Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Tak wygląda dworzec w Gołonogu. Sypialnia dla bezdomnych [ZDJĘCIA]

PAS
Tak dziś wygląda nieczynny dworzec w Dąbrowie Górniczej Gołonogu
Tak dziś wygląda nieczynny dworzec w Dąbrowie Górniczej Gołonogu P. Sobierajski/Dziennik Zachodni
Dworzec w Gołonogu przez dziesięciolecia cieszył oczy pasażerów unikatową architekturą, a do tego pełnił funkcję przydatne dla podróżujących. Można było więc w kasie kupić bilet, spocząć w poczekalni, co dziś nie jest takie oczywiste, o czym świadczy przykład dworców w centrum Dąbrowy Górniczej. Dziś budynek popada w ruinę, a środek zagosoodarowali sobie na swoją siedzibę bezdomni.

Ostatnio mieliśmy okazję zajrzeć do wnętrz gołonoskiego dworca. Część pomieszczeń uległa spaleniu, a kilka z nich zostało zamienionych przez bezdomnych na... mieszkania. W środku panuje wszechobecny brud, ale na szczęście stan techniczny budynku nie jest najgorszy, więc da się go jeszcze uratować. Czy to możliwe?

Okazuje się, że kolej ma też pewne konkretne plany wobec niszczejącego dworca PKP w dzielnicy Gołonóg. – Wspólnie z miastem analizujemy możliwości. Mamy kilka ciekawych pomysłów, mam nadzieję, że uda się ten budynek odpowiednio zagospodarować, a tym samym dać mu drugie życie – przyznaje Jeremiasz Świerzawski z PKP S.A.

W Dąbrowie Górniczej na drugie życie czeka także obiekt dworca w dzielnicy Ząbkowice. W tym przypadku również nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, co z nim będzie w przyszłości.

Odwiedziliśmy także wnętrze zabytkowego, XIX-wiecznego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Dąbrowie Górniczej, który usytuowany jest tuż przy torowisku.Dziś jego stan pozostawia wiele do życzenia, ale już za dwa, trzy lata ma to być pięknie zmodernizowany obiekt, doskonale wyposażony i nareszcie służący w pełni podróżnym.

PKP S.A. właśnie wstępnie ocenia stan techniczny budynku, a także prowadzi inwentaryzację wszystkich elementów. Po to, by zachować te zabytkowe, nadające temu budynkowi charakterystyczny styl i wygląd, a które da się jeszcze uratować. Prace PKP z udziałem konserwatora zabytków i rzeczoznawcy obiektów zabytkowych Aleksandra Harkawy trwać będą w tym roku, a potem dopiero będzie można sporządzić wszystkie potrzebne dokumentacje oraz opis przedmiotu zamówienia, będący podstawą do ogłoszenia przetargu na prace przy modernizacji zabytkowego dworca.

– Zaczynamy właśnie od inwentaryzacji zabytkowych elementów, które nadawać się będą do odnowienia i zachowania – mówi Aleksander Harkawy.

– Prowadzone będą prace odkrywkowe. Będziemy sprawdzać, w jakim stanie są polichromie, boazerie. Będziemy chcieli przynajmniej w części zachować stolarkę okienną. Trzeba także ocenić, jaki jest stopień zagrzybienia ścian, bo na pierwszy rzut oka widać, że jest tego całkiem sporo – dodaje.

– Zakres prac będziemy planować zgodnie z konserwatorskimi zaleceniami. Zależy nam bowiem na tym, by cały budynek zachował swoje historyczne cechy, elementy. Na razie nie chcemy określać, kiedy rozpocznie się na dobre cała inwestycja, bo wcześniej czeka nas przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, a przede wszystkim wspomniana inwentaryzacja konserwatorska – mówi Jeremiasz Świerzawski z PKP S.A. – Dziś widać już, że część elementów uda się zachować, ale wszystkie stropy, począwszy od piwnic i parteru, trzeba będzie wymienić. Podobnie jak więźbę dachową – dodaje.

W budynku dworca, który architekturą przypomina wyremontowany kilka lat temu dworzec w Myszkowie, miałaby się znajdować m.in. kasa biletowa i poczekalnia. Planowana jest droga dojazdowa pod ten budynek, a także bezpośrednie przejście na dworcowy, wyremontowany w ubiegłym roku, peron kolejowy. Koszty całej inwestycji mają oscylować wokół 20 mln złotych. Budynek dworca PKP do 2012 roku pełnił rolę nastawni. Potem z każdym rokiem popadał w coraz większą ruinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!