MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spora podwyżka opłat za wywóz śmieci w Żorach. Jest decyzja radnych. Mieszkańcy zapłacą o 20 proc. więcej

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Jest decyzja radnych. Mieszkańcy zapłacą o 20 proc. więcej
Jest decyzja radnych. Mieszkańcy zapłacą o 20 proc. więcej arc
To już pewne, że od lipca mieszkańcy Żor będą ponosili wyższe opłaty za gospodarowanie odpadami. Zamiast dotychczasowej kwoty 25 zł za osobę miesięcznie, mieszkańcy Żor będą musieli zapłacić 30 zł w przypadku, gdy odpady będą odbierane w sposób selektywny. Mieszkańcy, którzy nie będą wypełniali obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, zapłacą 60 zł miesięcznie za osobę. To podwyżka o 20 proc.

Mieszkańcy Żor zapłacą więcej za wywóz śmieci. Radni zdecydowali

W piątek 14 czerwca, żorscy radni podjęli decyzję w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci na terenie miasta. To oznacza, że już od 1 lipca, mieszkańcy będą płacili 30 zł miesięcznie za osobę, a nie jak dotychczas 25 zł. To jednak nie koniec, bo mieszkańcy, którzy nie będą wypełniali obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, zapłacą 60 zł (dotychczas to 50 zł). To oznacza wzrost o 20 proc.

- - Nikt z nas nie lubi podwyżek, szczególnie tych, które podnoszą koszty utrzymania rodzin. Ale ustawodawca tak postanowił, że to rady gmin muszą takie decyzje podejmować. System gospodarki odpadami jest tak skonstruowany, że powinien się samobilansować, czyli wpływy powinny równać się wydatkom. My w Żorach stosujemy tę zasadę od momentu kiedy ten system został wprowadzony. Udaje nam się tak robić, że koszty systemu w przeliczeniu na 1 mieszkańca są zazwyczaj nieco niższe niż w innych gminach. Są też takie momenty, kiedy musimy podjąć decyzję o podniesieniu stawki, dlatego, że system się nie bilansuje - mówił podczas sesji Waldemar Socha, prezydent Żor.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, przy ustalaniu nowej stawki, rada gminy wzięła pod uwagę liczbę mieszkańców, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a także przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie. W trakcie sesji podkreślano, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba produkowanych odpadów przez mieszkańców, dlatego konieczna jest podwyżka.

Tłumaczono, że przedstawiona propozycja stawki na poziomie 30 zł na osobę jest stawką zbliżoną do stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujących w sąsiednich gminach. I tak w Jastrzębiu-Zdroju obecnie wynosi ona 30 zł, w Czerwionce-Leszczynach 32 zł, zaś w Mikołowie 34 zł. Taniej jest jednak w Rybniku, gdzie stawka ta wynosi 24 zł, zaś w Marklowicach i w Świerklanach 27 zł.

Nadal jednak na zniżkę będą mogły liczyć osoby, które kompostują bioodpady. Tym razem będzie to zniżka na poziomie 3 zł (zamiast dotychczasowych 2 zł). Na koniec 2023 roku, z ulgi tej korzystało 2848 mieszkańców.

W przypadku selektywnej zbiórki odpadów, stawki dotyczące części niezamieszkałej nieruchomości mają wynosić:

  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 110 ÷ 120 litrów – 27 zł miesięcznie (dotychczas 22 zł),
  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 240 litrów – 54 zł miesięcznie (dotychczas 44 zł),
  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 1100 litrów – 270 zł miesięcznie (dotychczas 220 zł),
  • opłata za jeden worek o pojemności 80 litrów – 18 zł miesięcznie (dotychczas 16 zł),
  • opłata za jeden worek o pojemności 100 litrów – 22 zł miesięcznie (dotychczas 20 zł).

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca. Wkrótce mieszkańcy mają otrzymać stosowne informacje w tej sprawie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni