Dąbrowa Górnicza pomoże kolejnym mieszkańcom w wymianie starych pieców. Pokryje 85 procent kosztów montażu pompy ciepła

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Smog dusi także mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego przy wymianie starych pieców Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PPG/zdj. ilustracyjne
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Dotacje mogą sięgnąć 85% kosztów. Miasto przystąpiło do konkursu, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie kolejnej inwestycji proekologicznej.

Pompa ciepła to Odnawialne Źródło Energii, które wytwarza ciepło z powietrza. Odbywa się to w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie pozwalając zmniejszyć koszty ogrzewania. Cały system, żeby działać sprawnie, potrzebuje niewielkiej ilości prądu. Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej.

O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne – właściciele domów jednorodzinnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Dofinansowanie nie będzie przyznane na wymianę ekologicznego systemu ogrzewania, dotyczy jedynie likwidacji kotłów na paliwa stałe (poniżej 4 klasy) i zastąpienie ich pompą ciepła. W projekcie będzie mogło uczestniczyć 100 osób, a w przypadku przekroczenia liczby chętnych odbędzie się losowanie. Dofinansowanie może sięgnąć 85 procent kosztów, pozostałą część pokrywać będą mieszkańcy.

Nie przeocz

Budynek, w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła, musi spełniać minimalny standard efektywności energetycznej. Jeśli go nie spełnia, do końca roku trzeba będzie wykonać jego termomodernizację. Istnieje też konieczność posiadania w domu stałego dostępu do internetu, niezbędnego do zdalnego monitorowania działania pompy. Podpisywanie umów z uczestnikami planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r. Dokładny termin uzależniony jest od procedury oceny projektów i przyznania dofinansowania przez Urząd Marszałkowski.

Szczegółowe informacje o zasadach otrzymania dofinansowania w ramach projektu „Ciepło z powietrza – wymiana źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przedstawione zostaną podczas spotkania konsultacyjnego on-line, które odbędzie się 25 marca o godz. 15 na platformie: Microsoft Teams

Deklaracje przystąpienia do projektu przyjmowane będą wyłącznie pocztą na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, z dopiskiem „Ciepło z powietrza”, od 25 marca do 14 kwietnia.

Do deklaracji należy dołączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny, odpis z księgi wieczystej), ankietę dotyczącą danych o budynku, pełnomocnictwo (jeśli dotyczy), umowę użyczenia.

Żadne dokumenty związane z tym przedsięwzięciem nie będą podpisywane w domach u mieszkańców.

OTO REGULAMIN NABORU WNIOSKÓW

Dodatkowe informacje na temat zasad projektu można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska UM: ekologia@dg.pl, nr tel.: 32 295 69 18

Informacje dotyczące zagadnień technicznych: k.lipka@semperpower.pl

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bon turystyczny - będzie wydłużenie terminu?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie