MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Jest ich aż 65. Oto, czego oczekują mieszkańcy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W ramach BO zmodernizowany został całkowicie Park PodlesieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W ramach BO zmodernizowany został całkowicie Park PodlesieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Zakończył się nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy złożyli ich aż 65. To rekordowa jak dotychczas ilość propozycji. Czego oczekują zatem dąbrowianie? Jakie kierunki zmian w najbliższym otoczeniu są dla nich najważniejsze?

Budżet Obywatelski w Dąbrowie Górniczej: czego oczekują dziś mieszkańcy?

Budżet Obywatelski w Dąbrowie Górniczej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Już pierwsze zrealizowane w jego ramach projekty pokazały, że warto wspólnie zgłosić ciekawe propozycje, które pozwolą z korzyścią dla dąbrowian zmieniać miasto.

Pierwsza edycja BO odbyła się w 2019 roku. Dąbrowianie do realizacji wybrali projekt „Podlesie Pełne Życia”, dotyczący rewitalizacji parku Podlesie. W 2020 roku zwyciężył projekt „Rodzinne Planty”, który zakładał renowację Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Obecnie w trakcie realizacji jest kolejny ciekawy projekt, a więc Pogoria III – jasna i bezpieczna. Nowe energooszczędne oświetlenie pojawiło się już na pierwszym odcinku ścieżki pieszo-rowerowej przy zbiorniku wodnym Pogoria III. Do końca roku takie oświetlenie pojawi się też na drugim odcinku w stronę Pogorii IV.

Tegoroczny nabór projektów trwał natomiast od 6 do 19 maja. Mieszkańcy przedstawili aż 65 pomysłów, co jest największą liczbą w historii Budżetu Obywatelskiego w mieście. Propozycje są różnorodne, dotyczą m.in. utworzenia czy rozbudowy miejsc rekreacyjnych, poprawy stanu chodników albo realizacji przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych.

Czego oczekują więc dąbrowianie? Wśród licznych projektów znalazły się np. budowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, budowa ścieżek spacerowych i uporządkowanie zieleni na Wzgórzu Gołonoskim, budowa parku kompaktowego z tężnią solankową zasilaną słońcem na osiedlu w rejonie ul. Struga i Dąbrowskiego, budowa tężni solankowej w Parku Podlesie, modernizacja terenu wypoczynkowo - rekreacyjnego przy jeziorze Pogoria I (tereny plaży miejskiej i sąsiadujące z nią), strefa sportu przy Pogorii IV w Ratanicach.

Pojawiły się też pomysły na utworzenie Muzeum Obrabiarek Defum z funkcją edukacyjną, budowę psiego parku na os. Mydlice, budowę interaktywnych przejść dla pieszych a także budowę schroniska dla zwierząt z funkcją dogoterapii. Z pełną listą zgłoszonych projektów można zapoznać się na stronie: bo.dg.pl/projekty

Budżet Obywatelski w Dąbrowie Górniczej: weryfikacja, uzupełnianie wniosków, głosowanie

Wszystkie zgłoszone propozycje będą teraz weryfikowane formalnie oraz merytoryczno-prawnie. Trzeba sprawdzić, czy zostały spełnione wszelkie wymogi określone regulaminem BO, a więc m.in. to czy została załączona lista podpisów mieszkańców popierających projekt czy też wymagana pisemna zgoda władającego nieruchomością.

Jak informuje dąbrowski Urząd Miejski, jeśli projekty będą mieć braki formalne, autorzy zostaną o tym poinformowani i dostaną 10 dni na ich uzupełnienie.

– Weryfikacja merytoryczno-prawna będzie właściwym etapem analizy projektów. Odpowiednie wydziały merytoryczne będą wtedy określać możliwości realizacji tych projektów oraz bardziej dokładnie szacować ich koszty. Ten etap potrwa do 18 lipca i zakończy się publikacją zbiorczej informacji, zatwierdzonej przez prezydenta miasta – tłumaczą pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Po tej weryfikacji autorzy, którzy nie zgodzą się z werdyktem będą mogli się odwołać. Ich odwołania rozpatrzy Rada Budżetu Obywatelskiego. Następnie powstanie ostateczna lista projektów, które trafią pod głosowanie mieszkańców.
Głosowanie na projekty, które ostatecznie znajdą się na liście zaplanowane zostało na wrzesień tego roku. Na ich realizację przeznaczone zostanie 5,8 mln zł.

Głosowanie, podobnie jak zgłaszanie projektów, prowadzone będzie elektronicznie. Polegać będzie na przyznawaniu propozycjom po jednym punkcie, przy czym łączna wartość kosztów realizacji nie będzie mogła przekroczyć budżetowej puli, czyli 5,8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni