MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada 2023 roku. Komu przysługuje i do kiedy można go odebrać? Wyjaśniamy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Osobom zatrudnionym na umowie o pracę i pracującym przez 5 dni w tygodniu przysługuje dodatkowy dzień wolny za Narodowe Święto Niepodległości.
Osobom zatrudnionym na umowie o pracę i pracującym przez 5 dni w tygodniu przysługuje dodatkowy dzień wolny za Narodowe Święto Niepodległości. Sylwia Dabrowa/ Polska Press
11 listopada 2023 roku wypada w sobotę. Co to oznacza dla pracowników? Jak wyjaśnia Patrycja Czarnota z inFakt, zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z Kodeksu pracy, pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz pracujących 5 dni w tygodniu.

Spis treści

Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny?

– Z Kodeksu pracy wynika, że jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, przykładowo tak jak Dzień Niepodległości w listopadzie 2023 roku, pracodawca jest zobowiązany do obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników o 8 godzin. Prowadzi to do uzyskania dodatkowego dnia urlopowego do wykorzystania w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Zostały one wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy – wyjaśnia Patrycja Czarnota, księgowa w firmie inFakt.

Według przepisów Kodeksu pracy pracownicy powinni odebrać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto. Zazwyczaj stosowany jest miesięczny okres rozliczeniowy, co oznacza, że dodatkowy dzień wolny powinien zostać wykorzystany w miesiącu, w którym wypada święto państwowe. Nie ma znaczenia czy dzień zostanie wykorzystany przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim.

Komu nie przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę?

Dodatkowy dzień urlopu nie przysługuje pracownikom, którzy w danym okresie przebywają:

  • na zwolnieniu chorobowym,
  • zasiłku macierzyńskim,
  • na urlopie bezpłatnym.

Przysługuje za to tym, których zwolnienie chorobowe kończy się 10 listopada lub rozpocznie się 12 listopada.

Co z dniem wolnym dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy?

Jak wyjaśnia ekspertka, w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy przywilej dodatkowego dnia wolnego zależy od ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. – Z ustalonego wymiaru czasu pracy pracownika w niepełnym wymiarze może wynikać, że nie przepracuje on więcej, niż przypada dla niego w danym miesiącu. W takiej sytuacji nie będzie mu przysługiwało wolne. W przeciwnym wypadku należy udzielić mu dodatkowego dnia wolnego – wskazuje.

Kara dla pracodawcy za nieudzielenie dodatkowego dnia wolnego?

Pracodawca, który nie udziela dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który posiada ten przywilej, łamie przepisy. W konsekwencji grozi mu kara grzywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada 2023 roku. Komu przysługuje i do kiedy można go odebrać? Wyjaśniamy - Strefa Biznesu