Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dni Zdrowia w Bielsku-Białej. Profilaktyka i diagnostyka w hali pod Szyndzielnią. Warto wziąć udział

JAK
Pierwsze Dni Zdrowia, największe na Podbeskidziu wydarzenie poświęcone promocji i profilaktyce zdrowotnej, odbędzie się w najbliższy weekend w Bielsku-Białej. W programie m.in. konsultacje medyczne oraz prelekcje i wykłady o tematyce zdrowotnej. Warto się wybrać.

Wszystkiego o zdrowym, dobrym życiu będzie można dowiedzieć się 17 i 18 lutego w Bielsku-Białej. W hali widowiskowo-sportowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego przy ul. Karbowej 26 odbędą się organizowane wspólnie przez miasto i powiat bielski Dni Zdrowia. To chyba pierwsze tak duże wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowotnej i promocji w Bielsku-Białej.

- Takiego wydarzenia jeszcze w naszym regionie nie było - przyznał na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj 12 lutego w bielskim Starostwie Powiatowym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wyjaśnił, że Dni Zdrowia to efekt współpracy w wielu obszarach, także dotyczących służby zdrowia, pomiędzy miastem Bielsko-Białą a powiatem bielskim. Pierwszym takim wspólnym wydarzeniem była akcja Za.Jaki.pl, poświęcona tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Niedawno pojawił się pomysł na zorganizowanie Dni Zdrowia. - Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ponad 30 jednostek ochrony zdrowia z naszego miasta, powiatu i regionu będzie prezentowało swoje usługi - powiedział prezydent Klimaszewski.

Organizatorzy informują, że w sobotę i niedzielę, w godzinach 10.00 – 17.00, placówki medyczne, uczelnie medyczne, samorządy zawodów medycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna będą oferować bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje medyczne i specjalistyczne prelekcje i wykłady z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej prezentowane przez wybitnych specjalistów z dziedziny nauk medycznych.

Starosta bielski Andrzej Płonka zwrócił na konferencji uwagę, że do tej pory samorządy miejski i powiatowy współpracowały, ale także generalnie wiele rzeczy robiły same. Dni Zdrowia są pierwszą inicjatywą z takim rozmachem przygotowaną wspólnie.

- Chcemy pokazać, co na tym terenie funkcjonuje, gdzie można w razie potrzeby zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo zdrowotne, gdzie udać się po pomoc - powiedział starosta Płonka.

Lucyna Majewska, naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, wyjaśniła, że podczas Dni Zdrowia zaprezentują się nie tylko placówki medyczne z Bielska-Białej oraz powiatów ościennych, ale również Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz bielska filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Oferta jest bardzo szeroka. Będą wykłady, prelekcje, stanowiska medyczne, gdzie będzie można zasięgnąć porady pediatry, psychiatry, reumatologa, onkologa - powiedziała Lucyna Majewska.

- Te Dni Zdrowia to nie tylko konsultacje i diagnostyka laboratoryjna. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom, jak wielkie znaczenie ma profilaktyka zdrowotna. Jak wiele, my sami, we własnym zakresie możemy każdego dnia robić, żeby nie trzeba było z konsultacji lekarskich skorzystać. To będzie świetne miejsce, żeby zapoznać się z szerokim wachlarzem porad dietetycznych, porad fizjoterapeutycznych, jak rozpoznać wczesne objawy, które mogą nas niepokoić - powiedziała na konferencji Ewa Swatek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Tematyka wykładów jest szeroka i interesująca. Będzie więc o zdrowiu psychicznym; zdrowym odżywianiu i zaburzeniach w tym temacie; promieniowaniu, które leczy; profilaktyce nowotworowej; przygotowaniu do badań laboratoryjnych; dbaniu o serce; rozpoznawaniu objawów chorób; znaczeniu wysiłku fizycznego; samobadaniu, a nawet produktach pszczelich, które leczą i jutrze dzisiejszych tatuaży…

PRELEKCJE PODCZAS DNI ZDROWIA

17 lutego

 • 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny- Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
 • 10.30 dr n. med. Izabele Gumółka, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski - Jak przygotować się do badań laboratoryjnych
 • 11.10 mgr Dominika Bijok-Stryj, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Uchroń się przed rakiem – czy jedzenie ma znaczenie
 • 11.50 mgr Ewa Glońska-Strączek, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych - Zdrowo – nie znaczy nudno
 • 12.30 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
 • 13.10 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
 • 14.05 dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, BCO-SM - Profilaktyka chorób serca
 • 14.45 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
 • 15.15 ratownik medyczny Jerzy Klimczok, Bielskie Pogotowie Ratunkowe - Udar, cukrzyca, tężyczka – jak rozpoznać objawy 15.55 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewelina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
 • 16.20 prof. dr hab. n. med. Jerzy Sojko, Śląski Uniwersytet Medyczny - Produkty pszczele smakują i leczą

18 lutego

 • 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny - Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
 • 10.30 dr n. med. Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Jutro dzisiejszych tatuaży
 • 11.10 dr n. med. Piotr Londzin, Beskidzka Izba Aptekarska - Rola farmaceuty w kontaktach z pacjentem
 • 11.50 mgr pielęgniarstwa Jolanta Radzięta-Jeziorska, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Żyj pełną piersią. Profilaktyka chorób płuc w różnym wieku
 • 12.30 dr n. med. Piotr Zdunek, BCO-SM - Profilaktyka raka piersi
 • 13.00 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
 • 13.55 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
 • 14.35 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
 • 15.05 mgr Agnieszka Pawełko, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Samobójstwo plagą XXI wieku
 • 15.45 dr hab. n. med. Bronisława Skrzep-Poloczek, Śląski Uniwersytet Medyczny - Wysiłek fizyczny w zdrowiu i chorobie 16.25 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewekina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera