MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mężczyzniom rosną piersi? Ginekomastia jest objawem chorób. Wielu panów ma piersi większe od kobiet

aga
Ginekomastia to nie tylko nieważna dolegliwość. Gdy mężczyznom rosną piersi, często jest to objaw chorobowy
Ginekomastia to nie tylko nieważna dolegliwość. Gdy mężczyznom rosną piersi, często jest to objaw chorobowy
Ginekomastia to nie tylko nieważna dolegliwość. Gdy mężczyznom rosną piersi, często jest to objaw chorobowy. Dolegliwości mogą pojawić się na każdym etapie życia. Najczęściej w okresie dojrzewania, ale też w wieku dorosłym.

Mężczyźni z piersiami - ginekomastia

Nienaturalne powiększenie piersi u mężczyzn, które jest wynikiem rozrostu tkanki w obrębie gruczołów sutkowych określa się terminem „ginekomastia”. To jedna z najczęstszych tzw. wstydliwych chorób występujących wśród mężczyzn, która może pojawić się niemal na każdym etapie życia.

Po raz pierwszy powiększenie sutków występuje już u… niektórych niemowląt. Przyczyną jest podniesiony poziom estrogenu, który w tym przypadku noworodek „przejmuje” od swojej matki. Taki rodzaj zaburzenia nazywany jest ginekomastią fizjologiczną i w zdecydowanej większości przypadków zanika w ciągu kilku tygodni po urodzeniu. Bardzo często ginekomastię obserwujemy również u chłopców w okresie dojrzewania (najczęściej między 11-14 r. ż.). Elementem decydującym o jej pojawieniu się jest zaburzenie proporcji między estrogenem (żeńskim hormonem) a testosteronem (męskim hormonem). Ginekomastia w wieku nastoletnim trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do dwóch lat. Dłuższy okres występowania tego schorzenia jest podstawą do skierowania dziecka do poradni specjalistycznej.

Ginekomastia patologiczna

Jeżeli jednak problem ten występuje u dorosłego mężczyzny, wówczas mówimy o tzw. ginekomastii patologicznej. Jej pojawienie się może być uzależnione od wielu czynników i dopiero szczegółowe badania pozwalają zdiagnozować jej źródło. Wśród przyczyn powstawania ginekomastii możemy wyszczególnić m.in. nieodpowiednią dietę (zwłaszcza nadmierne spożywanie przetworzonych produktów sojowych) oraz działania niepożądane wielu leków (m.in. środków przeciwgrzybicznych), które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny. Jednak ginekomastia może stanowić przede wszystkim objaw innej, groźnej choroby.

- Ginekomastia to dolegliwość, która nie sprowadza się wyłącznie do zwiększenia ilości tkanki w obrębie męskiego gruczołu piersiowego – mówi dr Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej w Centrum Medycznym Damiana.

Dlaczego mężczyznom rosną piersi?

Dlatego, kiedy mówimy o jej przyczynach nie powinniśmy ograniczać ich wyłącznie do „stylu życia” pacjentów.

Przyczyny ginekomastii

  1. otyłość,
  2. marskość wątroby,
  3. nadczynność tarczycy,
  4. przewlekła niewydolność nerek,
  5. nowotwór prostaty

To skomplikowane schorzenie, które należy odpowiednio zdiagnozować. Bardzo często bowiem leczenie ginekomastii, polega na leczeniu… zupełnie innej choroby – dodaje.

Ginekomastia: diagnostyka

Ginekomastię może zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu po wykonaniu szczegółowego wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz badań laboratoryjnych (poziom estrogenu i testosteronu, enzymów wątrobowych oraz hormonów tarczycy). Jeżeli na ich podstawie specjalista stwierdzi, że nie jest ona skutkiem innej choroby, wówczas wdraża się odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Jak leczyć ginekomastię

Podstawowym sposobem leczenia jest zastosowanie terapii farmakologicznej, która jest uzależniona od tego, czy przyczyną ginekomastii jest niedobór testosteronu czy nadmiar estrogenu. Wówczas albo „zbijamy” poziom jednego hormonu albo zwiększamy ilość drugiego w organizmie pacjenta. Środki farmakologiczne nie zawsze jednak są skuteczne. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna, która polega na wykonaniu 4 mm nacięcia skory w okolicy klatki piersiowej i przeprowadzeniu liposukcji.

Zabieg zostaje wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w obecności anestezjologa. Wielkość liposukcji jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Warto również podkreślić, że operacja jest bezpiecznym sposobem pokonania ginekomastii – powikłania występują niezwykle rzadko, a bezpośrednio po zabiegu jedynie przez 2-3 dni pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które zostają zminimalizowane za pomocą leków. Powrót do aktywności życiowej następuje już po upływie 2-3 dni, a ćwiczenia fizyczne angażujące górne partie ciała można wykonywać po 6-8 tygodniach od zabiegu. Jedynym, dłuższym ograniczeniem jest zakaz opalania operowanego miejsca przez około pół roku – komentuje dr Joanna Wiśniewska-Goryń, z Centrum Medycznego Damiana.

Mężczyźni, którzy cierpią na ginekomastię zmagają się ze zmianą sylwetki – to z kolei, w przypadku braku jej akceptacji, może doprowadzić do spadku poczucia własnej wartości i pojawienia się kompleksów. Wśród mężczyzn, którzy zmagają się z tym schorzeniem dużą rolę odgrywa tzw. „psychologiczne” podejście do choroby, zarówno w momencie jej pojawienia się, jak i podczas leczenia. Fizyczne oznaki ginekomastii mogą doprowadzić do utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości, dlatego wsparcie najbliższych może okazać się niezwykle pomocne w czasie pokonywania choroby – kończy dr Joanna Wiśniewska-Goryń z Centrum Medycznego Damiana.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni