Dąbrowa Górnicza pomoże kolejnym mieszkańcom w wymianie starych pieców. Pokryje 85 procent kosztów montażu pompy ciepła

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Smog dusi także mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego przy wymianie starych pieców Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Smog dusi także mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego przy wymianie starych pieców Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PPG/zdj. ilustracyjne
Udostępnij:
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mają szansę na dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Dotacje mogą sięgnąć 85% kosztów. Miasto przystąpiło do konkursu, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na sfinansowanie kolejnej inwestycji proekologicznej.

Pompa ciepła to Odnawialne Źródło Energii, które wytwarza ciepło z powietrza. Odbywa się to w sposób przyjazny dla środowiska, jednocześnie pozwalając zmniejszyć koszty ogrzewania. Cały system, żeby działać sprawnie, potrzebuje niewielkiej ilości prądu. Wykorzystanie ciepła z powietrza atmosferycznego to najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej.

O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne – właściciele domów jednorodzinnych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Dofinansowanie nie będzie przyznane na wymianę ekologicznego systemu ogrzewania, dotyczy jedynie likwidacji kotłów na paliwa stałe (poniżej 4 klasy) i zastąpienie ich pompą ciepła. W projekcie będzie mogło uczestniczyć 100 osób, a w przypadku przekroczenia liczby chętnych odbędzie się losowanie. Dofinansowanie może sięgnąć 85 procent kosztów, pozostałą część pokrywać będą mieszkańcy.

Nie przeocz

Budynek, w którym ma zostać zainstalowana pompa ciepła, musi spełniać minimalny standard efektywności energetycznej. Jeśli go nie spełnia, do końca roku trzeba będzie wykonać jego termomodernizację. Istnieje też konieczność posiadania w domu stałego dostępu do internetu, niezbędnego do zdalnego monitorowania działania pompy. Podpisywanie umów z uczestnikami planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r. Dokładny termin uzależniony jest od procedury oceny projektów i przyznania dofinansowania przez Urząd Marszałkowski.

Szczegółowe informacje o zasadach otrzymania dofinansowania w ramach projektu „Ciepło z powietrza – wymiana źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przedstawione zostaną podczas spotkania konsultacyjnego on-line, które odbędzie się 25 marca o godz. 15 na platformie: Microsoft Teams

Deklaracje przystąpienia do projektu przyjmowane będą wyłącznie pocztą na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, z dopiskiem „Ciepło z powietrza”, od 25 marca do 14 kwietnia.

Do deklaracji należy dołączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości (akt notarialny, odpis z księgi wieczystej), ankietę dotyczącą danych o budynku, pełnomocnictwo (jeśli dotyczy), umowę użyczenia.

Żadne dokumenty związane z tym przedsięwzięciem nie będą podpisywane w domach u mieszkańców.

OTO REGULAMIN NABORU WNIOSKÓW

Dodatkowe informacje na temat zasad projektu można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska UM: [email protected], nr tel.: 32 295 69 18

Informacje dotyczące zagadnień technicznych: [email protected]

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie