MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec głosowania w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim. Trwa liczenie głosów. Zwycięskie projekty będą znane za nieco ponad miesiąc

Piotr Chrobok
Urna z głosami oddanymi tradycyjnie została otwarta, ale nie wiadomo dokładnie ile głosów w niej było.
Urna z głosami oddanymi tradycyjnie została otwarta, ale nie wiadomo dokładnie ile głosów w niej było. UM Jastrzębie
Przez nieco ponad tydzień - dokładnie przez osiem dni - odbywało się głosowanie w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Mieszkańcy Jastrzębia oddawali w nim głosy na zadania ogólnomiejskie oraz te dotyczące jastrzębskich osiedli i sołectw. Do rozdysponowania na rzecz ich realizacji było dokładnie 3,2 miliona złotych. Wyniki głosowania mają być znane do końca lipca.

Głosowanie w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim zakończone. Wyniki do końca lipca

Najważniejszy - nie licząc realizacji wybranych zadań - etap Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, jakim jest głosowanie, został zakończony. Mieszkańcy Jastrzębia przez dokładnie osiem dni mieli możliwość wskazywania, które zgłoszone do JBO projekty w ich ocenie w największym stopniu zasługują na uznanie i realizację.

Efekt ich głosowania jest jak na razie nieznany. Jastrzębianie poznać będą go mogli dopiero po ostatecznym podliczeniu głosów. To obecnie się odbywa i potrwa jeszcze przez ponad miesiąc. Jak zapowiadają w jastrzębskim magistracie, wyniki głosowania będą znane najpóźniej do końca lipca.

Padł rekord głosów oddanych przez internet. Wcześniej zanotowano rekord złożonych wniosków

Jak na razie wiadomo jedynie, że rekordowa ilość głosów została przez mieszkańców Jastrzębia oddana drogą elektroniczną - przez internet.

- Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju oddali 1904 ważne głosy za pośrednictwem platformy konsultacyjnej - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, dodając, że to o prawie pół tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. - Dla porównania, w zeszłym roku drogę elektroniczną wybrało 1454 jastrzębian - podaje.

Jest to jednocześnie kolejny rekord, który padł przy okazji Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Wcześniej odnotowana została największa ilość zgłoszonych do niego wniosków z projektami inwestycji, które mogłyby być realizowane w Jastrzębiu. Było ich dokładnie 109.

Nie wszystkie spełniały jednak wymogi formalne. Ostatecznie pozytywnie weryfikację przeszły 73 projekty. Pod głosowanie poddanych zostało jednak 51 z nich. Pozostałe 22 na pewno będą realizowane.

- Zgodnie z regulaminem Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego, jeśli łączna wartość szacunkowa wszystkich zweryfikowanych pozytywnie projektów zadań z danej jednostki pomocniczej nie przekroczyła kwoty przeznaczonej na jednostkę pomocniczą, zadania przechodzą do realizacji bez konieczności głosowania - tłumaczy rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

Na pewno realizowane będą remonty: chodnika na os. Bogoczowiec i drogi w Szerokiej. Co z Parkiem Mistrzów Sportu przy hali widowiskowo-sportowej i montażem defibrylatorów na os. Pionierów?

I tak, jeszcze przed startem głosowania pewne było, że na os. Bogoczowiec przeprowadzony zostanie remont chodnika. Mieszkańcy sołectwa Szeroka mają natomiast gwarancję, że remontowany będzie fragment ul. Powstańców Śląskich.

W głosowaniu znalazły się z kolei projekty Parku Mistrzów Sportu - jako projekt ogólnomiejski - który miałby powstać tuż przy hali widowiskowo-sportowej, a także pomysł montażu defibrylatorów AED, które miałyby się znaleźć na terenie Domu Pomocy Społecznej i dworca autobusowego, mieszczących się na os. Pionierów.

Lista zwycięskich projektów, które w przyszłym roku będą realizowane w Jastrzębiu ma być opublikowana przez tamtejszy magistrat we wspomnianym terminie do końca lipca. Przypomnijmy, że na rzecz ich wykonania w przyszłorocznym budżecie miasta zabezpieczone ma zostać 3,2 miliona złotych. 640 tysięcy zł zostanie wykorzystane na realizację zadania lub zadań ogólnomiejskich. Przeznaczenie pozostałych pieniędzy zaplanowano na rzecz zadań w sołectwach i na osiedlach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni