Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego tracą pióra. Dlaczego?
Co się stało z pingwinami Humboldta z chorzowskiego ogrodu zoologicznego? W weekendy Śląski Ogród Zoologiczny odwiedzają tłumy zwiedzających. Goście zoo przede wszystkim chcą zobaczyć pingwiny, które powróciły do naszego ogrodu, po 43 latach nieobecności. Stado pingwinów cieszy się niesłabnąca popularności. Niektórzy jednak martwią się o śląskie pingwiny. Ptaki zaczęły gubić pióra. Uspakajamy jednak zwiedzających. To naturalny proces.
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zmieniają swoje upierzenie. Okres pierzenia się trwa już od około dwóch tygodni. Niektórych mogło martwić to, że pingwiny potraciły pióra. Tak naprawdę to po prostu wyrastają im nowe pióra, które wypychają te stare. W ich miejsce wyrasta nowa generacja piór. Proces te trwa kilka tygodni, do około miesiąca. Pingwiny pierzą się w tym samym czasie, to znaczy że grupa pingwinów zmienia swoje upierzenie mniej więcej w tym samym czasie. Różnice indywidualne są niewielkie.
- Zmiana upierzenia jest naturalnym procesem, w czasie którego stare pióra wypadają, a w ich miejscu wyrastają nowe. W tym czasie ptaki mają mniejszy apetyt i niechętnie wchodzą do wody. Chętnie za to przebywają na skałkach, gdzie czasami widzimy je zajęte pielęgnacją upierzenia - mówi Sabina Cieśla-Nobis, kierownik sekcji ptaków w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Dodajmy, że pierzą się wszystkie ptaki. U niektórych ten proces jednak jest bardziej widoczny. Ptaki blaszkodziobe m.in. kaczki i gęsi, zrzucają wszystkie lotki jednocześnie i przez okres pierzenia się tracą zdolność latania. Na teren pierzenia się gęsi czy kaczek mówimy pierzowisku. To po prostu miejsce pierzenia. Największe polskie pierzowiska gęsi i kaczek znajdują się w Parku Narodowym Ujście Warty. U niektórych ptaków zmiana upierzenia jest mało widoczna. Ptaki tracą pojedyncze pióra, w których miejsce wyrastają nowe.
Musisz to wiedzieć
Zobacz i zapamiętaj
Pingwiny wróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po 43 latach nieobecności.
Na nowym wybiegu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest 17 pingwinów - 9 samców i 8 samiczek. Te sympatyczne nieloty przyjechały do śląskiego zoo z dwóch, europejskich ogrodów zoologicznych. Pingwiny szybko się zgrały i teraz tworzą jedną kolonię.
Pingwiny w zoo w Chorzowie są rozkoszne. Tłumy turystów odwi...
Na wybiegu w śląskim zoo pingwiny wybrały sobie jedno ulubione miejsce. To południowa, najbardziej nasłoneczniona ścianka skalna. Poszczególne osobniki lubią zajmować sobie swoje własne skałki. Mają swoje miejsce i ich się trzymają
Pingwiny Humboldta nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?