Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: remont wielkiego pieca nr 2 w hucie Arcelor Mittal Poland, ale tylko częściowy

Piotr Sobierajski
ArcelorMittal Poland zdecydował się na remont wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Ma się on rozpocząć w połowie 2018 roku. Dzięki temu żywotność całej instalacji ma się przedłużyć o kilka lat. Generalny remont na razie nie jest planowany, bowiem to zależeć będzie od funkcjonowania nowych uregulowań prawnych Unii Europejskiej, związanych z kosztami emisji dwutlenku węgla.

- Postój wielkiego pieca nr 2 do remontu planujemy w połowie roku. Potrwa on ponad miesiąc – informuje Marzenia Rogozik, starszy specjalista w dziale Komunikacji i Dialogu Lokalnego ArcelorMittal Poland. - Główne prace remontowe będą prowadzone w garze, na szybie oraz gardzieli wielkiego pieca nr 2. Arcelor Mittal Poland skupi się w pierwszej kolejności na instalacjach wymagających szybkiej interwencji. Po szczegółowych analizach określiliśmy zakres prac, dzięki którym zapewnimy piecowi bezawaryjną i bezpieczną pracę na najbliższe kilka lat – dodaje.

Planowany postój wykorzystany zostanie również do przeprowadzenia standardowych napraw pozostałych instalacji. Remont ma umożliwić bezpieczną i stabilną pracę instalacji, a także zapewnić wymagane parametry jakościowe produkowanej surówki - bez wpływu na jakość stali. - Zainstalowane urządzenia kontrolno-pomiarowe powinny umożliwić nam utrzymanie przewagi konkurencyjnej – podkreśla Marzena Rogozik.

Decyzja ArcelorMittal Poland o remoncie wielkiego pieca nr 2, który przedłuży czas życia tej instalacji o kilka lat, to efekt obecnego kształtu systemu EU ETS. Szacuje się, że w czwartym okresie rozliczeniowym EU ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2) producenci z Europy będą musieli płacić za prawo do emisji dwutlenku węgla nawet 30 euro za tonę. Od takich obciążeń wolni będą producenci stali spoza UE.

- Musimy działać ostrożnie. Nowy kształt systemu EU ETS stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Konieczność zakupu praw do emisji dwutlenku węgla mocno odbije się na strukturze kosztów europejskich producentów stali. Tych kosztów nie będą ponosić producenci stali spoza UE, a należy pamiętać, że obrót stalą prowadzony jest w skali globalnej – tłumaczy Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – W tej sytuacji nieuzasadnionym jest podejmowanie decyzji o ogromnej inwestycji w generalny remont wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie. Kwestia ta podlega szczegółowym analizom, o czym już wcześniej informowaliśmy - dodaje.

Nowe regulacje w zakresie EU ETS wchodzą w życie w roku 2021. Zmuszą one przemysł energochłonny do kupowania uprawnień na giełdzie, a z drugiej strony podniosą kilkakrotnie cenę tych uprawnień. Oba te elementy spowodują wzrost kosztów funkcjonowania dla branży hutniczej i spadek konkurencyjności europejskich hut wobec zakładów spoza Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

Decyzje dotyczące docelowego kształtu dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland podejmie zatem wtedy, kiedy będzie wiedział, w jaki sposób nowy kształt EU ETS odbije się na jego działalności. Dąbrowski oddział koncernu (dawna Huta Katowice) bezpośrednio zatrudnia 4 tys. osób. Obecnie pracują tu dwa wielkie piece, trzy konwertory tlenowe i dwie walcownie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PRZEPIS NA PĄCZKI NA TŁUSTY CZWARTEK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera