MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Żorach? Prawdopodobnie już od lipca. Decyzję podejmą radni

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Żor, bo wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będą musieli liczyć się z podwyżkami
To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Żor, bo wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będą musieli liczyć się z podwyżkami arc
Wszystko na to wskazuje, że już od lipca mieszkańcy Żor zapłacą więcej za wywóz śmieci. I to o 20 proc. To na razie projekt uchwały, który będzie głosowany przez radę miasta na najbliższej sesji. Jak wynika z uzasadnienia uchwały, przedstawiona propozycja stawki na poziomie 30 zł na osobę, jest stawką zbliżoną do stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujących w sąsiednich gminach.

Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Żorach? Prawdopodobnie już od lipca

To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców Żor, bo wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będą musieli liczyć się z podwyżkami. Wzrosnąć - i to co najmniej o 20 proc. - mają opłaty za wywóz odpadów. Dotychczas, mieszkańcy ponoszą opłatę 25 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla nieruchomości zamieszkałych. Kwota dotyczy każdego miesiąca i musi ją uiszczać każdy z mieszkańców, który zdeklarował się do segregowania śmieci. Jak jednak wynika z projektu uchwały, który będzie głosowany podczas najbliższej sesji, stawka ta ma wzrosnąć do 30 zł.

To jednak nie koniec, bo mieszkańcy, którzy nie będą wypełniali obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, prawdopodobnie zapłacą 60 zł (dotychczas to 50 zł).

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, przy ustalaniu nowej stawki, rada gminy wzięła pod uwagę liczbę mieszkańców, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a także przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie.

Dalej czytamy, że przedstawiona propozycja stawki na poziomie 30,00 zł na osobę jest stawką zbliżoną do stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujących w sąsiednich gminach. I tak w Jastrzębiu-Zdroju obecnie wynosi ona 30 zł, w Czerwionce-Leszczynach 32 zł, zaś w Mikołowie 34 zł. Taniej jest jednak w Rybniku, gdzie stawka ta wynosi 24 zł, zaś w Marklowicach i w Świerklanach 27 zł.

Dlaczego więc podwyżka opłat?

- Podjęcie przedmiotowej uchwały pozwoli na pokrycie kosztów przedstawionych przez Wykonawcę świadczącego usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i mieszanych, który będzie kontynuował wprowadzony system na dotychczasowych warunkach, bez konieczności zmiany zakresu rzeczowego zadania - wynika z projektu uchwały.

Nadal jednak na zniżkę będą mogły liczyć osoby, które kompostują bioodpady. Tym razem będzie to zniżka na poziomie 3 zł (zamiast dotychczasowych 2 zł). Na koniec 2023 roku, z ulgi tej korzystało 2848 mieszkańców.

Tak będą mogły wyglądać nowe stawki za wywóz śmieci w Żorach

W przypadku selektywnej zbiórki odpadów, stawki dotyczące części niezamieszkałej nieruchomości mają wynosić:

  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 110 ÷ 120 litrów – 27 zł miesięcznie (dotychczas 22 zł),
  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 240 litrów – 54 zł miesięcznie (dotychczas 44 zł),
  • opłata za jeden pojemnik o pojemności 1100 litrów – 270 zł miesięcznie (dotychczas 220 zł),
  • opłata za jeden worek o pojemności 80 litrów – 18 zł miesięcznie (dotychczas 16 zł),
  • opłata za jeden worek o pojemności 100 litrów – 22 zł miesięcznie (dotychczas 20 zł).

Decyzję w sprawie podwyżek, radni podejmą 14 czerwca. Uchwała ma wejść w życie 1 lipca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni