MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja w sprawie modernizacji Rakowa jeszcze w tym tygodniu? Sprawa może mieć zaskakujący finał

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Raków Częstochowa chciałby jak najszybciej wrócić na stadion przy ulicy Limanowskiego
Raków Częstochowa chciałby jak najszybciej wrócić na stadion przy ulicy Limanowskiego fot. andrzej banas / polska press
Jak udało się nam ustalić, prawdopodobnie już w tym tygodniu zapadną ważne decyzje w sprawie modernizacji stadionu Rakowa Częstochowa. Sprawa może mieć nieoczekiwany finał, bo niewykluczone, że z przetargu ostatecznie wycofa się firma, która odwoływała się do Krajowej Izby Odwoławczej od pierwszego rozstrzygnięcia przetargu.

Kiedy poznamy decyzję w sprawie przetargu na modernizację stadionu Rakowa Częstochowa. - Być może zapadnie ona już w tym tygodniu - mówi nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Jak udało się nam dowiedzieć, Urząd Miasta w najbliższych dniach może rozstrzygnąć przetarg, ale konieczna jest jeszcze analiza prawna. Przypomnijmy. Urząd Miasta w Częstochowie w błyskawicznym tempie przeprowadził procedurę przetargową. 13 marca 2020 roku wybrano na wykonawcę firma InterHall z Katowic, która przedstawiła najniższą ofertę – 17 490 000,01 zł. Termin dostosowania stadionu do rozgrywek wynosi w przypadku tej oferty 8 miesięcy, a gwarancja 49 miesięcy.

Konsorcjum firm Stadion Pro i Granit-Tec wniosło jednak odwołanie i zaczęły się schody. KIO przestało orzekać z powodu pandemii. Izba wznowiła pracę dopiero w maju 2020 roku. Urząd Miasta skierował do KIO specjalny wniosek o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy, dlatego termin wyznaczono już na 28 maja na godz. 10.

O tej godzinie odbyło się posiedzenie, ale niekorzystną dla miasta decyzję ogłoszono po południu. Krajowa Izba Odwoławcza uznała odwołanie w sprawie modernizacji stadionu Rakowa Częstochowa, które wniosło konsorcjum firm Stadion Pro i Granit-Tec, które zaproponowało kwotę 18,480 miliona zł, dając termin 5 miesięcy na dopuszczenie stadionu do gry i 72 miesiące gwarancji. Dzięki krótszemu terminowi prac i dłuższej gwarancji, ta oferta miała najwyższą punktację, ale została ona wykluczona przez miasto z powodów merytorycznych (chodziło nieprawidłowe wpłacenie wadium).

- Wyrok zapadł 28 maja 2020 roku. KIO nakazała unieważnić odrzucenie oferty i dokonania ponownej oceny ofert. To nie oznacza, że unieważniony ma być cały przetarg, a trzeba dokonać małego kroku w tył i jeszcze raz dokonać oceny ofert - mówi Katarzyna Prowadzisz, rzeczniczka prasowa Krajowej Izby Odwoławczej.

Orzeczenie KIO uniemożliwiało podpisanie umowy przez miasto z wybranym wykonawcą. Miasto czekało na uzasadnienie decyzji KIO, aby móc przeprowadzić kolejne czynności. Tymczasem w sprawie może dojść do nieoczekiwanego zwrotu, bo według naszych nieoficjalnych informacji z przetargu może się wycofać konsorcjum, które złożyło odwołanie do KIO. Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami obu firm, niestety bezskutecznie.

- Czekamy na oficjalną informację z Urzędu Miasta. Dla nas kluczowe jest to, aby wrócić na stadion przy ulicy Limanowskiego na wiosnę 2020 roku i nie płacić kar za rozgrywanie spotkań poza Częstochową - mówi Wojciech Cygan, prezes Rakowa Częstochowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera