Dom Optymalny powstaje pod Pszczyną. Jest elektrownią dla siebie i samochodu. To projekt słynnego architekta Roberta Koniecznego

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wizualizacja Domu Optymalnego. Projekt Roberta Koniecznego, KWK Promes. Materiały prasowe
Ciekawy dom powstaje w Radostowicach koło Pszczyny w woj. śląskim. Dom Optymalny, będący jednocześnie elektrownią dla siebie i samochodu, to projekt architekta Roberta Koniecznego z KWK Promes. Został pomyślany jako komfortowy system współpracujący z panelami fotowoltaicznymi i samochodem elektrycznym Nissan LEAF. W dodatku w komplecie z domem nabywa się samochód! Właśnie trwa budowa pierwszego modelowego Domu Optymalnego powstaje na terenie miniosiedla w Radostowicach.

Ten dom nie wygląda na pierwszy rzut oka jak przykład spektakularnej architektury. Jest skromny i nieduży. Jednak Dom Optymalny kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań, a przede wszystkim, ma być jak najbardziej ekologiczny i samowystarczalny.

Dom Optymalny będzie jednocześnie elektrownią dla siebie i samochodu. Zaprojektował go słynny architekt Robert Konieczny, twórca pracowni KWK Promes w Katowicach, laureat wielu nagród architektonicznych.

Podstawowe parametry wzorcowego Domu Optymalnego

 • powierzchnia użytkowa: 140 m2 plus 18 m2 powierzchni garażu w bryle budynku
 • liczba kondygnacji: parter + użytkowe poddasze
 • pierwotne zapotrzebowanie na energię cieplną: trzy wersje – poniżej 70, poniżej 55 i poniżej 40 kWh/m2/rok

Choć jego pracownia projektuje również wielkie gmachy użyteczności publicznej, np. nagradzany budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, to Konieczny słynie z projektów domów jednorodzinnych. Na koncie ma odważne i oryginalne projekty m.in. swojego własnego domu - Arki w Brennej, Domu Bezpiecznego czy Domu Kwadrantowego, którego część obraca się za światłem.

Robert Konieczny już raz pokusił się o zaprojektowanie domu, który tworzy symbiozę z autem. Jego Dom Aatrialny, zbudowany pod Opolem, do którego "wjeżdża" droga, zdobył w 2006 r. tytuł najlepszego domu świata - House of the Year 2006.

Garaż w bryle budynku

Zaprojektowany przez arch. Roberta Koniecznego Dom Optymalny charakteryzuje się nie tylko optymalnymi rozwiązaniami architektoniczno-budowlanymi, ale także optymalnym przygotowaniem budynku do zastosowania nowoczesnych technologii. Duży prosty dach pozwala umieścić taką liczbę paneli fotowoltaicznych, która przy obecnej sprawności może osiągnąć moc do 14 kW. Garaż w bryle budynku zapewni optymalne warunki ładowania samochodu elektrycznego. Oferowany w pakiecie z Domem Optymalnym Nissan LEAF nie tylko pozwoli na optymalne wykorzystanie produkowanie energii elektrycznej i bezemisyjne przemieszczanie, ale także – w razie konieczności – zasili budynek w energię elektryczną zgromadzoną w swoich akumulatorach.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie jedyne proekologiczne rozwiązanie w Domu Optymalnym.

Elektronika i ekologia

Budynek ogrzewać będzie powietrzna pompa ciepła typu split Magis Pro 10 ErP z oferty Immergas. Ogrzewanie podłogowe na parterze i piętrze to już standard i komfort dla użytkowników – w przypadku Domu Optymalnego zastosowano produkty marki Geberit. Dzięki bezprzewodowemu sterowaniu temperaturę pomieszczeń można będzie ustawić indywidualnie. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii przesłane do sieci zostaną odebrane w okresie zimowym do zasilania pompy ciepła lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją marki Zehnder. Dodatkowe ciepło pasywne i dzienne światło wpadnie do domu przez optymalnie rozmieszczone okna dachowe Velux i fasadowe OknoPlus.

Każde pomieszczenie jest doświetlone z 2 stron, co wydatnie wpływa na poczucie komfortu mieszkańców. Dzięki systemowi wietrzenia przez okna do domu można będzie „wpuścić” świeże powietrze również w okresach, kiedy korzystanie z wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie jest konieczne, a więc od kwietnia do października. Nie bez znaczenia dla klimatu domu i kosztów użytkowania ma właściwa izolacja termiczna budynku – wszystkie przegrody zewnętrzne ocieplone są wełną skalną Rockwool.

Optymalny nie tylko z nazwy

Robert Konieczny zaprojektował dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania: koszt budowy, koszt użytkowania oraz 5 zadań budynku, warunkujących komfortowe i zdrowe użytkowanie (zapewnienie ciepła, zapewnienie chłodu, dostęp do świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego i produkcja prądu na potrzeby własne).

Bryła budynku i jego wnętrza mogą być indywidualnie modyfikowane dla konkretnego inwestora i lokalizacji, co powoduje, że Dom Optymalny nadaje się na różne działki i dla różnych użytkowników.

- Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania - mówi Robert Konieczny. - Okazały się one różnorodne, często wybujałe w formie, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie. Zadanie nasze polegało więc na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje – mówi arch. Robert Konieczny.

Dzięki projektowi Dom Optymalny, inwestorzy nie będą musieli rezygnować z tego, co tak lubią, np. balkonów czy garaży, a pomimo tego otrzymają elegancki dom, którego forma – parterowe pudełko przykryte dwuspadowym dachem – nie zestarzeje się. Zaprojektowaliśmy więc dwie, w pewnym sensie odrębne bryły, które zawierają wszystko, co trzeba - mówi Robert Konieczny

- Możliwe są oczywiście modyfikacje projektu (rozkładu i powierzchni wnętrz, usytuowania na działce), ale główna idea jest niezmienna – plan oparty na prostokącie z jednym trzonem technicznym wewnątrz umożliwia “uwolnienie” przestrzeni i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Zewnętrze, spokojne i eleganckie w formie, służy dodatkowo pozyskiwaniu i zatrzymywaniu energii z otoczenia (otwarcie na słońce i jednocześnie zacienienie, dostęp do światła dziennego itd.) - dodaje Robert Konieczny.

Dom aktywny

Na komfortowe i zdrowe użytkowanie budynków, z poszanowaniem budżetu inwestora i środowiska naturalnego, wpływają następujące optymalnie rozwiązane zadania:

 • zapewnienie ciepła zimą
 • zapewnienie chłodu latem
 • prawidłowa wentylacja
 • wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne
 • wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku.

W projekcie Domu Optymalnego każde z tych zadań energetycznych zaplanowano na dwóch kolejno następujących po sobie etapach: rozwiązań budowlanych (tzw. low-tech) oraz rozwiązań zaawansowanych technologicznie (high-tech), wspomagających rozwiązania budowlane.

W Domu Optymalnym w zakresie low-tech skupiono się na:

 • optymalizacji powierzchni i kształtu bryły domu (zwarty prostopadłościan, prosty dach jako pokrycie budynku i zadaszenie werand, wejść, balkonów);
 • optymalnym posadowieniu domu na działce – zgodnie ze stronami świata oraz tzw. „wędrówką słońca”;
 • optymalnym rozmieszczeniu funkcji wewnętrznych – pomieszczenia techniczne od
 • północy, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny kolejno od wschodu, południa i zachodu, zgodnie z porami dnia, wyjść do pracy i powrotów do domu;
 • optymalnym doborze i rozmieszczeniu okien – każde pomieszczenie doświetlone co najmniej z 2 stron, wielkość okien dostosowana na potrzeby pasywnego pozyskiwania ciepła z możliwością zacienienia latem (okap dachowy dla okien balkonowych i na parterze);
 • optymalnie dobrana technologia budowy i materiały budowlane – ściany zewn. z ceramiki 25 cm, ocieplenie ścian i dachu z mineralnej wełny skalnej, okna trójszybowe, niskoenergetyczne z okiennicami dopasowanymi charakterem do wykończenia budynku, okna dachowe niskoenergetyczne z markizami, dachówka, dach przystosowany do zamontowania panel PV lub solarnych;
 • umożliwieniu korzystania z wentylacji naturalnej przez okna (zaplanowana w okresach wiosna-jesień);
 • umożliwienie kontaktu z naturą (wyjścia do ogrodu z różnych części domu, dostęp do balkonu z każdego pokoju na piętrze).

W zakresie high-tech skupiono się na:

 • optymalnym doborze efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania;
 • zapewnieniu efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno – zimowym;
 • umożliwieniu korzystania z wentylacji naturalnej przez okna nawet pod nieobecność mieszkańców – okna zaopatrzone w okucia z elektrycznymi napędami, połączonymi w system przewietrzania domu przez okna fasadowe i dachowe w określonych cyklach;
 • umożliwieniu korzystania z energii słonecznej – możliwość montażu paneli PV lub solarnych i włączenie ich do lokalnej sieci elektrycznej lub produkcji ciepłej wody użytkowej.

Projekt powtarzalny o cechach projektu indywidualnego

Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny w następującym zakresie:

 • bryła budynku – możliwość skracania albo wydłużania;
 • swoboda podziału przestrzeni wewnętrznej na pomieszczenia w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce;
 • pozyskiwanie energii cieplnej, światła i widoku przez okna i transparentne drzwi;
 • zoptymalizowanie dostępu promieni słonecznych do wnętrza budynku zimą poprzez okap dachu i okiennice;
 • wykończenie budynku – kilka wariantów elewacji i dachu odpowiednich do warunków lokalnych i preferencji estetycznych użytkownika.

Symbioza domu i samochodu

Nissan LEAF jest idealnym pojazdem współdziałającym z Domem Optymalnym. To w pełni zeroemisyjny i przyjazny dla środowiska samochód, wpisujący się w trend ekologicznej mobilności, jaki dziś przyświeca motoryzacji na świecie. Dekadę temu Nissan LEAF pierwszej generacji stworzył segment samochodów elektrycznych przeznaczonych dla masowego odbiorcy. Druga generacja modelu, z większym akumulatorem (40 kWh) i pakietem innowacyjnych technologii, to doskonały wybór dla wszystkich klientów ceniących komfort i nowoczesność. LEAF dysponuje maksymalną mocą 150 KM. Jego zasięg w cyklu mieszanym to, według protokołu WLTP, 270 km w cyklu mieszanym i 389 km w cyklu miejskim.

Japoński „elektryk” wyposażony jest w szereg nowoczesnych technologii, ułatwiających użytkowanie samochodu na co dzień. Wśród najważniejszych należy z pewnością wymienić system e-Pedal, który umożliwia ruszanie, przyspieszanie, zmniejszanie prędkości lub zatrzymywanie tylko poprzez regulowanie nacisku na pedał przyspieszenia. Poza niezwykłą wygodą, rozwiązanie to zapewnia także odzysk energii podczas hamowania, co przekłada się na większą efektywność korzystania z samochodu. Niezwykle pomocny jest także system ProPILOT wspierający kierowcę podczas jazdy po trasach szybkiego ruchu poprzez automatycznie regulowanie prędkości i odległości od samochodu poprzedzającego oraz utrzymujący pojazd pośrodku pasa ruchu.

Zobaczcie koniecznie

Budowa aquaparku w Częstochowie

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wizka swoje, a realizacja swoje... Na wizce cała połać pokryta PV na zdjęciach instalacja ma 4kWp - to na urządzenia elektryczne ledwo starczy, a gdzie ogrzewanie, cwu, chłodzenie nie wspominając o samochodzie...

P
Piter

Jaki koszt wyżej przedstawionego budynku???

G
Gość

Podajcie cenę tagi cuda.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3