Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dookoła Jeziora Goczałkowickiego powstanie trasa rowerowa

Jacek Drost
Siedem lat temu Jezioro Goczałkowickie zostało udostępnione dla żeglarzy
Siedem lat temu Jezioro Goczałkowickie zostało udostępnione dla żeglarzy Damian Hatko
Tereny wokół Jeziora Goczałkowickiego zostaną udostępnione rowerzystom. Budowa 40-kilometrowej trasy rowerowej będzie kosztowała około 10 mln zł

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za dwa lata powstanie 40-kilometrowa trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego, największego zbiornika wody pitnej dla Górnego Śląska.

- Będzie to pierwsza w Polsce tak długa i atrakcyjna rowerowa trasa, biegnąca przez unikatowe, objęte programem Natura 2000, ekologicznie i turystycznie tereny ośmiu gmin, głównie wałami zbiornika, koroną, lasami i po części dawnej tzw. drogi technologicznej - informuje Piotr Biernat, rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach, które zarządza zbiornikiem goczałkowickim.

Prezes GPW Łukasz Czopik na spotkaniu z radnymi z Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego, gdzie prezentowana była koncepcja trasy, zaznaczył, że choć najważniejszą rolą GPW jest ochrona zbiornika i ekologicznych terenów wokół niego, to chcą, żeby „śląskie morze” było postrzegane jako przyjazne i atrakcyjne miejsce.

- Dlatego od 10 lat systematycznie udostępniane są dla mieszkańców regionu ciekawe miejsca wokół jeziora. Dla rodzin dużą atrakcją stały się spacery koroną zapory, a dla żeglarzy możliwość pływania żaglówkami. Jeśli więc powstanie ponad 40-kilometrowa ścieżka rowerowa, przyczyni się do rozwoju turystyki i będzie świetnym uzupełnieniem atrakcji regionu - podkreślał prezes Czopik.

Tereny wokół zbiornika przez 50 lat były zamknięte dla mieszkańców województwa. Dziesięć lat temu zbiornik ot-warto dla turystów, głównie dla rodzin spacerujących koroną zapory. Od siedmiu lat można tu także pływać żaglówką.

- Zakazy czasami odnoszą odwrotny skutek od zamierzonego. Ludzi nie odsunie się od wody. Zauważyliśmy, że odkąd ludzie mogą legalnie przychodzić nad zbiornik, to jest czyściej - mówi Andrzej Siudy, kierownik zapory w Goczał-kowicach. I podaje przykład korony zapory. - W 2006 roku został udostępniony 3-kilometrowy dukt dla pieszych i rowerzystów. Trochę się baliśmy, że będzie dochodziło do zaśmiecania terenu i dewastacji, ale nic takiego nie ma miejsca. Jest czysto, ludzie traktują to jako wspólne dobro - mówi Siudy.

Pomysł ścieżek forsuje Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W projekt zaangażowały się także powiaty: bielski i cieszyński oraz gminy: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Chybie, Strumień i Czechowice-Dziedzice. Pozytywne opinie dały już m.in. Nadleśnictwo w Bielsku-Białej, prowadzone są rozmowy m.in. z Uniwersytetem Śląskim i marszałkiem województwa śląskiego oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Inwestycja ma kosztować około 10 mln zł. Planowane są m.in. miejsca wypoczynkowe, punkty widokowe i wypożyczalnie rowerów. Samorządy chcą pozyskać pieniądze w ramach Euroregionu Beskidy i programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, który ma poprawić dostępność transgraniczną na pograniczu.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty