MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rybnika zgłosili 64 propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego. Są ciekawe pomysły dotyczące całego miasta i jego dzielnic

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Budżet Obywatelski Rybnika na 2025 rok opiewa na ponad 5,8 miliona złotych.
Budżet Obywatelski Rybnika na 2025 rok opiewa na ponad 5,8 miliona złotych. Daniel Wojaczek
9 projektów ogólnomiejskich, dotyczących całego miasta i o wiele więcej, bo aż 55 do zrealizowania w poszczególnych miejskich dzielnicach. W sumie 64 propozycje zadań, które mogłyby być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2025 roku zgłosili mieszkańcy Rybnika. Teraz będą one oceniane pod kątem spełniania wymogów. Następnie odbędzie się głosowanie. Zaplanowano je na przełom września i października.

64 propozycje rybniczan do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcom Rybnika nie brakuje pomysłów jeśli chodzi o inwestycje, które mogłyby być zrealizowane w ich mieście. Rokrocznie rybniczanie udowadniają to przy okazji kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego. Niepisana reguła potwierdziła się również i w tym roku.

Nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Rybnika na 2025 rok trwał przez ponad miesiąc. W tym czasie zgłoszonych zostało do niego kilkadziesiąt zadań. - Rybniczanki i rybniczanie zgłosili łącznie 64 projekty - wylicza Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Jednocześnie, jak przekazują w rybnickim magistracie, zaangażowaniem w przyszłoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w Rybniku wykazali się mieszkańcy każdej rybnickiej dzielnicy. Nie ma bowiem takiej, która nie zgłosiłaby do niego ani jednej propozycji. Co więcej, znaczna większość projektów pochodzi właśnie z dzielnic miasta. - Wśród zgłoszonych projektów 9 projektów ogólnomiejskich oraz 55 lokalnych - precyzują w Urzędzie Miasta Rybnika.

Na Paruszowcu powstanie Central Park, a na Pniowcu pomost na prawie pół kilometra?

Jeśli o te pierwsze - ogólnomiejskie chodzi - są to projekty charakteryzujące się o wiele większym rozmachem. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem. Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest fakt, że na zadanie dotyczące całego miasta przeznaczona będzie większa kwota aniżeli na zadania dzielnicowe.

I tak, wśród zadań ogólnomiejskich znalazła się chociażby propozycja stworzenia na Paruszowcu Central Parku. Miałby on się mieścić w pobliżu istniejącego już toru rolkowego.

- Celem projektu jest stworzenie wyjątkowego miejsca do wypoczynku i aktywności ruchowej, integrującego mieszkańców Rybnika w każdym wieku - zaznaczają pomysłodawcy. - Położony na Rybnickich Błoniach teren ma szansę stać się Rybnickim Central Parkiem, w którym każdy mieszkaniec Rybnika znajdzie coś dla siebie - podkreślają.

Kolejnym z zadań, z którego mogliby korzystać wszyscy rybniczanie jest projekt budowy kładki na Pniowcu. Miałaby ona umożliwić przechadzanie się i przejażdżki rowerowe tuż nad brzegiem zalewu.

- Kładka pieszo-rowerowa wokół bocznego zbiornika Pniowca, to około 400-metrowy pomost ciągnący się przez bujnie zielone mokradła wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego na którą wjeżdżamy i zjeżdżamy utwardzoną ścieżką - brzmi opis zadania.

W dzielnicach nowa trybuna dla drużyny piłkarskiej z Gotartowic, wybieg dla psów w Kamieniu i seanse filmowe dla mieszkańców Meksyku?

Szacunkowe koszty obu zadań wynoszą ok. 4 miliony złotych dla każdego z nich. Na takie wydatki nie mogą pozwolić sobie poszczególne dzielnice. Mniejsze pieniądze nie oznaczają jednak braku pomysłów wśród ich mieszkańców. Ci także popisali się wieloma inicjatywami. Jakimi?

Dla przykładu z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego w Gotartowicach miałaby powstać nowa trybuna na boisku tamtejszych, piłkarskich Sygnałów. W Kamieniu, będącym jedną z najbardziej zaangażowanych w Budżet Obywatelski dzielnic, proponują dalszą rozbudowę ośrodka. Tym razem o wybieg dla psów.

Na realizację zadań strażackich stawiają dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice - Golejów oraz Ochojec. Nasadzenia nowych drzew są z kolei propozycją mieszkańców Śródmieścia. Na pobliskim Meksyku miałyby natomiast odbywać się seanse filmowe w tamtejszym Parku Kozie Góry.

Pomysły rybniczan ocenią teraz urzędnicy. Na przełomie września i października odbędzie się głosowanie
O tym, które z propozycji mieszkańców będą miały szansę zaistnieć w przyszłym roku decydować będą sami rybniczanie. Najlepsze ich zdaniem projekty wskażą oni w głosowaniu. Znany jest już jego termin. - Głosowanie nad projektami odbędzie się w dniach 30 września-6 października - informuje Agnieszka Skupień.

Zanim jednak mieszkańcy Rybnika będą mogli oddawać głosy na ich zdaniem najlepsze i najbardziej potrzebne do realizacji w mieście pomysły, pod lupę wezmą je urzędnicy. Ci sprawdzą, czy spełniają one niezbędne wymogi. Ten etap Budżetu Obywatelskiego już trwa.

- Obecnie rozpoczął się proces weryfikacji projektów. Ostateczną listę projektów wybranych do głosowania poznamy do 16 września - przekazuje rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Przypomnijmy, że w ramach rybnickiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, do wydania jest dokładnie 5,85 miliona złotych. Na rzecz realizacji zadania - lub zadań - ogólnomiejskich wydane zostaną ponad 4 miliony złotych. Pozostałe pieniądze trafią do poszczególnych dzielnic. W nich wydane mogą zostać kwoty od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni