesie 27 groszy do metra sześciennego wody i 1,89 zł do metra sześciennego ścieków. Po uwzględnieniu dopłat odbiorcy zapłacą więc 9,17 zł za metr sześć. wody oraz 11,49 zł za metr sześć. odprowadzanych ścieków, co daje łącznie 20,66 zł. Gdyby dopłat nie było ta łączna stawka wynosiłaby 22,82 zł.

Do 4 maja 2024 roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, dąbrowianie za metr sześć. wody płacili natomiast od 1 stycznia tego roku 7,27 zł, a za 1 metr sześć. odprowadzonych ścieków 8,51 zł, czyli łącznie 15,78 zł. Tak więc po uwzględnieniu dopłat z budżetu miejskiego wysokość podwyżki od maja 2024 roku wyniesie łącznie 4,88 zł.

Finansowe wsparcie z budżetu miasta, o którym zdecydowali radni, ma nieco odciążyć domowe budżety dąbrowian. W trakcie sesji 22 maja padały różne głosy. Część radnych uważa, że miasto powinno zrezygnować z dopłat, bo pieniądze na ten cel pochodzą i tak z podatków dąbrowian, a można by je przeznaczyć np. na remonty dróg, bo takie są oczekiwania mieszkańców. Padła też propozycja idąca zupełnie w innym kierunku, a więc polegająca na zwiększeniu wysokości dopłat. Nie zyskała ona jednak uznania większości dąbrowskich rajców.

Wysokość dopłat jest dostosowywana do prognozowanego zużycia wody przez mieszkańców. W okresie od stycznia do kwietnia 2024 roku miasto wydało na dopłaty 2,4 mln złotych, a od maja do grudnia 2024 roku zamierza przeznaczyć na złagodzenie skutków wzrostu wysokości opłat 6 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni