MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika w walce o tytuł Drzewa Roku 2024. Ostatnia szansa, by oddać głos!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika w finale konkursu Drzewo Roku 2024. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika w finale konkursu Drzewo Roku 2024. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Klub Gaja / Miasto Rybnik
Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika to dwa drzewa z województwa śląskiego, które znalazły się wśród 16. finalistów ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2024. O wygranej w tym prestiżowym plebiscycie zdecydują internauci, a zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku. Głosowanie już wkrótce zostanie zakończone. Poznajcie historie drzew oraz szczegółowe zasady głosowania.

Wybieramy Drzewo Roku 2024. W wielkim finale dwa drzewa z województwa śląskiego

Tegoroczna, już 14. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Wśród finałowej szesnastki znalazły się kandydatury zgłoszone zarówno przez szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje, jak i osoby indywidulane, w tym także bardzo młode. Zgłoszone okazy to wiekowe dęby i buki, ale też sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. W sumie 16 drzew. Wśród nich są także reprezentanci, a może raczej reprezentantki województwa śląskiego. To Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika.

Sosna rumelijska, nazywana przez mieszkańców Bursztynową Damą, rośnie w Parku Dietla w Sosnowcu. Ten świadek historii regionu ma około 121 lat, mierzy blisko 18 m i uznawany jest za jedno z najpiękniejszych drzew w mieście. Warto podkreślić, że jesienią wokół drzewa opadają liście okolicznych buków, które tworzą bursztynowy dywan. Od sosny wywodzi się także nazwa przemysłowego miasta Sosnowca.

Buk Victoria mieści się w parku Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku. To świadek powstania szpitala, obserwator jego historii, lat świetności, ale także niespokojnych czasów powstań i wojen. Wyróżnia się dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą. Wiek drzewa szacuje się na około 170-200 lat. Jego wysokość to 27 m.

O tym, czy Bursztynowa Dama lub buk Victoria zostanie Drzewem Roku 2024, zdecydują internauci. Głosowanie już wkrótce zostanie zakończone. Oddać głos można na stronie https://drzeworoku.pl/. W konkursie wygrywa drzewo z największą liczbą głosów. Zwycięzca konkursu będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.

Głosowanie na Drzewo Roku 2024. Kiedy poznamy zwycięzcę?

Tegoroczny konkurs Drzewo Roku cieszy się dużym zainteresowaniem internautów, którzy oddali już ponad 25 tysięcy głosów na swoje ulubione drzewa. Zwycięzcą zostanie ten okaz, który zdobędzie największą liczbą naszych głosów. Od poniedziałku 24 do niedzieli 30 czerwca wyniki zostaną utajnione.

- Możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00 – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

W chwili obecnej na prowadzeniu z ponad 6 tysiącami głosów znajdują się dwa drzewa z woj. dolnośląskiego: 300-letni buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gm. Gaworzyce i Platan Miłości w Targoszynie w gm. Mściwojów, który według legendy został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę drzewa zamiast pierścionka zaręczynowego.

Tuż za nimi plasuje się dąb Robert z Warszawy z ponad 4 tysiącami głosów – 350-letni senior, jedyny pomnikiem przyrody we wschodniej Białołęce i świeżo upieczony zdobywca tytułu „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”.

Kolejne drzewa znajdujące się obecnie w czołówce konkursu to ponad 200-letni, najstarszy kasztanowiec w Bydgoszczy z blisko 3 tysiącami głosów. Za nim z blisko 2 tysiącami głosów znajduje się dąb Janusz w Łasku, nazwany na cześć założyciela miasta ogrodu Kolumna, Janusza Szweycera i rybnicki buk Victoria.

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest od 14 lat przez Stowarzyszenie Klub Gaja. Coroczna rywalizacja ma zwrócić uwagę na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii.

Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika w finale konkursu Drzewo Roku 2024. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Bursztynowa Dama z Sosnowca i buk Victoria z Rybnika w walce...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni