Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dajcie szkole święty spokój. Niech nauczyciele widzą jakie efekty przynosi ich praca

Redakcja
Rozmowa z prof. Stanisławem Juszczykiem, dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Trzy miesiące. Tyle wystarczyło, by sytuacja w oświacie zmieniła się o 180 stopni. Latem rodzice słyszeli, że od tego roku wszystkie sześciolatki będą chodzić do szkoły. Teraz okazuje się, że nie. Cofnięcie reformy 6-latków to jedna z wielu zmian. Nowy rząd chce likwidować gimnazja, znosić egzaminy zewnętrzne. Jak takie zamieszanie wpływa na stan edukacji?

Bardzo niekorzystnie. Musimy pamiętać, że plany oświatowe to plany wieloletnie. Do reform y edukacji powinniśmy przygotowywać się przez kilka lat. Sprawdzić ją, dopiero później wdrażać. Natomiast każda gwałtowna decyzja ze strony rządowej jest niszczeniem pewnych planów, zamierzeń, jakie mają szkoły. Nieprzemyślana reforma wprowadza chaos, który niczemu dobremu nie służy. Nie możemy eksperymentować na żywym organizmie, którym są uczniowie. Tym bardziej, że mówimy o dzieciach w wieku przedszkol- no - szkolnym, które są wyjątkowo otwarte na to, co je otacza. Nie wolno tego kapitału zaniedbać.

Badania pokazują, że najlepsze systemy edukacyjne funkcjonują w krajach skandynawskich -Finlandii czy Szwecji. Czym one różnią się od naszego systemu?

W tych krajach jest inne podejście do edukacji. Traktuje się ją jako coś ważnego, wartościowego, wspaniałego. System edukacyjny jest stabilny. Każda zmiana jest gruntownie przemyślana. Rodzice od najmłodszych lat wpajają dzieciom, że pójście do szkoły, kształcenie się to najlepsza inwestycja w przyszłość. Finlandia jest krajem, w którym uczniowie od lat osiągają najlepsze wyniki w nauce. W krajach skandynawskich rozwinięte jest indywidualne podejście do ucznia. Rządy zdają sobie sprawę z istoty inwestowania w edukację. Wymagają, by nauczyciele byli doskonale wykształceni, szkoły dobrze wyposażone. Ale za tymi wymaganiami idzie odpowiednio wysokie wynagrodzenie, wsparcie oraz prestiż i szacunek do tego zawodu. Tam społeczeństwo wie, że praca nauczyciela przynosi pożytek całemu krajowi.

A jak to wygląda u nas?

Niestety nauczyciel ma stosunkowo niską pensję. Prestiżu społecznego już nie ma. Kiedyś był, ale te czasy dawno minęły.

Polscy nauczyciele chcą spokoju. Co skutecznie uniemożliwiają im kolejne reformy w oświacie.

To prawda, szkole potrzebny jest spokój. Poprzednia fala reform spowodowała, że zamiast skupić się na kształceniu i wychowywaniu dzieci, nauczyciele zajmują się wypełnianiem różnego rodzaju raportów i sprawozdań. Jednocześnie muszą pracować z widmem kolejnych zmian. To wcale nie uspokaja, wręcz przeciwnie wprowadza do szkół wyjątkowo nerwową atmosferę. Nauczyciele powinni móc dostrzec efekty swojej pracy. Tylko wtedy będą mogli powiedzieć co trzeba zmienić, by było jeszcze lepiej. Ale tych efektów nie będzie za rok czy dwa. Będą za kilkanaście lat. Tak jak stało się z gimnazjalistami, którzy po 16 latach funkcjonowania gimnazjów wykonali największyskok rozwojowy w Europie. Ich umiejętności są na podobnym poziomie co Fin ów.

Chwalimy kraje skandynawskie. Tymczasem największa liczba laureatów nagrody Nobla pochodzi z USA.

Kiedy byłem w Chalmers University of Technology w Szwecji, usłyszałem, że na Nobla z zakresu nauk ścisłych może liczyć ten kraj, który w znaczącym stopniu sponsoruje badania naukowe. Niestety, chociaż mamy bardzo zdolnych naukowców w wielu dyscyplinach, to nie mamy co liczyć na Nobla. W Polsce nakłady na badania są na bardzo niskim poziomie. (KD)


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!