Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza w PRL-u na archiwalnych zdjęciach. Stare fotografie przedstawiają znane w mieście miejsca i obiekty. Poznajecie?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Stare zdjęcia przedstawiają wprawdzie znane w mieście miejsca i obiekty, ale wiele z nich zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na fotografiach archiwalnych z okresu PRL-u można zobaczyć między innymi Pałac Kultury Zagłębia. Widać też zabudowania przy alejach Tadeusza Kościuszki i Róż, a także ulicach 3 Maja, Łukasińskiego, Sobieskiego oraz Królowej Jadwigi. Co więcej, uwieczniono nawet pochód majowy oraz czołgi na ulicach miasta podczas stanu wojennego.
Stare zdjęcia przedstawiają wprawdzie znane w mieście miejsca i obiekty, ale wiele z nich zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na fotografiach archiwalnych z okresu PRL-u można zobaczyć między innymi Pałac Kultury Zagłębia. Widać też zabudowania przy alejach Tadeusza Kościuszki i Róż, a także ulicach 3 Maja, Łukasińskiego, Sobieskiego oraz Królowej Jadwigi. Co więcej, uwieczniono nawet pochód majowy oraz czołgi na ulicach miasta podczas stanu wojennego. fotopolska.eu
Dąbrowa Górnicza w PRL-u na fotografiach archiwalnych prezentuje się nieco inaczej niż obecnie. Stare zdjęcia przedstawiają wprawdzie znane w mieście miejsca i obiekty, ale wiele z nich zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niektórych z nich już w ogóle nie ma albo na ich miejscu znajdują się inne. Niejedną wówczas pustą przestrzeń teraz wypełniają nowe budynki oraz elementy infrastruktury. Część z obiektów została wyremontowana i odnowiona, przez co może wydawać się trudna do rozpoznania na fotografiach. Nie brakuje też takich budowli, które popadły w ruinę. Zobacz, jak wyglądała Dąbrowa Górnicza kilka dekad temu!

Na zdjęciach widać Dąbrowę Górniczą w PRL-owskiej odsłonie

Na fotografiach archiwalnych z czasów PRL-u wiele polskich miast prezentuje się nieco inaczej niż obecnie, a niektóre przeszły bardzo wyraźną metamorfozę. Zmiany, jakie daje się zauważyć dotyczą również Dąbrowy Górniczej. Stare zdjęcia przedstawiają wprawdzie znane w mieście miejsca i obiekty, ale wiele z nich zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niektórych z nich już w ogóle nie ma albo na ich miejscu znajdują się inne. Niejedną wówczas pustą przestrzeń teraz wypełniają nowe budynki oraz elementy infrastruktury. Część z obiektów została wyremontowana i odnowiona, przez co może wydawać się trudna do rozpoznania na fotografiach. Nie brakuje też takich budowli, które popadły w ruinę.

Na fotografiach archiwalnych z okresu PRL-u można zobaczyć między innymi Pałac Kultury Zagłębia, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i świętego Antoniego, bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, Hutę Bankową, park im. Generała Józefa Hallera oraz nieistniejący już Dom Handlowy Uniwersal. Na zdjęciach widać też zabudowania przy alejach Tadeusza Kościuszki i Róż, a także ulicach 3 Maja, Łukasińskiego, Sobieskiego oraz Królowej Jadwigi. Co więcej, uwieczniono nawet pochód majowy oraz czołgi na ulicach miasta podczas stanu wojennego.

Wówczas było to drugie największe miasto w Polsce

W okresie PRL-u Dąbrowa Górnicza była drugim co wielkości miastem w Polsce, które wyprzedzała jedynie Warszawa. Dane te dotyczą końca lat 70. ubiegłego stulecia i właśnie w latach 1977–1984 miało największą w swojej historii powierzchnię, wynoszącą 209 kilometrów kwadratowych. Stało się tak w efekcie przyłączenia do niego innych miast. Już w okresie powojennym Dąbrowa bardzo szybko odbudowywała się po czasie okupacji niemieckiej. Otwarto tam kopalnię „Generał Zawadzki ”, jaką utworzono z kopalń „Paryż”, „Flora” oraz „Reden”. W mieście zaczęły też funkcjonować nowe zakłady przemysłowe: Dąbrowskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego i Centralne Warsztaty Elektryczne. W latach 1972–1976 zaś wybudowano Hutę Katowice, która miała duży wpływ na rozwój Dąbrowy Górniczej oraz całego regionu. Warto wspomnieć, że miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku, a nadały mu je władze austriackie, bowiem Dąbrowa znajdowała się na terenie Galicji. Jest też historyczną częścią zachodniej Małopolski.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające Dąbrowę Górniczą w okresie PRL-u. Zobacz, jak wyglądało miasto kilka dekad temu!

Dąbrowa Górnicza w PRL-u na fotografiach archiwalnych. Zobacz stare zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera