Dr Tomasz Słupik: Likwidacja kopalń do 2035 roku to plan...

  Dr Tomasz Słupik: Likwidacja kopalń do 2035 roku to plan nierealny

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Robert Biedroń: Do 2035 roku zamkniemy kopalnie węgla
  1/4
  przejdź do galerii

  Robert Biedroń: Do 2035 roku zamkniemy kopalnie węgla ©Tomasz Starnawski

  Likwidacja wszystkich kopalń w Polsce do 2035 roku, czyli pomysł, jaki zaproponował Robert Biedroń na konwencji programowej swojej nowo założonej partii Wiosna, budzi kontrowersje. Czy to pomysł realny? - Moim zdaniem nie. To raczej rzucone hasło, bez żadnych konkretów – ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Wczoraj, 3 stycznia, o godz. 14.15 w hali Torwar w Warszawie odbyła się konwencja nowej partii politycznej Roberta Biedronia, która zgromadziła kilka tysięcy osób, chcących poznać założenia programowe partii Wiosna. Ma być ona trzecią drogą, którą w politycznym świecie będą mogli pójść Polacy - Biedroń odciął się bowiem od Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

  Jednym z najbardziej głośnych, kontrowersyjnych punktów programu partii Wiosna jest likwidacja wszystkich kopalń w Polsce do 2035 roku.
  Jak mówił Biedroń, przez ostatnie 40 lat wszystkie rządy bały się podjąć tę decyzję. - Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla i będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy. Stworzymy także sektor odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz pracowników elektrowni - podkreślał.

  Zobacz także:
  Robert Biedroń: Język śląski językiem regionalnym. Czy Ślązacy poprą partię Wiosna?


  Deklaracja lidera partii Wiosna wywołała prawdziwą burzę w mediach i sprowokowała do dyskusji na ten temat. Czy pomysł Roberta Biedronia jest realny?  - Wyrażany w tak bardzo ogólnej formie nie mówi nic, to rzucone hasło, bez żadnych konkretów - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Do tego pomysłu potrzeba ekspertyz: co ten węgiel miałoby w polskiej energetyce zastąpić? Skoro odnawialne źródła energii, to jakie konkretnie? Gdzie znajdą się te miejsca pracy dla górników oraz pracowników elektrowni? - pyta Słupik.

  Zdaniem politologa UŚ, likwidacja kopalni w ciągu najbliższych 16 lat jest nierealna. - Pomysł jest słuszny i już dawno ktoś powinien się za to zabrać, jest to kwestia zaniedbań i tego, że politycy w tym temacie chowają głowę w piasek. Trzeba więc przyznać Biedroniowi, że złożył odważną deklarację, ale za odwagą powinny iść konkrety: program, ekspertyza, rozłożenie działań w czasie, finanse, kwestie społeczne związane między innymi ze Śląskiem - wylicza dr Słupik.

  - Po konwencji przychodzi konkretna proza życia i rozwiązania, które muszą się pojawić. O ile więc rzucenie takiego pomysłu wpisuje się w charakter konwencji, o tyle teraz nie będzie dało się zaklinać rzeczywistości - podsumowuje dr Tomasz Słupik.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zas jedyn ogupiol !!!!!

  preussengruba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  pus gorola do biora to ci tinta wypije !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Yno HanissyRazym

  Bluk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Yno Ech Epno Partyjo HanissyRazym otworzy blank nowe gruby!! A Panoczek Bogatzky wprowadzom sam wizy do goroli, bydzie niy yno godka ale i Echt Kaiser Śloncki i granica nazod. Pyrsk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jo

  Hilda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  jo mom w rzyci ta WIOSNA GRUBY ZAMKNAC LASY TYZ czym sie grzoc Pierdołami a godka niych se w odbyt wsadzi jak taki madrok ye ,KTO MU PŁACI ZA TE FARmazony NA DZIS TO INO ,,PIS,,
  aha gotka i te...rozwiń całość

  jo mom w rzyci ta WIOSNA GRUBY ZAMKNAC LASY TYZ czym sie grzoc Pierdołami a godka niych se w odbyt wsadzi jak taki madrok ye ,KTO MU PŁACI ZA TE FARmazony NA DZIS TO INO ,,PIS,,
  aha gotka i te vizy do hameryki wetkac w styry litery. WIOSNA mocie zielonozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaczynam już współczuć Hanysom

  Zezol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Co rusz to jakieś obiecanki, że godka będzie samodzielnym językiem regionalnym, ale kopalnie do zamknięcia. Walka o śląską duszyczkę, że trudno się połapać co jest prawdziwe. A jednak co stary...rozwiń całość

  Co rusz to jakieś obiecanki, że godka będzie samodzielnym językiem regionalnym, ale kopalnie do zamknięcia. Walka o śląską duszyczkę, że trudno się połapać co jest prawdziwe. A jednak co stary ghhhorol z Sosnowca to ghorol. Weźcie to pod uwagę, że to dla Was jedyny stały punkt - jak ta latarnia morska. Tu się poglądów nie zmienia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ☁ Co jest dobrego w zimnej pogodzie? ☁

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  gorolianie trzymają rece w swoich kieszeniach?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A pamiętasz?

  Zezol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  W którym to roku po raz pierwszy opowiedziałeś ten wic? Zdaje się, że bijesz rekord. W samej rzeczy wyglądasz na osobnika, któremu jeden wic starczy na całe życie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  naTURa POLACTWA I MĘTallNOOsc

  777LIBER MOwa MIEŁOSCI GŁASZCZE ELYTY uE A NISZCZY PLeBEJSTWO MOHEROWE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  WIEKI NIE ZMIENNA JAK ELYT KALI I MOraLNOSC DULSZCZYZNY,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Kormelianie palą PETami w piecach

  Hanys Solo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  i mniej ich w oceanach pływa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo