MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski w Katowicach odnotował w 2023 r. ponad milion straty

OPRAC.:
PAP
PAP
Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Panteon Górnośląski w Katowicach odnotował w 2023 r. stratę w wysokości 1 mln 182 tys. 470,20 zł.
Panteon Górnośląski w Katowicach odnotował w 2023 r. stratę w wysokości 1 mln 182 tys. 470,20 zł. arc./Magdalena Grabowska
Panteon Górnośląski w Katowicach odnotował w 2023 r. stratę w wysokości 1 mln 182 tys. 470,20 zł. Jak wyjaśniał dyrektor instytucji Ryszard Kopiec, że to efekt „amortyzacji środków trwałych”. Zarząd województwa w uchwale zatwierdzającej sprawozdanie finansowe Panteonu Górnośląskiego za 2023 r. zobowiązał jego dyrektora „do podjęcia działań zmierzających do poprawy wyniku finansowego instytucji”.

Panteon Górnośląski odnotował w 2023 r. ponad milion straty

W latach 2020-2022 przygotowywano Panteon Górnośląski do otwarcia. Koszty inwestycji, stanowiące środek trwały w budowie, wyniosły 29 104 449,67 zł. Obecnie instytucja je amortyzuje, co wynika z prawa bilansowego i podatkowego. Oznacza to, że dokonuje odpisów amortyzacyjnych, wykazując spadek ich wartości. Jak podkreślał Ryszard Kopiec, suma dotacji podmiotowych od organizatorów – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice i Archidiecezji Katowickiej – w 2023 r. wyniosła 3,3 mln zł. To w jego ocenie pokazuje, jak znaczny wpływ na ostateczny wynik finansowy miała amortyzacja środków trwałych.

- W 2023 r. koszty związane z naliczoną amortyzacją od środków trwałych wyniosły 1 202 767,61 zł. Amortyzacja środków trwałych jest kosztem niepowodującym wydatku. Do ustalenia wyniku finansowego należy uwzględnić wszystkie koszty (w tym koszty amortyzacji” – napisał Ryszard Kopiec w odpowiedzi na pytania dziennikarza PAP.

Jak wyjaśnia dyrektor placówki, instytucja stale prowadzi działania, których celem jest zwiększenie liczby odwiedzających. To m.in. organizacja konkursów dla młodzieży i studentów, wykładów popularnonaukowych, projekcji filmów dokumentalnych oraz wystaw czasowych poza murami Panteonu Górnośląskiego.

Podkreślił, że suma dotacji podmiotowych od organizatorów – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice i Archidiecezji Katowickiej – w 2023 r. wyniosła 3,3 mln zł. To w jego ocenie pokazuje, jak znaczny wpływ na ostateczny wynik finansowy miała amortyzacja środków trwałych.

Dotychczas tylko 2020 r. Panteon Górnośląski zakończył zyskiem w wysokości 19 704,18 zł. Kolejne lata to straty: 2021 – w wysokości 10 747,80 zł, 2022 – w wysokości 11 224,35 zł, 2023 – w wysokości 1 182 470,20 zł.

Zaplanowany na 2024 r. budżet Panteonu Górnośląskiego wynosi 3,5 mln zł. Przychody z prowadzonej działalności oszacowano na poziomie 200 tys. zł. Pozostała część to dotacje podmiotowe od organizatorów, w tym dysponujących pieniędzmi publicznymi: resortu kultury (1,2 mln zł), samorządu województwa (1 mln zł) i samorządu miejskiego (1 mln zł).

- Prowadzone są działania w celu ograniczenia kosztów, według stanu na koniec maja poniesiono łączne koszty na poziomie 36 proc. kosztów planowanych w bieżącym roku – dodał Kopiec.

Wśród statutowych celów Panteonu Górnośląskiego zapisano upamiętnienie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. oraz stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku, a także upamiętnianie trzech powstań śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Kolejne to upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy historycznej o Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej, upamiętnianie, zachowywanie i upowszechnianie pamięci o osobach „zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska” oraz „czynne uczestniczenie w budowie tożsamości narodowej oraz społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich”.

Panteon Górnośląski to inicjatywa arcybiskupa Wiktora Skworca, który w tej sprawie zwrócił się do MKiDN w 2018 r. Dwa lata później podpisano umowę, na mocy której powołano instytucję kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z MKiDN, Urzędem Miasta Katowice i Archidiecezją Katowicką. Otwarto go w 2022 r. Panteon Górnośląski znajduje się w podziemiach katowickiej archikatedry oraz na jej dachu, gdzie zbudowano taras widokowy. Zajmuje 2100 m kw., z czego 1400 m kw. to przestrzeń ekspozycyjna z wystawą multimedialną.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni